Nedávné události v podobě útoku izraelských a amerických sil na jadernou infrastrukturu Íránu nám opět připomněly, jak důležitý je Blízký východ pro mezinárodní politiku. Blízký východ je dlouhodobě zdrojem obrovského geopolitického napětí. Důvodů, proč bychom mu měli věnovat pozornost je hned několik.

Ropa
Je logické, že ropa je to první, co nás napadne, pokud jde o Blízký východ. Z celosvětové produkce ropy v řádu 100 milionů barelů ropy denně, jí připadá nezanedbatelné množství právě na tento region. Pochopitelně nejdůležitější zemí je z tohoto pohledu Saúdská Arábie, jejíž denní produkce ropy je řádově poslední dobou okolo 9,3 milionů barelů. Máme zde ještě Irák (3,85 mil barelů/d), Spojené arabské emiráty (3,04 mil barelů/d) nebo Kuvajt (2,45 mil barelů/d). Írán produkuje aktuálně cca 3,28 mil barelů/d. Tedy v oblasti Perského zálivu máme koncentraci produkce ropy přibližně 22 mil barelů ropy za den. To už vážně není málo. Samozřejmě jedna věc je produkce, a druhá je její doprava. Ropa z Perského zálivu se totiž přepravuje hlavně po moři díky ropným tankerům.

Zemní plyn
Nejen ropa je klíčová energetická komodita tohoto regionu. Je to právě i zemní plyn. V této oblasti se produkuje cca 17 % celosvětové produkce zemního plynu.

A dominantním hráčem je Írán.
Izraelské technologické společnosti a mnoho hodnotných firem v regionu
Izrael je místem s obrovskou koncentrací technologických společností, jenž ovlivňují globální ekonomiku. Kromě úspěšných start up společností a venture kapitálové scény je zde i mnoho R&D center velkých technologických společností vč. Apple, Intel, Google, Amazon nebo Microsoft.
Tržní kapitalizace izraelského akciového trhu je asi 583 mld. USD s 381 burzovně obchodovanými tituly. Ale obrovskou hodnotu má i saúdský akciový trh v čele se superkorporací Saudi Aramco. Celá tržní kapitalizace public saúdských firem je pak 2507 mld. USD vč. Saudi Aramco (1618 mld. USD). To činí ze saúdského kapitálového trhu jeden z nejhodnotnějších na světě.
Obrovské investiční fondy
Na Blízkém východě jsou minimálně tři fondy, které rozhodně stojí za zmínku. Saúdský státní fond (PIF), který spravuje celkem 900 mld. USD. Dále pak Quatar Investment Authority s majetkem přes 500 mld. USD a dále Abu Dhabi Investment Authority s cca 800 mld. USD. Tyto a další fondy založené státy žijící z ropy a zemního plynu ovlivňují ekonomiku na globální úrovni, když investují po celém světě. Patří mezi vůbec největší investiční vehikly na globální úrovni.
Dopravní infrastruktura
Blízký východ je významným dopravním uzlem především letecké a námořní dopravy. Mezinárodní letiště v Dubaji, Dauhá nebo Abu Dhabí jsou skutečně významná. Nesmírný význam má Ras Tanura jako největší ropný přístav světa. Obrovskému významu se těší také Fujairah, Jebel Ali, Dammam, Salalah, Kharg Island nebo největší LNG terminál světa Ras Laffan. Blízkovýchodní přístavy jsou specializované a právě v zaměření na ropu a zemní plyn patří mezi největší na světě.
Suez
Suezský průplav je stále klíčovou světovou infrastrukturou námořní přepravy, když šetří cestu z Evropy do Rudého moře odhadem o 8-10 dní cesty. Jen tímto průplavem putuje asi 10-12 % světového mezinárodně přepravovaného zboží. Představuje to asi 30 % kontejnerové dopravy a přibližně 15 % podíl na přepravě ropných tankerů.
Kulturní význam pro celý svět
Saúdská Arábie je pro muslimský svět zemí neuvěřitelného poutního významu. To samé platí pro Izrael, který je významným kulturním centrem hned pro tři světová náboženství. Celý Blízký východ je víceméně kolébkou lidské civilizace, která má velice hluboké kořeny. Od starověké Egyptské říše, po Perskou říši mající střed na území dnešního Íránu. Babylonská říše se pak rozkládala na území dnešního Iráku. Stejně tak nesmírnou bohatou historii má oblast Levanty rozkládající se podél východního pobřeží Středozemního moře, kde rozvíjeli své kultury Féničané nebo Aramejci.
Geopolitická bedna s dynamitem
Blízký východ má v podstatě čtyři mocenská centra. Jedno se nachází v Rijádu, odkud Saúdové zásadně ovlivňují celou sunnitskou komunitu. Další mocenské centrum je bezesporu Tel Aviv. Prozápadní klín vražený do muslimské komunity. Izrael má dlouhodobě velice blízko k USA. Je to nejbohatší země v regionu (pokud pomineme nerovnoměrné rozdělení bohatství ze saúdské ropy) a jednoznačně i technologicky nejvyspělejší. Dalším hráčem, který silně ovlivňuje dění na Blízkém východě je Ankara. Turci mají jednoznačně své zájmy na Blízkém východě. Je to země s obrovskou populací, vojenskou i ekonomickou silou. A čtvrtým mocenským centrem je Teherán, který zásadně ovlivňuje zase šíitskou komunitu muslimů.

Náboženská diverzita Blízkého východu je velmi často veřejně popisována. Klíčové pro pochopení je, že Írán je největší šíitskou zemí. Naproti tomu v Turecku je nejvíc sunnitů. Sunnité jsou ovšem široce zastoupeni i v Egyptě, Jordánsku nebo Sýrii. Specifická je v tomto ohledu Saúdská Arábie, která je především sunnitskou zemí, ovšem se silným zastoupením silně konzervativního wahábismu.
Ovšem náboženství rozhodně není primárním předmětem sporu. Jde pochopitelně především o politický vliv. Ten mají přirozeně největší země, jako jsou Turecko, Irán a Egypt. Jejich velké populace je přirozeně předurčují k tomu mít vliv na tento region. Především významné zbohatnutí Saúdské Arábie v posledních 70 letech přineslo do celé geopolitické soutěže významnou nerovnováhu.
Izrael
A dalším prvkem, který zcela překreslil politickou mapu byl vznik státu Izrael v roce 1948. Právě tyto dvě země hrají čím dál větší roli při rozdělování politického vlivu na Blízkém východě. Vztahy mezi klíčovými hráči Blízkého východu se v čase však prudce měnili.
V době vzniku Izraele v roce 1948 se ocitl okamžitě ve válce s Libanonem, Egyptem, Jordánskem, Sýrií a Irákem. Navzdory obrovské přesile dokázal svou existenci vojensky uhájit. S Egyptem se pak střetával během Suezské krize (1956). Následovala Šestidenní válka (1967) a Jomkipurská válka (1973), kdy pokračoval konflikt s Egyptem a Sýrií. Zejména Jomkipurská válka byla opravdu existenciální pro stát Izrael, protože byl kousek od svého zničení. Nicméně na konci 70. letech v Camp Davidu došlo k uzavření mírových dohod s Egyptem, což přineslo zásadní geopolitický průlom.
Ovšem vznikl Izraeli místo Egypta nový soupeř v podobě Iránu, protože velmi záhy po Camp David došlo v Iránu k islamistické revoluci, která katapultovala k moci Ajatolláha Rúholláha Chomejního. Nový režim byl silně nepřátelský zejména vůči USA a Izrael byl pro něj okamžitě trnem v oku, přestože do té doby byly schopny tyto dvě země spolupracovat. Mezi Izraelem a Íránem probíhala významná spolupráce obchodní (Izrael nakupoval íránskou ropu) i zpravodajská (spolupráce Mossad a SAVAK). S nástupem Chomejního ovšem vše skončilo. Z USA se stal „velký satan“ a z Izraele pak „malý satan“. Izrael v první polovině 80. let vedl válku s Libanonem. A do tohoto sporu už významně zasáhl právě Írán se svými elitními složkami Al-Quds spadajícími pod Íránské revoluční gardy. Právě ty sehrály významnou roli při vzniku hnutí Hizballáh, což je šíitská milice mající za cíle ovládnout Libanon a boj proti státu Izrael. Írán této organizaci poskytl a poskytuje výcvik, zbraně i financování.
Pro Izrael představovaly a představují problém i organizace přímo působící na jeho území. A tou první byla nejprve Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) známé v arabštině jako Fatah. Jeho hlavním představitelem byl Jásir Arafat a po jeho smrti pak Mahmud Abbás. Tato původně velmi radikální organizace se postupně přeměnila v téměř standardní politickou sílu. Rozhodně se jí podařilo získat mezinárodní renomé jako oficiální palestinské exilové vlády. Arafat s izraelským premiérem Rabinem podepsal mírové dohody v Oslu. Ovšem izraelský premiér za to zaplatil vlastním životem, když ho pak zavraždil izraelský extremista. Nicméně usmiřování s Fatahem přineslo zase nového nepřítele, kterým se stal Hamás. Ten vzešel z kruhů egyptského Muslimského bratrstva a byl od samého počátku mnohem agresívnější vůči Izraeli než Fatáh. Válka Izraele s Hamásem započala prakticky na počátku 90. let. Nicméně i Hamás se stal politickou silou a v rámci palestinské samosprávy dokázal získat politickou moc v pásmu Gazy u pobřeží Středozemního moře.
Z ostatních zemí se Izrael dokázal smířit v roce 1994 s Jordánskem. Se Sýrií a Libanonem nikdy nedošlo k oficiálnímu smíření. Technicky se v podstatě stále nachází ve válečném stavu s těmito zeměmi. Izrael se prakticky stále dostává do konfliktu zejména s Hizballáhem a Hamásem posledních 30 let. Konflikt mezi Íránem a Izraelem v zásadě do letošního roku neprobíhal přímo, ale jednoznačně existuje. Írán přímo podporuje Hizballáh, který na Izrael opakovaně útočí. Izrael zase vytrvale usiluje o eliminaci íránského jaderného programu, což vedlo mj. i v historii k atentátům izraelské rozvědky na hlavního jaderného vědce v Íránu a útoky na íránské jaderné facility. V posledních letech však proxy válka přeměňuje víceméně v otevřený konflikt. Írán se přidal jednoznačně na stranu Hamásu a dokonce skrze Hizballáh mu pomáhal koordinovat jeho útoky 7.října 2023.
Událost 7. října 2023 znamenaly pro Izrael zásadní průlom. Rozsah a brutalita útoku Hamásu na izraelské obyvatele byl nevídaný. Znamenalo to velký průlom u izraelského obyvatelstva. Mezinárodně to narušilo tzv. Abrahamovské dohody, které byly uzavřeny v roce 2020. Jejich cílem bylo normalizovat vztahy Izraele a arabských zemí. Což se podařilo jen částečně díky tomu, jaká byla reakce arabských zemí na izraelskou odvetu vůči Hamásu v Gaze.
