e-Finance CZ
Tato skupina vydává prospektované dluhopisy už dlouhá léta. Dalo by se říct, že patří k průkopníkům retailového prodeje dluhopisů. První schválený prospekt přišel již v roce 2012. Nyní má na světě již svůj třináctý dluhopisový prospekt. Z toho potřetí pod firmou e-Finance CZ, zbývajících deset má pod e-Finance. e-Finance CZ má dluhopisový program z letošního roku na 3 miliardy korun, který má stanovenou dobu trvání až 25 let. Dosud měl emitent upsané dluhopisy asi za 86 milionů. A učinil tak v celkem 17 dluhopisových emisích, které mají vesměs 2letou a 5letou splatnost. Jedná se o typickou práci e-Finance, která chrlí obrovské množství dluhopisových emisí, které se v zásadě ani nijak dobře neprodávají navzdory tomu, že mají velmi nízké objemy emise zpravidla mezi 5 a 7 miliony. Do konce roku 2021 upisoval tento emitent bondy s úrokem 4,1 % bez ohledu na to, jaká byla délka splatnosti dluhopisů. Tedy ignoroval fakt, že existuje něco jako povětšinou rostoucí výnosová křivka. Na začátku února 2022 ovšem vypustil na trh emisi s úrokem 6 %, což je jasná reakce na pohyb úrokových sazeb v ekonomice. Nicméně zatímco výnosy do splatnosti českých státních bondů vyrostly během roku o 3 %, tak u e-Finance je to jen o 1,9 %. Inu Brno.
Vlastníkem e-Finance a.s., která je 100 % matkou emitenta e-Finance CZ, je z 86 % Rostislav Jakubec. Emitent e-Finance CZ prakticky pouze sbírá peníze z dluhopisů a půjčuje je dál ve skupině. Uvádí, že 98 milionů korun půjčil společnosti e-Finance Zámek Račice. Tam hledejme alokaci drtivé většiny prostředků z dluhopisů, protože bilanční suma emitenta narostla do současné neznámé velikosti především díky dluhopisům podle všech vnějších nepřímých viditelných znaků. Dlužník emitenta měl na konci roku 2020 bilanční sumu 57 milionů a dlužil 66 milionů. Tedy měl záporný vlastní kapitál. Tato velmi zadlužená firma měla ambici přetvořit se na hotelový provoz s wellness. Jak hodlá vrátit dluhy v řadu 100 milionů + touto činností v době, kdy banky podobné typy projektů prakticky nefinancují, je velkým otazníkem.
Emisní podmínky prospektu jsou pak fackou do tváře všem seriózně uvažujícím zájemcům o dluhopisy. Emisní podmínky obsahují asi závazků emitenta, kolik sebereflexe se nachází ve výrocích Václava Klause staršího. Tedy nula, nic, niente da dichiarare, zero. Co čekat od takových bondů? Extrémní riziko, minimální likviditu a samozřejmě výnos absolutně tomu neodpovídající. Bylo by to možná úsměvné, ale Mr Jakubec už měl na konci roku 2020 na mateřskou firmu vydané bondy za nějakých 530 milionů. Mezitím se prodávaly bondy e-finance a.s. i e-Finance CZ. Bavíme se tady o skupině, která má nakročeno k tomu mít cca 1 miliardu korun dluhů. A to v dosti tureckém pojetí účetnictví, kde aktuálně nevidíme konsolidovaná čísla ale jen zmeť různých individuálních uzávěrek firem, které si poskytují prostředky mezi sebou. V účetnictví těchto firem se vyzná asi jen Jakubec a jeho finanční ředitel. Pokud tedy nějakého má. Spíš to vypadá, že si najal nějakého vcelku volnomyšlenkářského účetního a finančního píáristu, který prošel tréninkovým programem GRU pro působení v zahraniční hybridní informační válce. A tak jako někteří lidé věří, že existují chemtrails nebo na existenci reptiliánů, tak jsou i lidé, kteří si kupují dluhopisy e-Finance CZ. Pravda, není to ta moudřejší část naší populace, ale je jich celkem dost.
Národní energie

Logo jasně dělící mapu Česka a Moravy éčkem, jak vystřiženého z první verze Internet Exploreru z devadesátých let s volbou barev, za kterou by se nemusel stydět nejeden radikální nacionalista, je tou asi nejméně zajímavou věcí na novém dluhopisovém emitentovi Národní energie. Celkem si tento emitent jde pro 490 milionů korun z dluhopisového programu na 10 let. Autorem dluhopisového prospektu není nikdo jiný než sám Lubomír Schejbal. Mistr republiky v chrlení dluhopisů a porodník emisí bez ekonomického smyslu, u kterého má právo vydávat dluhopisy každý bez rozdílu finanční situace, původu a kompetence. Tento dluhopisový Robin Hood se zaměřuje především na úvěrovou pomoc těm, kteří jí potřebují. Tedy chudým firmám bez historie a výsledků. Systematicky odmítá přijmout starou dobrou finanční zvyklost, že finanční prostředky by měl obdržet s lehkou nadsázkou jen ten, kdo je schopen prokázat, že je nepotřebuje. Ani v tomto případě neudělal výjimkou. Firma byla ještě na konci roku 2020 prázdnou schránkou, kde byl jen dvoumilionový základní kapitál. Už za půl roku byla firma naboostovaná 21,3 miliony korun z upsaných dluhopisů. Její základní kapitál sice navýšen na 5 milionů, ale zato se v pohledávkách objevila jakási půjčka 6,5 milionu v ostatních pohledávkách. Vlastní kapitál v polovině roku 2021 byl sice 3,6 milionu, ale musíme si uvědomit, že přes 2 miliony zelo na časovém rozlišení na straně aktiv. Pohledávky z obchodních vztahů na nule. Závazky z obchodních vztahů milion korun. Obrat za první půlrok roku 2021 roven nule. Tedy start up. Tento se tváří, že bude obchodovat s energiemi. Provozní výsledek hospodaření -1,2 milionu korun. 72,7 % vlastníkem je Miloslav Kufa. Minoritními vlastníky jsou Petr Klimčík a Tomáš Kunc. Pánové mají roky narození 1992, 1993 a 1990. Tedy nejsou to žádní matadoři. Ale ne zas tak úplně.
Miloslav Kufa i Tomáš Kunc totiž figurovali v dalších firmách spojených s dluhopisy. Ale na první pohled to vypadá, že nechtějí vzbudit dojem, že by tyto firmy spolu něco měli společného. Kufu i Kunce najdeme v Ramfin holding. Tedy další firmě, která vydává dluhopisy a která je čerstvě založenou prázdnou schránkou. Figuruje i ve firmě Celostátní česká služba. Tato firma původně fungovala pod názvem SENIOR SAFE. A podle všeho se snažili masivně obvolávat populaci s nabídkou služeb pro seniory na využívání jakési karty na slevy. S Národní energií mají dost podobnou marketingovou strategii. Snažit se působit jako relativně velká firma podle názvu, ale ve skutečnosti se jedná o malinkou a čerstvě založenou firmu. Dluhopisy neobsahují žádné závazky emitenta ani náznakem. Co si myslet o firmě, která zatím nezahájila podnikatelskou činnost, půjčila si už 21 milionů, a teď si jde pro dalších 490 milionů? A o firmě, jejíž sesterská entita, také prázdná schránka, vyrazila pro dalších 500 milionů za obdobných podmínek? Asi jenom to, že si tady z nás někdo dělá hodně velkou srandu. Pokud se časem ukáže, že dluhopisová tvorba L.Schejbala a jeho emitentů, byla jen brněnským projevem protestu proti příliš snadné cestě zalistování dluhopisů k veřejné nabídce, tak jeho umělecký protest svou roli splnil. Pokud to ovšem bylo míněno jako vážná snaha upisovat dluhopisy, tak to přestalo být vtipné nejpozději v roce 2017. A „vysoce etická“ Asociace finančních poradců si tvůrce podobných emisí zve na své konference, aby zřejmě posílila míru své etické integrity. Ale co čekat od asociace, která naprosto vážně prostřednictvím svého současného prezidenta uvažovala, že si nechá zasponzorovat konferenci od ČMN? V Brně zkrátka jsou posunuté hranice soudnosti.
Proč se prodávají bondy DRFG
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy