Další významnou finančně zprostředkovatelskou firmou, která zveřejnila svá čísla, je Partners Financial Services. Podívali jsme se blíže na její výsledky a finanční pozici.
Obchodní výsledky
Zajímavé je, že přesně po roce firma reportuje na 1 poradce stejný počet aktivních poradců. Tedy hodnotu 1882. Zajímavá náhoda nebo překlep. Počet klientů měl meziročně poskočit z 598 tisíc na 629 tisíc.
V klíčových byznysových KPI došlo k následujícím posunům:
Hypotéky
2019 – 16,094 miliardy CZK, 7207 smluv, průměr 2,23 milionu CZK
2020 – 23,38 miliardy CZK, 8737 smluv, průměr 2,68 milionu CZK
Tedy u hypoték je vidět obrovský nárůst absolutního objemu (45 %), který byl tažen nárůstem průměrné hypotéky asi o 20 % i nárůstem počtu hypoték samotných.
Rostly i úvěry ze stavebního spoření přibližně z 678 milionů na 1,166 miliardy korun.
Životní pojištění
Investiční životní pojištění sjednané v roce 2020 má roční pojistné 107 milionů korun, což je poměrně výrazný propad ze 180 milionů korun roku 2019.
Rizikové životní pojištění sjednané v roce 2020 má roční pojistné 354 milionů, což je naopak nárůst proti 309 milionům roku 2019.
Investice do podílových fondů
Jednorázové investice do podílových fondů činily v roce 2020 2,533 miliardy korun. V roce 2019 to bylo 1,565 miliardy. Tedy jednalo se o přibližně 61 % meziroční nárůst.
V rámci pravidelných investic došlo k nárůstu z 527 milionů v roce 2019 nových pravidelných investic na 819 milionů CZK v roce 2020. Tedy růst okolo 55 %.
Majetkové pojištění a ostatní segmenty
I zde PFS vykázala převážně rostoucí trend. Rostl objem pojistného u pojištění aut i ostatního majetku. Naopak celkem logicky pokleslo například cestovní pojištění, ovšem to nejsou podstatné segmenty. Ostatní segmenty finančního zprostředkování už příliš ani nestojí za zmínku, jelikož jejich význam pro ekonomiku není zásadní.
Finanční pozice
Aktiva
Konsolidovaná rozvaha ke konci roku 2020 říká, že firma má bilanční sumu 1,39 miliardy korun. Největší část majetku tvořila oběžná aktiva ve výši 946 milionů. Z nich 513 milionů korun byly pohledávky. Z těchto pohledávek na úrovni konsolidovaných výkazů činily pohledávky za ovládanou či ovládající osobou hned 177 milionů. Normálně bychom hned konstatovali, že se jedná o ovládající osobu u deklarovaných konsolidovaných výkazů, ovšem vzhledem k tomu, že ve finančním majetku má firma podíly v dcerách, tak je to trochu kostrbatě zobrazená konsolidace. Odpověď nám dává až příloha účetní uzávěrky, která říká, že je to ovládající osoba. Tedy vlastníci. Těmi jsou Brno Investment Group a Apana, které si z Partners vypůjčily celkem lacino za 1,95 % a 2,40 %. Pak zde máme odloženou daňovou pohledávku 30 milionů a dalších cca 90 milionů půjčených mimo skupinu dlouhodobě. To znamená, že PFS mají “rozpůjčováno” celkem dost finančních prostředků. Krátkodobé pohledávky jsou dalších 210 milionů. Z nich jen 59 milionů připadalo na pohledávky z obchodních vztahů.
Podstatná část (68 milionů) připadá na krátkodobé poskytnuté zálohy, což k tomuto byznysu celkem patří. Dohadné položky aktivní (43 milionů) – také celkem obvyklé a dalších 32,5 milionů na krátkodobých pohledávkách zase mimo skupinu.
Cash firmy byl 430 milionů.
Časové rozlišení bylo 183 milionů, které tvořily hlavně příjmy příštích období.
Dlouhodobý majetek je tvořen hlavně podíly, ovšem zde je trochu matoucí, že VZ PFS uvádí, že se jedná o konsolidovaná čísla. Tato konsolidace se nejeví na první pohled být úplná. Podíly ve společnostech jsou v účetnictví zaneseny hodnotou 122 milionů ke konci roku 2020.
Zbytek dlouhodobého majetku tvoří cca software za 50 milionů + hmotný majetek kolem 24 milionů. Cenné papíry držela skupina asi za 62 milionů.
Z dceřiných firem byla v zisku Partners investiční společnost se ziskem přes 24 milionů korun a Simplea pojišťovna se ziskem 3 miliony. Ostatní společnosti ve skupině měly buď výsledek hospodaření kolem nuly nebo jen mírně záporný, jako například Partners Media se ztrátou 3,3 milionu korun.
Pasiva
Vlastní kapitál meziročně poklesl poměrně výrazně z 380 milionů na 292 milionů. Lví měrou se na tom podílelo zaúčtování dividendy ve výši 128,6 milionu korun.
Dluhy narostly z 682 milionů na 951 milionů.
U dlouhodobých závazků výrazně poklesly závazky vůči úvěrovým institucím z 222 milionů na 101 milionů, ale zase se objevily dluhopisy ve výši 143 milionů. Část závazků vůči bankám se ale přesunula do krátkodobých závazků, kde došlo k nárůstu z 68 milionů na 94 milionů.
Poklesly krátkodobé závazky z obchodních vztahů ze 131 milionů na 91 milionů. Ale ty dlouhodobé závazky z obchodních vztahů zůstaly na velmi podobné úrovni. Došlo k posunu z 63 na 64 milionů.
Výrazný nárůst zažily závazky na položce dohadné položky pasivní, když vzrostly ze 75 milionů na 167 milionů.
Nárůst cizích zdrojů sledujeme i na rezervách i časovém rozlišení pasiv.
Celková úroveň zadlužení je taková, že PFS pracovala s finanční pákou cca 4,78. To není úplně málo, když si uvědomíme, že má ve struktuře aktiv dost pohledávek. Samozřejmě výše této páky nebere v potaz existenci goodwillu uprostřed takové značky. Goodwill Partners určitě není zanedbatelný, ale jeho vyčíslení je věštění z hodně rozmazané křišťálové koule.
Obecně by se dalo říct, že není příliš dobrá doba pro valuaci finančních služeb.
Výsledovka
Obrat poskočil na 1,83 miliardy z 1,49 miliardy v roce 2019. To samozřejmě odráží výše uvedené výsledky, ale roli hrají i dceřiné firmy.
Na konsolidované úrovni dosáhla PFS provozní EBITDA ve výši 73 milionů korun. To je obrovské zlepšení proti roku 2019, ale pořád je to 4 % obratu. To není relativně hodně.
Výsledek hospodaření po zdanění je jen 12 milionů korun, protože byl výrazně snížen o finanční odpisy zejména.
Závěr
Partners se obchodně určitě velmi dařilo. O tom nemůže být sporu. Velkou roli v podnikání této skupiny hrají její dceřiné firmy, jako jsou pojišťovna Simplea, vlastní investiční společnost, vlastní nemovitostní fond, nově i penzijní společnost a v blízké budoucnosti i banka. Partners budují finanční skupinu, což znamená, že museli hodně prostředků investovat do jejího rozvoje.
Na druhou stranu využívají u toho celkem dost cizích zdrojů a je vidět, že cashcow je zatím pořád hlavně zprostředkovatelská síť. Byť je fér uznat, že dobrého hospodářského výsledku dosáhla už i investiční společnost.
V takové velmi dynamické fázi rozvoje nicméně dochází k reálnému úbytku vlastního kapitálu kvůli dividendám. To zase úplně pozitivně hodnotit nelze. Stejně tak je relativně kontroverzní obrovské množství pohledávek a jejich skladba.
Ale zase na druhou stranu je slušné vůči skupině konstatovat, že účetnictví Partners na první dobrou nenese nějaké snahy i divoké vylepšování finanční pozice. Stopy černé účetní magie na první pohled patrné nejsou. A to dneska samozřejmost není.