Problém je totiž radikalizace i v samotném Izraeli. Benjamin Netanjahu je totiž během svého třetího mandátu jako premiér možná nejradikálnější verzí sama sebe. Netanjahu nikdy nebyl zastáncem usmiřování s islámskými radikály. Naopak prosazoval poměrně silnou antipalestinskou politiku zejména v tzv. West bank (západní břeh Jordánu). Jeho kritici mu vyčítají, že nebezpečí Hamásu v Gaze podcenil, což vyústilo v nejvýznamnější teroristický čin vůči Izraeli v jeho historii 7. října 2023. Nejen počet mrtvých civilistů ale i rukojmích otřásl celým Izraelem. Byla to i nesmírná brutalita Hamásu, který ukázal, že je ochoten páchat ty nejhorší zvěrstva, která v některých ohledech připomněla a překonala i židovské trauma z nacistického holokaustu. Reakce Izraele na teroristické útoky Hamásu byla a je opravdu tvrdá. Izrael zasáhl velice tvrdě vůči Hamásu na jeho území v Gaze. A to formou bombardování i vojenské invaze. To přineslo Izraeli rozsáhlou mezinárodní kritiku zejména od arabských a islámských zemí, které prakticky bez výjimky označily izraelskou reakci za nepřiměřenou. V čele těchto zemí je především Turecko, které v reakci na to dokonce přerušilo s Izraelem diplomatický styk. Jihoafrická republika pak na Izrael podala mezinárodní žalobu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu pro podezření z genocidy. Silná kritika vůči Izraeli přišla rovněž od Bolívie, Kolumbie, Chile, Indonésie, Malajsie a samozřejmě arabských států, jako jsou Sýrie, Libanon, Irák, Tunis a Alžír. Mírná, ale relativně zdrženlivá kritika, pak přišla od Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Velmi specifický je pak postoj Kataru, který poskytuje útočiště čelním představitelům Hamásu. A zároveň je jakýmsi „nestranným“ prostředníkem v jednáních o příměří. Každopádně Hamásu a Íránu se podařilo výrazně oslabit pozici Izraele na mezinárodní scéně, když velká část zemí Izrael odsoudila. Opravdových spojenců v rámci svého počínání Izrael příliš nemá. Kromě USA Izrael podpořila jen Velká Británie, Německo, Česká republika, Maďarsko, Rakousko a Ukrajina. Je zřejmé, že na půdě OSN je vnímán spíše jako agresor. Klíčový argument proti Izraeli jsou čísla. Útoky 7.října vedli k násilné smrti přinesly minimálně 1195 lidí na straně Izraele. Z toho minimálně 815 civilistů včetně dětí. Hamás obviňuje Izrael z toho, že jeho odveta v Gaze přinesla smrt celkem 57 tisícům osob. Tato čísla nelze úplně ověřit, ovšem je zřejmé, že Izrael způsobil v Gaze značné škody.
Problém je v tom, že Netanjahu je skutečně mimořádně kontroverzní figura. A nejde ani tak o jeho osobní obvinění z trestné činnosti přijímání i rozdávání úplatků. Jde o to, že polarizuje svými postoji domácí i zahraniční scénu. Část populace z řad jeho voličů nekompromisní postoje kvituje, ovšem ve skutečnosti se zmenšuje prostor pro to, aby se situace uklidnila. Ministrem pro národní bezpečnost v Netanjahuově vládě je Itamar Ben Gvir, který podněcoval násilí vůči izraelským radikálem zavražděnému premiérovi Jicchaku Rabinovi, který stál za mírovým procesem s Fatahem. Netanjahuova vláda uskutečnila zásadní reformu soudnictví, která Nejvyšší soud značně oslabila na úkor izraelského Knesetu (poslanecká sněmovna v Izraeli). Ačkoliv se Netanjahu snaží vystupovat jako silný politik, ve skutečnosti jeho moc je značně křehká. Jeho vláda má 67 křesel ve 120 členném Knesetu, a jeho strana Likud je nucena vládnout v koalici celkem sedmi stran a sama má pouze 32 poslanců. Politická stabilita v Izraeli je tak spíše iluzí. Další plánované volby v Izraeli jsou na podzim roku 2026 a je velkou otázkou, kdo se poté chopí moci. Druhou nejsilnější politickou silou v Izraeli je strana Yesh Atid, kterou vede Yair Lapid, který si vyzkoušel být premiérem v roce 2022 na půl roku. Jenomže jeho strana má v Knesetu ještě menší zastoupení s pouhými 24 poslanci. Celkem je v izraelské sněmovně zastoupeno 15 politických stran, což svědčí o mimořádné politické roztříštěnosti.
Saúdská Arábie
Situace v Saúdské Arábii je rovněž velmi složitá. Saúdská královská rodina dosud vládla skrze syny otce zakladatele Abdulazíze ibn Saúda. Celkem se na trůně od roku 1953 do 2015 vystřídalo sedm jeho synů. Současný král Salmán bin Abdulazíz se narodil roku 1935 jako 25. syn prvního krále Abdulazíze. Jeho otec měl celkem 45 synů. Současný král byl členem aliance, jenž se nazývá Sudairi Seven podle jeho matky, s níž měl jeho otec nejvíce synů a kteří se dokázali prosadit dvakrát do pozice krále celé monarchie a dvakrát do pozice korunního prince. Král Salmán však ale fakticky nevládne už od roku 2022, kdy výkonnou moc odevzdal i oficiálně do rukou svého syna Mohameda bin Salmána (přezdívaného MBS). Ten je od roku 2017 korunním princem a od roku 2022 dokonce i ministerským předsedou Saúdské Arábie. Tento teprve 39letý faktický vládce Saúdské Arábie výrazně přetvořil politický systém v této zemi. Poslední dva králové nastupovali na trůn v 81 a 79 letech.
Ještě se nestalo, aby se k moci v Saúdské Arábii dostal někdo takhle mladý. Na principu vlády starých a zkušených mužů je postaven celý saúdský politický systém. Současný král Salmán byl ve vysoké politice 61 let, než se stal králem. Jeho syn MBS je symbolem přeměny Saúdské Arábie, ale ne vždy v úplně pozitivním slova smyslu. Proslul totiž především svými vnitropolitickými čistkami v saúdské královské rodině. Obětí těchto čistek se stal hlavně jeho strýc Ahmed bin Abdulazíz a také Mohammed bin Najíf, který byl dokonce korunním princem před MBS. Oba pro něj byli vážnou hrozbou v boji o královský trůn. Čistky MBS však nebyly jenom v boji o nástupnictví. Chtěl si sáhnout i na majetek nejbohatších členů saúdské královské rodiny. A tak nezůstal ušetřen ani nejslavnější saúdský investor princ Alwaleed bin Talal, investorská superstar Blízkého východu. I on byl vnukem zakladatele saúdské královské dynastie a zároveň synem dcery libanonského prezidenta. Jeho společnost Kingdom Holding získala globální reputaci jako investiční skupina. Znám je jako svého času významný akcionář Citigroup, Apple, Walt Disney a supervýznamný hráč v hotelovém byznysu hotelových sítí Four Seasons, Fairmont nebo Raffles. Alwaleed bin Talal byl skutečnou superstar a symbolem moderní Saúdské Arábie.

Alwaleed bin Talal proslul extravagantním životním stylem. A fakt, že si vzal jednu ze sester svého otce v tom sehrál ještě celkem nepodstatnou roli. Stavěl například nejvyšší budovu světa ve městě Džida nebo si udělal soukromý tryskáč z Airbusu A380. Ačkoliv byl prominentem a jedním z nejbohatších lidí na světě, tak byl prakticky bez šance dostat se k faktické politické moci v zemi. Rebelem byl už jeho otec, který usiloval o změnu saúdského systému. Alwaleedovo bohatství v desítkách miliard USD z něj sice dělalo jednoho z nejbohatších lidí na planetě, ovšem představovalo úplné peanuts ve srovnání s tím, nad čím měly kontrolu čelní představitelé tohoto státu. A to je saúdská ropa.
Když se řekne saúdská ropa, tak první, co se vám musí vybavit, je Aramco. První král Abdulazíz záhy poté, co se ujal moci, udělil koncesi pro těžbu ropy americké Standard oil of California (dnešní Chevron). Výsledkem byl pak vznik Arabian American Oil Company známé jako Aramco. Už v roce 1951 došlo k tomu, že se z Aramco stala nejvýznamnější ropná společnost světa, když byla spuštěna těžba ropy v ropném poli Ghawar, kde se od té doby vytěžilo asi 58 mld. barelů ropy. Toto největší ropné pole světa, které je stále aktivní, má nejen neuvěřitelné množství ropy. Ale je to především ropa levná a snadno dostupná, čímž dala Aramco neskutečnou konkurenční výhodu proti zbytku planety. Jen toto jediné ropné pole bylo schopno generovat produkci asi 5 milionů barelů ropy za den (asi 5 % světové produkce). A to s náklady okolo 4 USD na barel, zatímco v řadě jiných míst se náklady pohybovaly na světě v násobcích. Ta vůbec nejnákladnější ropa na ropných plošinách v Severním moři byla schopna vygenerovat náklady na těžbu i přes 40 USD na barel, tedy 10x tolik. Navíc ropa z Ghawaru je mimořádně kvalitní. Pojem černé zlato na ghawarskou ropu tedy sedí dokonale. Aramco je neuvěřitelný fenomén. Saúdům se navíc podařilo v roce 1980 zcela ovládnout tuto společnost a vyplatit jako společníky Američany. Saúdská vláda dnes vlastní 81,48 % podíl a 12 % + 4 % (přes Sanabil) podíl vlastní státní investiční fond Saúdské Arábie PIF (Public investments fund). Jen s 2,46 % akciemi tohoto giganta se tak volně obchoduje na burze v režimu free float. 97,54 % podíl v této společnosti drží strategičtí investoři právě v čele se Saúdskou vládou a státním investičním fondem. Aramco je gigant mezi giganty. Roční tržby se poslední dva roky pohybovaly přes 400 mld. USD. V roce 2022 dokonce přes 500 mld. USD. Zisk před zdaněním v roce 2024 byl 192 mld. USD. V roce 2022 dokonce přes 292 mld. USD. Pro představu zisk společností Apple nebo Alphabet se pohybuje okolo 100 mld. USD. Tedy bavíme se tady o jednoznačně nejziskovější společnosti na světě. A tak nebylo překvapující, že po svém zalistování na burzu v roce 2019, se jednalo o IPO s nejvyšší tržní kapitalizací v historii. Svého času dokonce byla Aramco tržní kapitalizací nejhodnotnější společností na světových akciových trzích. Dnes se pohybuje stále mezi největšími, ale výrazně zaostává tržní kapitalizací za NVIDIA, Apple nebo Microsoft, když je její tržní kapitalizace „pouze“ 1620 mld. USD. Má to hlavně dvě příčiny. Jednak je to extrémně malý free float a za druhé to, že kritici této společnosti rádi poukazují na fakt ne úplně dobře prokázaných ropných rezerv, které tato společnost má mít. Hovoří se o ropných rezervách cca 300 mld. barelů jen v případě této společmosti. Když bychom to vynásobili cenou ropy okolo 70 USD za barel, tak bychom měli dojít k hodnotě rezerv 21 000 mld. USD. Nicméně firma má tržní kapitalizaci „jen“ 1620+ mld. USD. A to je přísný diskont pro budoucí peněžní toky. Na Aramco se dá také dobře pochopit, jak funguje cenotvorba akcií. Když není likvidita, nevěř ceně aktiva. To platí o případech, kdy je cena velmi vysoká. Ale i o případech, kdy je cena příliš nízká. Saudi Aramco je podstatný kus celé ekonomiky Saúdské Arábie. A její hodnota je tedy přímo úměrná moci, kterou generuje. A díky Saudi Aramco si saúdský režim může dovolit všechny ty investice do modernizace státu a kupovat zbraně ze Západu. A díky Saudi Aramco se taky saúdský režim stal další silnou politickou vahou na Blízkém východě vedle Iránu a Turecka. Aramco je pro posuzování celé situace na Blízkém východě naprosto klíčové. A také je důležité, kdo jsou hlavní zákazníci této společnosti. Ze 70-80 % je to totiž asijský trh, zejména pak Čína. Saúdská Arábie je tak skutečně takovým globálně neutrálním státem. Často je označována právem za jednoho z největších spojenců USA na Blízkém východě.
Saúdové nakupují ve velkém americkou zbrojní techniku dlouhodobě. Hodnota tohoto plnění se pohybuje ve stovkách miliard USD. A nutno podotknout, že tyto zbraně Saúdové používají proti Hutíům v Jemenu. Hutíové by se dali do určité míry přirovnat k Hizballáhu. I oni jsou politicko-vojenskou organizací šíitského zaměření a přímo podporováni íránským režimem. Írán tak pomáhá výrazně zaměstnávat i saúdský režim. A Saúdové jsou v tomto směru hodně závislí na USA. Rozhodně jim nevyhovovala vláda Joe Bidena, který se je nebál kritizovat za to, jak vedou válku v Jemenu. Mnohem více si MBS rozuměl s Donaldem Trumpem, který měl pro jeho počínání daleko větší pochopení. Nicméně saúdský režim si v USA u veřejného mínění hodně uškodil vraždou novináře Džamála Chášakždího, kterého zavraždil na saúdském konzultátu v Istanbulu. Byla z toho velmi ošklivá mezinárodní roztržka mj. proto, že Chášakždí byl novinářem prestižních amerických novin Washington Post a zavražděn byl, když si šel pro dokumenty, jenž potřeboval pro svatbu. Tento saúdský disident byl zavražděn z rozkazu z nejvyšších míst saúdského režimu. Noviny Washington Post se po vraždě svého redaktora staly velice hlasitým kritikem saúdského režimu MBS. Jejich vlastníkem byl zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který se záhy dostal do problémů s MBS také. Bezos obdržel přímo od saúdského korunního prince MBS soukromou zprávu skrze službu Whatsapp, jenž byla ve skutečnosti dílem saúdských tajných služeb. Díky této zprávě se podařilo hacknout Bezosův mobilní telefon. Následně došlo k úniku dat z tohoto zařízení vč. fotografií Bezose s jeho mimomanželskou partnerkou, jenž se poté objevily v bulvárním magazínu. Dál je story známá. Bezos se rozvedl s MacKenzie Scott, která v rámci rozvodového vyrovnání obdržela astronomických 35 mld. USD. A Bezos se se svou milenkou Lauren Sanchez nedávno opět oženil. Bezos napsal slavný článek o tom, jak byl bulvárním vydavatelstvím AMI vydírán. A prokázal u toho celkem silnou morální integritu, která si rozhodně zaslouží respekt.
Nicméně MBS si musel velmi notovat s Donaldem Trumpem, protože i on doslova nenáviděl Washington Post. Návrat Trumpa do Bílého domu je bezpochyby jednou z nejvítanějších zpráv pro saúdský režim. Ostatně byl to částečně saúdský kapitál, který pomáhal financovat akvizici sociální sítě Twitter Elonu Muskovi. A jak se později ukázalo, tak tato akvizice sloužila primárně k tomu podpořit volební kampaň Donalda Trumpa.

Současný americký politický režim v čele s předními MAGA aktéry Muskem a Thielem v pozadí a Trumpem a Vancem v popředí si se saudskoarabským korunním princem Mohamedem bin Salmánem rozumí. Musk i Thiel usilují o spolupráci se saudským investičním fondem PIF při investicích do společných technologických projektů. Trump naproti tomu mluví o MBS jako o skvělém chlapíkovi, kterého má velice rád. To, že se jedná o tvrdého autokrata, který se nebojí likvidovat své politické oponenty, bagatelizuje. USA zaujímají dlouhodobě vůči Saúdské Arábii postoj takový, že je to nepřítel jejich nepřítele – Iránu. Trumpovy administrativy to povýšily na označování Saúdské Arábie za jednoznačného spojence. Nicméně my těžko můžeme chápat Saúdskou Arábii jako spojence USA nebo NATO. Je to mnohem spíše neutrální země, která dokáže velmi dobře obchodovat s Čínou. Saúdové se navíc dokáží pragmaticky dohodnout i s Ruskou federací v rámci organizace OPEC+.
