Brokerpoolová společnost Chytrý Honza, která je pod kontrolou skupiny DRFG, po dlouhém čekání zveřejnila čísla za rok 2020. Bilanční suma zprostředkovatelské společnosti dosahovala na konci roku 2020 hodnoty 192 milionů korun. Z toho 102,9 milionu (53,6 %) tvořil oceňovací rozdíl k nabytému majetku. Ještě trochu překvapivější je, že tento oceňovací rozdíl je k hmotnému majetku. Dalších 41 milionů korun tvořily v případě společnosti Chytrý Honza dohadné položky aktivní. Ty tvořily absolutně drtivou většinu z krátkodobých pohledávek. U finančně zprostředkovatelských firem je obvyklé, aby se účtovalo o dohadných položkách aktivních s ohledem na bonusy u obchodních partnerů, ale 41 milionů korun je při velikosti Chytrý Honza opravdu celkem dost.
Vlastní kapitál měla firma kladný ve výši 49,5 milionu. Ovšem musíme si uvědomit celkovou skladbu vlastního kapitálu. Nerozdělený zisk v případě Chytrý Honza je ve skutečnosti brutální ztráta zcela nevídaná v historii finančního zprostředkování v ČR. Výsledek hospodaření předchozích období do roku 2019 byla kumulovaná ztráta 320,3 milionu korun, za rok 2020 pak firma prodělala dalších zcela astronomických 66,4 milionu korun. Firma měla na konci roku 2020 přibližně 130 milionů dluhů. Když si uvědomíme, že bilanční suma je 192 milionů a bezmála 103 milionů z ní tvoří oceňovací rozdíl, tak je to celkem síla.
Neobvyklé je především to, že Chytrý Honza dokáže vygenerovat provozní ztrátu 64 milionů při obratu 430 milionů. Tedy asi 15 % obratu. To svědčí především o tom, že náklady centrály zcela neodpovídají obchodní velikosti firmy. Když se na výsledek hospodaření podíváme z pohledu provozní EBITDA, tak je to pořád ztráta 39 milionů. Tedy asi 9 % obratu. Provozní cashflow bylo záporné ve výši 60 milionů. Investiční cashflow pak bylo rovněž záporné ve výši 13 milionů. Tedy cashflow situace se musela kompenzovat finančně kladným cashflow ve výši 77 milionů. Ačkoliv výsledek hospodaření se mírně meziročně zvýšil proti roku 2019, tak cashflow situace byla naopak horší, protože o rok dříve stačilo k této kompenzaci „jen“ 70 milionů. V roce 2020 kapitalizovala své půjčky matka kari time ve výši celkem 77,5 milionu korun. Kdyby k tomu nedošlo, tak má firma záporný vlastní kapitál.
Bližší pohled na finanční výkazy prozradí, že firma jen v roce 2020 nakoupila software za 20,5 milionu korun. Dalších 11 milionů přibylo na nedokončeném dlouhodobém nehmotném majetku. Ačkoliv si management společnosti dává ve výroční zprávě záležet na tom, aby nám vysvětlil položku krátkodobé poskytnuté zálohy ve výši 3,5 milionu, bohužel neprojevil stejnou snahu při vysvětlení původně 211 milionové položky oceňovacího rozdílu k nabytému majetku. Další zajímavou informací o hospodaření Chytrý Honza je, že v roce 2020 celkem 108 milionů korun výnosů realizoval Chytrý Honza se spřízněnými osobami. Tedy odhadem asi 25 % celkového obratu. O rok dříve to bylo 57 milionů z obratu 411 milionů. Tedy kolem 14 % obratu. Na straně nákladů Chytrý Honza nakoupil služby a zboží od spřízněných osob za 29,6 milionu. To také není úplně zanedbatelné. Chytrý Honza uvádí na své centrále celkem 32 zaměstnanců. Audit společnosti Chytrý Honza provedla auditorská společnost PriceWaterhouseCoopers Audit.
Z pohledu výsledků hospodaření je Chytrý Honza už několik let aktivitou, do které musí její vlastník sypat hromadu peněz, aby jí udržel při životě. Chytrý Honza byl do října 2018 ve vlastnictví skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta (49,5 %), pojišťovny Aegon (30 %) a Jiřího Patáka (20,5 %). Paták upekl deal se současným vlastníkem DRFG. Nutno podotknout, že u toho ambiciózními až fantasmagorickými plány nešetřil (koupíme Partners SK a Broker Trust apd.). Nakonec i DRFG došla trpělivost s tímto manažerem. Výsledky hospodaření však nelze svalovat jen na DRFG. Brutální ztráty začaly už v roce 2017, kdy během jediného roku firma prodělala 76 milionů. V roce 2018 pak 91 milionů. V roce 2019 nastala 73,5 milionu ztráta a rok 2020 se ztrátou 66 milionů v tomto směru opravdu velmi pozvolným zlepšením. Navíc za cenu, že podstatná část obratu je tvořena se skupinou vlastníka.
Maximálního obratu dosáhla firma už v roce 2017, kdy dosáhla 518 milionů. Od roku 2018 sledujeme postupný pokles obratu do roku 2020 o celkem 17 %, zatímco většina trhu rostla. Hlavní příčina je ta, že nemalá skupina finančních zprostředkovaných pod Chytrý Honza se ne úplně nadchla pro to, že nastala změna vlastníka. Původní členové sítě, kterou z velké části vybudoval Bonnet, který se spojil s internetovým portálem Chytrý Honza, totiž z velké části firmu opustili.
Stav finančně zprostředkovatelských licencí k 31.12.2017 byl následující:
Investice 508
Pojištění 1138
Úvěry 1014
A stav současný k 30.11.2021 je následující:
Investice 307
Pojištění 317
Úvěry 396
A navíc si musíme uvědomit, že do společnosti přišli befelem lidé z firem, jako jsou Royal Vision, Efekta IZ, Proforza, Nage, Friends forever, Fidelit a další firmy, které vlastnicky z řad finančně zprostředkovatelských firem nakoupila DRFG a jejíž finanční zprostředkovatelé byli předtím registrováni pod jinými brokerpooly (zejména Broker Trustem a Pernamentou), měly vlastní licence (Efekta IZ) nebo přišly z eDO finance. Příchody z těchto firem představují kumulativně určitě více než 100 lidí. Takže stav odlivu poradců je ve skutečnosti ještě výraznější. Tím, že do Chytrý Honza přišli primárně lidé z interní distribuce DRFG, tak zásadním způsobem narostl objem obchodu se spřízněnými subjekty.
Dnes hovořit o Chytrý Honza jako brokerpoolu je už lehce kontroverzní v tomto smyslu. Chytrý Honza je veden Jiřím Havrlantem, který je bratrancem původního největšího akcionáře Jakuba a který se trochu neplánovaně proslavil svou přítomností v restauraci Rio na pražském Vyšehradě v době, když tam seděl s Romanem Prymulou a Jaroslavem Faltýnkem v době tvrdého lockdownu. Chytrý Honza je firmou, která musí bojovat na mnoha frontách. Generuje dlouhodobě významné záporné cashflow, její vlastník do ní zainvestoval stovky milionů a obchodně bojuje zcela právem s nálepkou, že se ve skutečnosti jedná o vehikl, který slouží primárně k distribuci dluhopisů DRFG a jí ovládaného nemovitostního fondu Czech real estate investment fund. Každopádně Rusňák a spol do této firmy investoval násobně více než jeho konkurenti Borkovec & Lukeš, Petr Hrubý nebo Zdeněk Sluka, aby na rozdíl od nich, musel vyšší desítky milionů každý rok do firmy nosit. A na rozdíl od nich si na to musel půjčit hodně drahých peněz z dluhopisů. Zatím to úplně nevypadá, že touto investicí vytvořil něco, co by aspoň vzdáleně připomínalo Broker Trust, Partners nebo Broker Consulting. Každopádně je jisté, že osud společnosti Chytrý Honza je pevně svázán i s osudem investiční skupiny DRFG.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy