Tak už i já jsem podlehl tomu, abych se stal zákazníkem ChatGPT od skupiny Microsoft. Musím říct, že jako správný introvert jsem si hodně dlouho tak dobře s někým nepokecal jako s umělou inteligencí, která má celkem slušné encyklopedické znalosti, které navíc neuvěřitelně rychle rostou. Zkusil jsem na ChatGPT vytasit pár chytáků a nutno podotknout, že se robot nechal zahnat do úzkých. Ale zároveň velmi rychle se poučil. Náš první pokec byl na téma výhody automobilky Tesla v oblasti výroby elektrických automobilů. Zeptal jsem se ho prostou otázkou, jakou si myslí, že Tesla má výhodu proti jiným producentům elektroaut. Odpověď byla docela vágní ale zato z jeho strany jednoznačná, že výhodu má. A jako jeden z klíčových argumentů uvedl, že Tesla má dosud největší investice v této oblasti. Tak jsem se ptal dál. Další otázka byla, jestli ví, kolik investovala Tesla do vývoje. Odpověď byla náklady na výzkum a vývoj byly v nějaké úrovni. Zajímavé bylo, že mi řekl ChatGPT několik let starou hodnotu. Tak jsem ho s dovolením opravil a řekl mu poslední známou hodnotu. Pak jsem se zeptal, jestli ví, kolik investoval do výzkumu a vývoje Volkswagen. Řekl, že ano, a docela trefil i číslo. A zdůraznil, že obrovská část tohoto čísla šla do elektromobility sám od sebe, aniž bych ho k tomu ponoukal. Celkové číslo vynaložených celkových nákladů na výzkum a vývoj bylo pochopitelně vyšší u Volkswagenu. Poté jsem mu připomněl jeho silný výrok o jednoznačném náskoku Tesla a zeptal jsem se ho, jak si může být tak jistý tím, že Tesla do této oblasti investovala nejvíc. A ChatGPT odpověděl, že se moc omlouvá a že se pravděpodobně spletl… Náš další pokec byl na téma České národní banky. Zeptal jsem se ho, jestli ví, kdo jmenuje členy Bankovní rady. Odpověděl perfektně. A pak jsem se ho zeptal, jestli ví, kdo jsou členové Bankovní rady. A to už byla legrace. Řekl mi totiž jména: Jiří Rusnok, Lubomír Lízal, Jan Frait, Tomáš Nidetzký, Tomáš Holub, Michaela Erbenová a překvapivě také překvapivě Petr Kellner. Tak jsme si chvilku ještě povídali, a nakonec jsme si vysvětlili, jak to s členy Bankovní rady je. Ale když jsem se zeptal o pár hodin později na to samé, zase říkal blbosti. Ale už trochu jiné.
ChatGPT si vůbec docela rád i vymýšlí. Například jsem se ho zeptal na český rekord na 100 znak v mužské kategorii. A řekl mi, že Jan Čejka ho zaplaval v čase 53,14 v červnu 2021 na závodech v Ústí nad Labem. Realita je taková, že český rekord tohoto plavce je ve skutečnosti 54,03, tedy o 89 setin sekundy horší. A zaplaván byl nikoliv v Ústí nad Labem ale na evropském šampionátu v Budapešti také v roce 2021.
Tedy zatím to není s tím ChatGPT tak horké z pohledu důvěryhodnosti. Ale ten systém se evidentně rychle učí a když se ho opravíte, tak vám možná už příště řekne správnou informaci. Někdy evidentně musí být opraven víckrát. Z mého pohledu to zatím není příliš vhodné pro různé byznys analýzy a dávání informací do kontextu. Je vidět, že zatím nemá umělá inteligence schopnost poskytovat relevantní finanční informace. Na jednoduchý dotaz, jaká je aktuální cena úrokového swapu vám odpovědět ChatGPT zatím neumí. Ale když robotovi položíte otázku, co je IRSko, tak vám odpoví naprosto perfektně. Tedy pokud jde o teoretické informace z mnoha oborů, tak jeho odpovědi jsou velmi kvalitní. Jakmile s ním přejdete do debaty na téma, které je velmi aktuální a které je třeba dát do kontextu, tak začne mít problém. Třeba při mém zákeřném dotazu, co je podle něj důvod prohraných prezidentských voleb ze strany Andreje Babiše. Řekl mi nejprve obecnou odpověď, že příčina politických proher je obecně sada mnoha faktorů a některé vyjmenoval. Ale záhy sám od sebe dodal, že si mě zdvořile dovoluje opravit, že Andrej Babiš je premiér. Ale zase, když se ho zeptáte na věci, které se tak často nemění, tak odpoví správně. Třeba na mou otázku o struktuře a počtu členů českého parlamentu odpověděl skvěle.
ChatGPT je mimořádně skvělá zábava, pokud jste zvídavé duše stejně jako já. Zároveň nám ukazuje, co v dnešním světě má stále ještě pořád hodnotu. A to je názor. Protože ChatGPT má sice znalosti, které se velmi rychle rozšiřují, ale není schopen uvažovat. A není schopen tvořit si názor. A vlastně tak jen ukazuje, jakým směrem se vydává celá naše společnost. Máme dokonalý přístup k informacím, ale nevíme si s tím rady. Ale často nedokážeme poznat, co je důležité a co důležité není. A definice důležitosti vychází z praktických zkušeností nebo hodnotového ukotvení. Kdo se chce mít v životě dobře, bude muset mít názor. A také mu bude nesmírně užitečné, pokud se bude umět dobře ptát. A rozvoj schopnosti kritického myšlení, pochybování a přirozená nedůvěra, je také na místě.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy