Většina našich čtenářů zaregistrovala, že cena emisních povolenek v poslední době výrazně vzrostla. ČEZ patří mezi největší producenty CO2 vůbec v ČR. Hlavními producenty CO2 jsou především uhelné elektrárny a teplárny.
V rámci roku 2019 máme k dispozici srovnání největších producentů CO2 v ČR:

Cena emisních povolenek za posledních 5 let:

Tomuto žebříčku vévodil právě ČEZ. Do začátku letošního roku byl ČEZ majitelem i Elektrárny Počerady, ovšem 8.ledna se stala majitelem Vršanská uhelná, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač.
Podíl emisních zdrojů ČEZ na instalované kapacitě 31.12.2020:

Podíl jednotlivých zdrojů ČEZ na výrobě elektřiny v roce 2020:

Na konci roku 2020 se emisní zdroje podílely přibližně na 44,7 % instalované kapacity ČEZu. Tedy pořád je to dost. A to i přesto, že ČEZ svou emisní intenzitu v posledních letech výrazně snižuje. V roce 2017 vyprodukoval na 1 MWh elektřiny 0,4 tuny CO2. Pro rok 2021 očekává, že to bude 0,28 tuny CO2. V roce 2019 to bylo 0,36 tuny.
Za celý rok 2020 vyprodukoval ČEZ 56 777 GWh elektřiny jen v ČR. V roce 2021 se dá očekávat produkce někde okolo 50 000 GWh v ČR. Když vezme v úvahu, že toto množství vynásobíme ČEZem odhadovaným koeficientem 0,28 tun CO2 na MWh, tak jen v ČR by měla být produkce CO2 cca 14 milionů tun CO2. Když vezmeme v potaz, že v průběhu roku 2020 se emisní povolenky pohybovaly stabilně pod 30 EUR/tuna CO2 a že nyní stojí přes 50 EUR, tak jen dopad na ČEZ v ČR je řádově 280 milionů EUR. To znamená cca 7,17 miliard korun. A to vůbec není málo.
Celkový zisk před zdaněním celé společnosti totiž činil 7,906 miliardy korun za rok 2020. EBITDA firmy se pohybuje kolem 40 miliard korun za rok 2020.
Celá situace nepochybně povede k tomu, že dojde ke zdražení cen elektřiny obecně na evropském trhu. Emisních zdrojů je stále hodně v energetickém mixu. Cena elektřiny roste s emisními povolenkami. Nicméně je otázkou, jestli se ČEZu podaří zvýšit tržby o stejný díl, o jaký mu rostou náklady. Spíše se tak nestane, protože logicky se elektřina vyrábí i z bezemisních zdrojů.

ČEZu výrazně klesl zisk v posledních letech. Hlavní akcionář stát z něj sosá dividendu a firmu drtí vysoké odpisy majetku. Každoročně navíc rostou režijní personální náklady. Aktuálně se akcie obchoduje za cca 600 Kč/kus. Výrazně roste valuace z pohledu Enterprise value/EBITDA. Provozní zisk ČEZu klesá dlouhodobě. Z hodnot přes 2 miliardy EUR se propadl na méně než půl miliardu EUR. Provozní náklady jsou ale řádově o 15 % větší než v dobách, kdy generoval ČEZ největší tržby a zisk.
ČEZu nepomáhá ani současná česko-ruská krize. Rusové jsou společníci ČEZu v ÚJV Řež a Rusy ovládaná Škoda JS je dodavatelem ČEZu v jaderných elektrárnách. Rosatomem vlastněný TVEL zase dodává jaderné palivo.
Když to vezmeme kolem a kolem, tak báječné vyhlídky ČEZ zrovna nemá.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy