Velmi chytrý se poučí i z cizích chyb, chytrý z vlastních a blbec se nepoučí nikdy. Letadlo J.O. Investment tvrdě narazilo, budou se sčítat škody a někteří poradci a jejich klienti budou plakat. Ale všichni se můžeme poučit…
Už na začátku 20. století jistý Charles Ponzi vymyslel chytrý způsob, jak využít lidskou chamtivost a důvěřivost ve svůj prospěch. Nabídl americkým investorům jistou investici, která měla mít výnos 50 % připsaný po 90 dnech. Zisk měl být jistý, protože prostředky investorů měly být zhodnoceny arbitrážovým obchodem mezinárodních poštovních kuponů, které měly jinou cenu v zámoří a v samotné Americe.
Ve skutečnosti prostředky klientů nebyly nikam investovány a výnosy byly vypláceny z vkladů dalších důvěřivých investorů, kteří svěřili své peníze Ponzimu. Vzhledem k tomu, že celý systém negeneroval žádné reálné výnosy a přitom vyplácel zisky klientům, byl dlouhodobě neudržitelný. A v okamžiku, kdy výplata zisků převýšila velikost nových investic, celý systém se zhroutil. Charles Ponzi, který si do té doby užíval luxusu a slávy, byl odsouzen, důvěřiví a chamtiví klienti přišli o peníze. Od té doby se podvodnému systému, kdy se reálně neinvestuje a zisky se vyplácejí z vkladů nově přistupujících investorů, říká Ponziho schéma. Lidově také letadlo či pyramidová hra.
I dnes jsou lidé stále chamtiví a mnozí finančně negramotní, takže letadla neustále vznikají a obírají důvěřivce o jejich těžce vydělané peníze. Věhlasným příkladem může být americký finančník Bernard Madoff, který dokázal zpronevěřit neuvěřitelných 65 mld. USD, přičemž dokázal oškubat hlavně institucionální investory. V Česku můžeme zmínit například Sorrenu Invest, Futurum Aurum, WSM s jejich roboty a nejnověji J.O. Investment.
Bohužel, letadlo není možné předem odhalit, existují však znaky, které by nás měly dopředu varovat. Vždy je slibován nadstandardní výnos, riziko je nulové nebo se o něm vůbec nemluví a investice je opředena příběhem, který je pro drobné investory přitažlivý, mohou se s ním identifikovat. Často byla u nás letadla spojena se symboly jistoty, jako např. různé investice do Švýcarska, nebo investice měly směřovat do arabského světa, protože všichni víme, že tamní šejci jsou hrozně bohatí. Moderní příběhy pak často využívají vlnu úspěchu nových technologií, zmínit můžeme např. pochybné roboty na obchodování akcií a měn, které prý dokážou vydělávat neskutečné peníze. Problém je v tom, že letadlo ze začátku funguje. Peníze mohou být vyplaceny z vkladů nově příchozích investorů. A to je extrémně nebezpečné, ukázané totiž platí a klient začne „produktu“ bezmezně věřit a začne lákat i své blízké.
Pro slušné poradce to někdy znamená, že nemůžou konkurovat „skvělé nabídce“ letu ke vzdušným zámkům, kterou klienti dostali jinde. V podezřelých případech může poradce klienta maximálně varovat. Někdy je těžké to klientovi vysvětlit, zvlášť když letadlo letí, motory běží, vše funguje a systém vyplácí výnosy. V ideálním případě klientovi nástup do letadla rozmluvíme. Pokud ne, může se na nás obrátit, až letadlo spadne. Někteří lidé zkrátka musí zaplatit nejdřív školné, poznat na vlastní kůži jak nebezpečné je naslouchat vlastní chamtivosti a kvůli ní uvěřit pohádce o vysokém výnosu, vysoké likviditě a naprostém bezpečí.
Vzít si poučení z pádu J.O.Investment by měli hlavně finanční poradci, protože oni mají být těmi, kdo financím rozumí a klienti jim důvěřují. A poučení je jednoduché, pokud se setkáme s investicí, která vykazuje znaky letadla, musíme umět říct důrazné NE, i když investice vypadá že „funguje“ a vyplácí výnosy.
5 znaků letadla podle Jendy Šimka
- Vysoký výnos
Alarmující by měl být slibovaný výnos nad 10 % p.a.
- Absence rizika
Pokud není výnos doprovázen odpovídajícím rizikem nebo je riziko zamlčováno, měl by být klient dvojnásob obezřetný.
- Silný příběh
Velmi často je letadlo postaveno na příběhu, se kterým se i laik může jednoduše identifikovat.
- Retailový prodej
Skvělá investiční příležitost, do které se dají investovat i malé částky a přitom jsou vypláceny vysoké výnosy a může takhle investovat každý. Když je to tak výnosné a přitom bezpečné, proč nepůjčí prostředky banka? Zřizovatel by mohl těžit z rozdílu mezi výnosem a zaplacenými úroky. To je další varování!
- Důkaz až ex-post
Bohužel prokázat letadlo dopředu nelze. Vše totiž funguje. Až v okamžiku kdy vyplácené výnosy přesáhnou kapitálové přítoky od nových investorů, letadlo spadne.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Zdravím, nově se bohužel vyskytl stejný příběh firmy Foxtrade Invest s.r.o Luboše Pánka. Tuším, že to brzy bude v médiích také velké. Odhaduji, že jednatel zmizel se stovkami milionů.