Příběh jak pro Hollywood se píše okolo Sama Bankmana-Frieda. Muž, který stál v čele druhé největší kryptoburzy FTX, má vskutku dramatický osud. Podle agentury Bloomberg tento 30letý mladík během několika týdnů šel v žebříčku světových miliardářů z 10,5 mld. USD dolů o více než 90 % pod 1 mld. USD. To by ale nebylo tak zlé. 12. prosince byl totiž zatčen na Bahamách těsně předtím, než měl vypovídat v americkém kongresu. Bankman-Fried je obžalován před Okresním soudem v New Yorku, kde mu teoreticky hrozí až 115 let odnětí svobody za podvody.
Muž číslo jedna nepocházel zrovna z nízkých kruhů. Spíše by se dal označit za jistou specifickou formu zlaté mládeže. Matka Barbara Fried je právnička a vyučující na Stanford Law School. Otec Joseph Bankman je rovněž právníkem a specialistou na daně a také vyučujícím Stanford Law School. Tetička Linda Fried je děkankou medicínské fakulty na Columbia University. Tedy dalo by se říct, že mladý podnikatel pochází z elitního prostředí akademiků. Starší bratr byl zase obchodníkem na Wall Street. Sám SBF studoval fyziku a matematiku na Massachusetts Institute of Technology známém i českým čtenářům dobře jako MIT. Bankman-Fried byl velice výstředním člověkem. Žil v penthousu s dalšími 10 spolubydlícími. Nutno podotknout, že to bylo skromné obydlí v hodnotě cca 40 milionů USD.
V roce 2017 jako 25letý po krátkém angažmá u brokera Jane Street založil společnost Alameda research, která se věnovala tradingu. V roce 2019 založil kryptoburzu FTX. Záhy po založení v této burze koupil podíl Zheng Zhao (šéf Binance) podíl 20 % za 100 milionů. V létě roku 2021 nastal zásadní gamechanger, když do FTX přitekl kapitál ve výši 900 milionů USD od hráčů jako Softbank a Sequoia Capital, kteří firmu valuovali dealem na více než 18 mld. USD. FTX vsadila na brutální marketing v podobě partnerství s basketbalovým klubem Miami Heats, s Major League Baseball nebo závodním týmem F1 Mercedes-AMG Petronas. Sam Bankman-Fried se stal významným sponzorem politiků. A to zejména politiků na straně amerických demokratů. Zásadně přispěl jako individuální dárce na kampaň prezidentu Bidenovi i demokratům v letošních Midterms.
Agentura Reuters přinesla informaci, že v době krachu burzy FTX okolo 11. listopadu nebylo možné pořádně zaúčtovat přibližně 1-2 mld. USD. A to přibližně z objemu 10 mld. USD. To znamená řádově 10-20 % z objemu aktiv. Problém je, že peníze z FTX končily u Alameda research, přičemž se přišlo na to, že Alameda půjčila Bankman-Friedovi asi 1 mld. USD. Tedy v podstatě učebnicový tunel, podle všeho zřejmě ani ne moc chytrý, což je u tohoto chlápka vzhledem k tomu, z jakého je prostředí, celkem překvapující. Bankman-Fried byl zatčen 12. prosince ve svém bahamském komplexu bahamskou policií. Ještě ten samý den byl obviněn newyorskou prokuraturou, a tak panovala obava, zda Bahamy Bankman-Frieda vydají do USA. Ale bahamský premiér Davis osobně řekl, že zatímco USA vedou obvinění přímo proti Bankman-Friedovi, tak Bahamy prošetřují celý kolaps burzy FTX, která na Bahamách sídlila. A dodal, že USA a Bahamy mají stejný zájem v této věci. Obviněný Bankman-Fried bojuje proti svému vydání do USA. O tom, zda bude vydán do USA, bude v pondělí rozhodovat bahamský soud. Všeobecně se má za to, že rozhodne ve prospěch vydání do USA. Pokud bude mladý podnikatel vydán, tak ho čeká jednoznačně vazba. A dostat se ven na kauci pro něj nebude snadné, protože s jeho osobou je spojené vysoké riziko útěku. Pokud se mu v USA prokáže, byť malá část obvinění, tak skončí ve vězení na velmi hodně dlouhou dobu. Což pro mladého 30letého člověka, který si poslední roky užíval nesmírného bohatství a vlivu, rozhodně musí být psychicky značně náročné.
Je pozoruhodné, jak raketový vzestup Bankman-Frieda byl. Stačilo mu doslova pár let k tomu, aby se vyšvihl mezi světovou byznysovou elitu. A to se vším všudy včetně kontaktů na politické špičky demokratické strany. Ale vše nasvědčuje tomu, že aktivity geniálního matematika v kryptosvětě byly v kostce shrnuto „stará dobrá zpronevěra“. Soud s Bankman-Friedem bude jednou z nejsledovanějších justičních událostí ze světa byznysu. V podstatě od dob Bernarda Madoffa zde takhle velký skandál nebyl. Ale v některých ohledech je případ Bankman-Frieda ještě možná významnější, protože Madoff byl vskutku kontroverzní postavou i v době, kdy fungoval. Řada lidí o něm měla za roky působení pochybnosti. Ale v případě burzy FTX a Alameda research jsme sledovali super rychlý vzestup i pád.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy