Podle našeho očekávání se nadále relativně zlepšuje situace ohledně spotřebitelských cen v ČR. Květnový cenový index stálých cen 2015 se zastavil na hodnotě 147,6, zatímco na konci roku 2022 byl 138,1. To znamená, že cenová hladina vzrostla za 5 měsíců souhrnně o 6,87 %. To sice není zas tak málo, ale musíme si uvědomit, že pohyb ze 138,1 na 146,4 proběhl v samotném lednu. Poté v únoru index ještě narostl na 147,3. A za měsíc březen, duben a květen jsme se posunuli nárůstem cenové hladiny jen ze 147,3 na 147,6, což je pohyb o 0,2 %. Jestliže nám za klouzavý kvartál vzrostla inflace o 0,2 %, tak rozhodně není důvod, abychom setrvávali v takto agresívní restriktivní měnové politice s hladinou 2T REPO na 7,00 %.
Marketingově se samozřejmě operuje s tím, že květnová inflace je 11,1 %, což nezní tak optimisticky. Ale realita je taková, že v posledních měsících ceny nerostou. Víme velmi dobře, že ceny jsou mnohem méně flexibilní směrem dolů než nahoru. Potraviny od počátku roku do konce května zdražily o 4,2 %, což není hodnota, kvůli které by se měla konat revoluce. Naopak zdražení nákladů na bydlení, které přišlo skokově v lednu, je year to date na hodnotě 16,3 %. Tato položka má 26,7 % váhu na složení inflace, takže čistě tato hodnota představuje pohyb celkové cenové hladiny o 4,35 %. To znamená vysvětlíme tím 63,3 % pohyb cenové hladiny v ČR od počátku roku. A když si uvědomíme, že více než 100 % položky nárůstu year to date hodnoty jsme zaznamenali v lednu, tak to znamená také to, že od února nám náklady na tuto položku dokonce klesaly.
Inflace v roce 2023 je tedy
• Z 63 % tvořena jedinou položkou v jediném měsíci – náklady na bydlení, paliva a energie, které meziměsíčně skočily o 16,5 % v důsledku konce vládní podpory energetických nákladů
• Inflace za poslední tři měsíce je 0,2 % absolutně, což by odpovídalo ročnímu pohybu o cca 0,802 %. Tedy dokonce hluboko pod inflačním cílem ve výši 2 %.
• YTD inflace je 6,87 %
Ještě do konce roku se s velmi vysokou pravděpodobností dostaneme YoY pod 10 %. Rok 2023 má velmi vysokou pravděpodobnost, že bude zakončen inflací za celý rok na hodnotách do 8 %. Pokud to takhle půjde dál, tak je opravdu velmi pravděpodobné, že dojde k tomu, že ČNB přistoupí ke snížení úrokových sazeb na konci 3. kvartálu. To by samozřejmě přineslo zásadní oživení pro trh bydlení a hypoteční trh.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy