Skupina Broker Consulting získala v červenci licenci investiční společnosti pro MONECO investiční společnost, a. s. Ta byla zapsána jako 19. investiční společnost v registru České národní banky. V rozhovoru s Jiřím Šindelářem, předsedou představenstva, jsme se ptali, na co se nováček v oblasti investic zaměří.
Broker Consulting koupil 50% podíl ve společnosti MONECO již v červnu 2018 . Tato společnost byla do té doby odborné veřejnosti známa zejména jako vydavatel časopisu FOND SHOP. Bylo již tehdy jedním se záměrů z ní udělat vlastní investiční společnost?
Koupě podílu v brněnské společnosti MONECO byla počátkem našeho intenzivnějšího nástupu do oblasti investičních produktů. Tehdy bylo prioritním záměrem vykrýt prostor na trhu, který jsme jasně viděli, unikátními indexovými fondy, a proto jsme potřebovali posílit v oblasti pokročilé analytiky. Záměr založit vlastní investiční společnost přišel až později a byl přirozeným vyústěním tohoto procesu.
Takže budete se společností MONECO sdílet zázemí a odborníky?
Nepochybně. Kolegové z naší sesterské firmy tvoří základ analytického týmu, který bude stát i za produkty naší MONECO investiční společnosti. V tomto směru v nich máme opravdu bezkonkurenční zázemí, které nám může konkurence v dobrém slova smyslu závidět.
Vy nyní zastáváte pozici předsedy představenstva, můžete shrnout cíle a strategii společnosti?
Naší misí je přinášet inovativní a unikátní produkty pro naše zákazníky a spolupracovníky. Právě proto je pro nás analyticky špičkové zázemí klíčové. Chceme jít opravdu vlastní cestou, nikoliv jen “přebalovat” existující produkty. Což jsme, myslím, dokázali už produktovou řadou Broker Consulting SICAV.
Tam patří smíšený fond OK Smart ETF, který jste založili před dvěma lety a dluhopisový OK Smart Bond, který je asi rok starý. Jak se jim daří, plní tyto fondy vaše očekávání?
OK Smart ETF si v rámci srovnávací peer group smíšených dynamických fondů vede velmi dobře. Za zhruba dva roky existence je schopen přinášet výnosy na úrovni dynamičtějších konkurentů s volatilitou těch méně dynamických. Zejména to platí vůči aktivně řízeným fondům a tento vývoj nám dělá radost.
OK Smart Bond je výrazně mladší, přesto se za ten zhruba rok od jeho spuštění zdá, že se nám povedlo nakombinovat domácí a globální dluhopisovou scénu. Na definitivní soudy je ještě brzy, ale náš Bond v tuto chvíli nabízí zajímavou prémii v rovině potenciálního výnosu a přitom v korona korekci performoval velmi dobře. V obou případech nám zatím kombinace široké diverzifikace a indexového přístupu přináší zajímavé výsledky a věřím, že podobný závěr budeme moci prezentovat i v dalších letech.
Co připravujete nového?
Aktuálně finišujeme přípravu nového fondu kvalifikovaných investorů, který bude zaměřený na příležitosti, jež přináší „post-koronavirový” vývoj ekonomiky a finančních trhů. A to v oblasti alternativních investic, ať už jde o financování vybraných projektů v oblasti realitního developmentu, spotřebitelských půjček, anebo výběr z top fondů kvalifikovaných investorů. Cílový výnos bude určitě nad 5 % p. a., ale tomu odpovídá i riziko této alternativní investice a požadovaný charakter kvalifikovaného investora. Zde počítáme s bonitními fyzickými osobami, ale cílíme i na institucionální investory.
Po spuštění OK Smart Opportunity, jak se nový fond bude jmenovat, se zaměříme na převzetí obhospodařování našeho již existujícího Broker Consulting SICAV, abychom převzali plnou odpovědnost za indexově zaměřenou strategii jeho podfondů.
K té budoucnosti – máte licenci pro retailové investiční fondy, budete vydávat i vlastní fondy? Jaké typy?
Budeme čile využívat jak licenci pro retailové fondy, tak pro fondy kvalifikovaných investorů. Je třeba dodat, že naší doménou je obhospodařování fondů, tedy zjednodušeně řečeno řízení jejich portfolia. V tomto smyslu budujeme i náš analytický tým v Brně. V oblasti administrace fondů spoléháme a budeme spoléhat na renomované partnery, jako je například u Broker Consulting SICAV společnost Conseq.
Jak to bude s fondem Broker Consulting SICAV a jeho podfondy, přejdou tedy pod MONECO investiční společnost?
Ano, tato změna proběhne na podzim letošního roku. Budeme díky ní moci dotáhnout některé naše záměry, které by měly ještě posílit obchodní propozici zejména OK Smart ETF: výnosy na úrovni dynamičtějších fondů při nižší volatilitě. Toto nám zatím dělá radost a chceme vlastní cestu obou podfondů na úrovni portfolia ještě posílit.
Strategii ETF fondů tedy převezme MONECO investiční společnost?
Jednoznačně. Jsme velcí zastánci indexového investování, které kolegové z Brna začali zavádět v dobách, kdy ještě investiční „aktivismus” vládl světem. Za nás platí, že většina aktivně řízených fondů neperformuje, a to zvlášť pokud zohledníme vyšší poplatkovou zátěž. Čest výjimkám. V tomto směru vidíme obrovské přesuny z aktivních do indexových produktů zejména v USA a věříme, že tento trend jednoho dne ve velkém dojde i do našich luhů a hájů. Chceme být první na pásce, až tomu tak bude – proto vlastní indexové fondy a investiční společnost. V tomto ohledu se u nás zatím spíše jen mluví a náš SICAV je jedním z prvních opravdu významných kroků indexovým směrem. Když to budu parafrázovat, chceme být známí jako finanční skupina, která naučila Čechy indexově investovat.
Vraťme se k získání licence investiční společnosti. Mohl byste popsat ten proces? Všichni ví, že je časově a finančně náročný a žadatelů je spousta. Můžete nám odhalit podrobnosti, čím jste si prošli?
Je to opravdu náročná procedura, která vás prověří jak po stránce corporate governance a organizační připravenosti, tak po stránce celkové kompetence manažerského týmu. Pokud bych měl něco zvláště vypíchnout, tak je to právě screening vedoucích osob a jejich historie, důvěryhodnosti a odborné způsobilosti. K tomu přidejte notnou dávku administrativy, vnitřních předpisů a tak dále. Je to opravdu hodně regulovaný byznys a bariéry vstupu jsou patřičně vysoké – nepřipravený uchazeč nemá šanci. Jak je ten proces je důkladný, tak mě těší, že jsme jej zvládli dokonce o pár měsíců rychleji, než je celotržní průměr, který se dle kuloárních informací pohybuje někde okolo 16 měsíců.
A mateřská společnost Broker Consulting? Jaké má další plány v oblasti investic?
Vlastní investiční společnost je důležitý milník, ale na oblasti investic v Broker Consulting “vyšíváme” dlouhodobě. Jedna věc jsou produkty, další věc je ale celková podpora obchodu, vzdělávání a třeba segmentace spolupracovníků podle velikosti jejich investičního „kmene“.
V tomto ohledu ve spolupráci s kolegy z MONECO pilotujeme investiční workshopy, kde se prakticky bavíme o stavbě portfolií pro bonitní investory a řešení nestandardních investičních záměrů. V tomhle můžeme využít jejich tři desítky let zkušeností s honorovaným poradenstvím. Stejně tak rozbíháme kurzy pro začínající investiční poradce, kde se zase věnujeme praktickému nácviku investičních dovedností u konzultantů, kteří s fondy teprve začínají. Cílem je, aby investice byl schopen dělat na nějaké úrovni opravdu každý náš spolupracovník. Dále připravujeme například spuštění zvláštního investičního klubu pro ty nejlepší z našich spolupracovníků.
Záměrů máme celou řadu, a kdo mě zná, tak ví, že jsem člověk, který pracuje ve velkém tempu. Mám rád, když mi pod rukama vznikají nové věci. V tomto směru se tak mohou naši kolegové a klienti těšit na celou řadu dalších “goodies”. Těším se na ně i na další spolupráci v rámci našeho investičního týmu.
1 Komentáře
Dluhopisový fond s TER 1,62 p.a. nebo smíšená s TER 2,09% p.a. složený z ETF má být lepší, než dluhopisový fond složený přímo z duhopisů, nebo smíšený fond složený přímo z jednotlivých cenných papírů?
A to proč?
Jedině, že by lidé z Moneco dokázali porfolio lépe, než ansabl v BlackRocku, Fidelity či Amudni , pak ano. Skutečně?
Nebo je to spíše další marketignová proklamace, kde se někdo chce svézt na módnosti ETF? Protože klient někde četl, že ty ETF jsou hrozně levné, tak je dobré do nich investovat, než do aktivních fondů?