Sýrie
Saúdové se dokáží v posledních letech dohodnout i s Tureckem, přestože historicky dlouhodobě i nedávno (hlavně po vraždě Chášakždího) byly vztahy problematické. Existuje totiž společný zájem na Sýrii, kde si oba dva státy nepřejí návrat k moci klanu Assadovců. Jejich režim přišel o poslední zbytky vlivu na konci roku 2024, když musel Assad uprchnout ze země. Byl to vleklý proces rozkladu syrské vlády, který započal již v roce 2011. Během něj se snažil Bašár Assad získat moc zpět za pomoci Ruska a Íránu. Radikální teroristicko-politická organizace Islámský stát svého času ovládala okolo 60 % území celé Sýrie. Sýrie je tvořena převážně Araby, ovšem ve velké míře jsou zastoupeni také Kurdové a Alavité (šíité, dlouho vládnoucí vrstva díky Assadům) a další menšiny. Turci mají z Kurdů velké obavy a jsou vůči nim vyloženě nepřátelští, na tom se shodnou s Iránem. Saúdové i Turci ale jednoznačně podporují to, aby Sýrii vládli populačně majoritní Arabové. Saúdům určitě vyhovuje, že v čele Sýrie je v současnosti Ahmed al Sharaa – Arab a sunnitský rodák z Rijádu. Dříve světu znám pod svým džihádistickým jménem Abu Muhamad Al Julani. Jeho nástup k moci představuje radikální obrat Sýrie ze sympatie vůči Iránu ve prospěch Saúdské Arábie. A právě saúdské peníze mají pomoci Sýrii s obnovou země a její infrastruktury, která je desetiletími občanské války naprosto zdevastována. Pro USA je Ahmed Al Sharaa dost kontroverzní figura. V minulosti to totiž byl zakladatel buňky Al-Kajda v Sýrii, která se nazývala Jabhat al Nusra. Po nástupu k moci musely USA spolknout hořkou pilulku a Ahmed al Sharaa vyškrtnou ze seznamu teroristů a jeho politické uskupení ze seznamu teroristických organizací. Ahmed al Sharaa totiž v očích USA představuje mnohem menší problém, než jakým byl Bašár Assad, který byl defacto závislý na Íránu a Rusku. Nicméně situace v Sýrii rozhodně není klidná. Dochází k velkým střetům sunnitů s Alavity. Nedávno došlo k masakru 1500 Alavitů. Podle všeho tento masakr měl být uskutečněn sunnity, kteří mají blízko k Jabhat al Nusra.
Obecně největší napětí se odehrává v zemích, kde jsou národnostní menšiny. Egypt, Saúdská Arábie a Jordánsko jsou tvořeny takřka výhradně Araby. Problematická je právě Sýrie, kde Arabové tvoří necelé dvě třetiny populace a významnou roli hrají rovněž Kurdové a Alávité. Turci mají obrovskou menšinu Kurdů, kterých se obávají. Stejně tak je v Turecku významná arabská menšina. Národnostně různorodý je rovněž Írán, kde Peršané tvoří asi 61 % populace, která je doplněna Turky, Ázery, Kurdy, Turkmeny, Araby a Baluči.
Kurdové
Kurdové jsou obecně velký problém Blízkého východu. Jedná se o národ, který má populaci odhadem mezi 30 a 40 miliony. A činí to z něj jeden z největší, ne-li úplně největší národ bez vlastního státu. Problém je v tom, že Kurdská menšina významně zasahuje do Sýrie, Iráku, Íránu a Turecka. Narušuje tak celostní integritu všech těchto 4 států.

Kurdistán je totiž souvislé území, kde Kurdové žijí. Problém tohoto neexistující státu je, že jeho existence ohrožuje národní integritu právě těchto čtyř států. Šance na to, že by se Kurdové dočkali vlastního státu, je ale hodně malá. Tím pádem je ale jisté, že budou i nadále zdrojem značné nestability Blízkého východu. Obávaná je turecká organizace PKK (Kurdská strana pracujících), která je v Evropě i USA na seznamu teroristických organizací. Je zodpovědná např. za bombový útok v Istanbulu, při kterém zahynulo 11 osob v roce 2016. Problémy jsou také se syrskými Kurdy, kteří jsou zodpovědní za etnické čistky v severní Sýrii. Právě se syrskou pobočkou PKK ovšem USA spolupracovaly na boji s Islámským státem (ISIS). Íránští Kurdové jsou zase zdrojem konfliktů v Íránu se státní mocí. Kurdové opravdu mohou na vlastní stát zapomenout. Vadí příliš mnoha jinými státům, navíc ani nejsou jednotní. O to více jsou zdrojem napětí. Kurdové sice mají nějaké finanční zdroje, ale jsou značně limitované. Mají kontrolu nad některými ropnými zdroji, ale odhady hovoří asi 300 tisících barelech za den. To je řádově 1 % blízkovýchodní produkce ropy. Kurdové se angažují i v dalších aktivitách, například drogovém byznysu. Kurdská PKK má aktivity v byznysu s heroinem, hašišem i syntetických drogách, jako je MDMA. To samozřejmě nahrává jejich kritice ze strany Turecka a dalších států.
Islámský stát
Za zmínku rozhodně stojí i organizace Islámský stát (ISIS, ISIL). Tato organizace kontrolovala svého času opravdu značné území v Sýrii a Iráku o rozloze cca 100 tisíc km2 (větší než ČR). O nadvládu nad územím ISIS přišel v roce 2019, kdy je porazila koalice sil USA, Iráku a právě kurdských ozbrojenců. Vůdce organizace Islámský stát Abu Bakr al Bagdádí zemřel v roce 2019, kdy si pro něj vyrazila americká jednotka Delta force, ovšem namísto toho, aby skončil v jejich rukou, odpálil sebevražednou bombu a zavraždil u toho kromě sebe i své tři vlastní děti. Což nešokovalo jen západní média, ale otřáslo to i muslimským světem. Islámský stát výrazně předčil v brutalitě svého počínání i Al-Kajda Usámy bin Ládina. Je to asi nejhorší teroristická organizace v moderních dějinách. Počty civilních obětí teroristických útoků, za které je Islámský stát odpovědný, se počítají na desetitisíce. Předmětem teroristických útoků této organizace nebyla pouze Evropa, kde způsobila některé z nejhrozivějších teroristických útoků posledních desetiletí. Aktivní útoky probíhaly na Blízkém východě zejména v Iráku, Sýrii, Libanonu, Turecku nebo Jordánsku. Velice aktivní v terorismu byl Islámský stát v Africe i Asii. ISIS se snažil radikalizovat muslimy v zemích, kde žili. Proto zásah jeho teroristických útoků je tak rozsáhlý. Motivace bojovat ISIS s Evropou má velice hluboké kořeny. Tito islámští radikálové viděli v Evropě jakési novodobé křižáky, kteří jsou zodpovědní za slabost muslimského světa. Tedy ideologicky opodstatňují svou nenávist vůči západu v hodně hluboké historii. Nicméně zase je potřeba objektivně uznat, že to byly evropské státy, které do Blízkého východu vnesly značnou míru chaosu. A právě proto se řada muslimů dokáže radikalizovat a vinit Evropu za špatnou kvalitu života v chudé části Blízkého východu. ISIS nenáviděl a nenávidí na Blízkém východě prakticky všechny. Saúdové jsou pro ně největší zrádci islámu. Logicky nenávidí Izrael, ale zároveň pohrdají „slabými“ Fatahem i Hamasem. Na černé listině ISIS jsou samozřejmě i Turci, kteří jsou vnímáni jako zrádci kvůli členství v NATO a spojenectví s USA a také za přílišnou sekularitu. Irán je pak pro ISIS kacířský režim, horší křesťanů a židů, protože šíité jsou jimi vnímáni jako zrádci Islámu v jejich očích. Logicky byla jejich nenávist směřována i vůči assadovcům. Assad byl pro ně rovněž heretik, navíc vrah sunnitů a loutka Íránu a Ruska. Islámský stát je nebezpečný tím, že jeho bojovníci se rekrutují z mnoha zemí. Podle statistik ICSR nejvíce jeho bojovníků pocházelo z Ruska, Tunisu, Jordánska, Saúdské Arábie, Turecka, Uzbekistánu ale i Francie, Maroka, Číny, Tádžikistánu nebo Německa. Přes 21 zemí vygenerovalo více než 500 bojovníků pro Islámský stát. Právě i evropské státy velmi významně pomohly dodat radikální bojovníky z řad muslimů. Jen státy EU přispěly dohromady řádově 5 tisíci bojovníky, ze kterých se stali teroristé této organizace. To činí z Islámského státu stále velice nebezpečnou organizaci, jenž přispívá k nestabilitě Blízkého východu. A to i přesto, že území, které kontroluje je mnohem menší než v minulosti. Pořád má rozsáhlou mezinárodní teroristou agendu v roce 2025 a zůstává nejvlivnější teroristickou organizací na planetě.

Írán
Íránský režim je dost odlišný od ostatních zemí Blízkého východu. Teokratická vláda šíitských imámů trvá od Islámské revoluce v roce 1979. Současný čelní představitel státu Velký Ajatolláh Alí Chámeneí je v čele státu od roku 1989, když vystřídal svého předchůdce Rúholláha Chomejního. Současný vůdce Chámeneí byl blízkým spolupracovníkem otce islámského teokratického režimu Chomejního. Islámská revoluce proběhla v roce 1979. Chámeneí vykonával pozici muže číslo dvě ve funkci prezidenta od roku 1981 do smrti Chomejního v roce 1989. Po jeho smrti po něm přejal funkci nejvyššího duchovního vůdce Velkého Ajatolláha a stal se nejmocnějším mužem íránského režimu. Když vezmeme v potaz, že je u moc prakticky od počátku islámského teokratického režimu, který svrhnul šáha Rezu Pahlavího, tak je u moci asi 45 let. Tedy déle než kdokoliv jiný na Blízkém východě. Írán bychom těžko mohli označit za demokracii. Volby se v této zemi sice formálně konají, ale kandidáty musí schvalovat tzv. Rada dohližitelů, kterou částečně jmenuje nejvyšší duchovní vůdce Ajatolláh a částečně parlament. Polovina je tvořena duchovními, které jménuje Ajatolláh a polovina pak právníky, které jmenuje právě parlament. Tato Rada dohližitelů pak rovněž dohlíží i na to, zda zákony jsou v souladu s islámem a ústavou. Plní tedy něco jako funkci ústavního soudu. Vznešené náboženské myšlenky jsou však často v případě náboženských elit jen PR. Rodiny některých ajatolláhů v Iránu žijí velmi luxusním životem a užívají si značného bohatství, které je v přímé kontradikci se skromností, ke které se snaží silově tlačit obyvatele Íránu. Symbolem korupce je především syn iránského nejvyššího vůdce Mojtaba Chameneí. Sestra nejvyššího vůdce Badri svého bratra dokonce veřejně kritizovala a označila ho za despotu a vraha. Obrovskými kritiky se stala i její dcera Farideh Moradkhání a syn Mahmúd Moradkhání. Farideh byla opakovaně zatčena a Mahmúd je hlasitým disidentem ve francouzském exilu.

Írán
Írán je poměrně uzavřená ekonomika, která se v rámci mezinárodního obchodu angažuje relativně málo. Svou roli v tom hrají i sankce, které proti Íránu uvalila řada zemí v čele s USA a Evropskou unií. A tak je nucen Írán primárně obchodovat s jinými zeměmi. Největším exportním trhem pro Írán je Čína, ovšem objem finančního plnění je vlastně velice malý. Ještě v roce 2011 vyvezl Írán zboží do Číny za cca 28 mld. USD, ale v roce 2024 to bylo už jen 4 mld. USD. Naopak dovoz do Íránu silně převažuje nad exportem. Nejvíce zboží dováží Írán ze Spojených arabských emirátů a právě z Číny. Obchoduje rovněž s Tureckem nebo Indií. Ovšem u všech hlavních obchodních partnerů má Írán silně negativní obchodní bilanci. Nicméně to jsou oficiální čísla, které ani zdaleka nemusí reflektovat realitu, protože část íránských energetických surovin se dostává na černý trh. Irán má obrovské zásoby ropy. Jedny z největších. Odhaduje se, že přesahují 200 mld. barelů ropy. To je jen asi o 20 % méně, než má Saúdská Arábie. Ale ropná produkce Íránu je asi na třetině, co má Saúdská Arábie. Hlavní důvod je ten, že na íránský trh nemají přístup globální ropné společnosti, které by se vystavovaly riziku tvrdého postihu ze strany USA nebo EU. A v neposlední řadě je zde limitovaná poptávka po íránské ropě a zemním plynu, když jsou na Írán uvaleny mezinárodní sankce.
Sunni vs Shia v long story short
Evropanovi se rozdíly mezi sunnitskou a šíitskou větší islámu mohou jevit jako malicherné. A v kontextu například rozdílů mezi katolickou a protestantskou verzí křesťanství se náboženské rozdíly jeví skutečně jako malicherné. Ale při hlubším zamyšlení nás to vede k tomu, že sunnité vnímají náboženské lídry v podobě imámů jako služebníky komunity, zatímco pro šíity jsou na vrcholu mocenského žebříčku. Proto je tak zásadní rozdíl mezi Iránem a Saúdskou Arábií. Saúdská Arábie je svým způsobem daleko více sekulární komunita, kde vládnou peníze nad náboženstvím. V Íránu je to přesně naopak. Iránští lídři preferují kontrolu, vliv a moc před penězi. Ajatolláhové v Íránu jsou těmi vůbec nejmocnějšími muži režimu. Zatímco rodina Al- ash- Sheikh v Saúdské Arábii je až druhou nejmocnější rodinou po královské rodině Saúdů, přestože vliv této rodiny ovládající tradiční náboženské pozice a instituce je rovněž značný. Nicméně korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salman dost výrazně pracuje na tom, aby snížil vliv této rodiny, jejíž členové jsou potomky Muhammada ibn Abd al-Wahhába, zakladatele islámského směru wahhábismu. Íránci a Saúdové o sobě vzájemně mluví se značným nepřátelstvím. Saúdskoarabský muftí prohlásil Íránce za děti zoroastriánů, čímž dal najevo, že je nepovažuje za muslimy. Naopak íránci tvrdí, že Saúdi jsou jen „vojáci Ameriky“ a že je ostudou, že spravují svatá místa jako Mekka a Medina.
Íránský jaderný program
Samostatnou kapitolou je pak íránský jaderný program. Pravda je ta, že hlavní průšvih se odehrál díky evropským státům. Když v 70. letech vznikla evropská společnost URENCO = URENium Enrichment COmpany, jednalo se o společný projekt Velké Británie, Holandska a Německa. Tato společnost se věnovala obohacování uranu. V přírodě dominantně se vyskytující Uran-238 totiž není použitelný pro jadernou reakci. Pouze 0,7 % uranu se v přírodě nachází ve formě Uranu-235, který je štěpitelný v jaderné reakci. Ovšem získávání Uranu-235 je mimořádně náročné. Pro fungování jaderné elektrárny je potřeba dosáhnout koncentrace alespoň 3-4 % U-235. Pro medicínské účely je nutno dosáhnout koncentrace aspoň 20 %. Pokud se ovšem bavíme o jaderných bombách, tak je nutné dosáhnout koncentrace 90 %. Proto jsou zařízení centrifug na obohacování uranu naprosto zásadní, pokud jde o vojenské účely. A právě zde se vracíme ke společnosti URENCO. Indický vědec Abdul Qadeer Khan získal v roce 1972 práci u jednoho z dodavatelů URENCO. Díky nízké úrovni zabezpečení se dostal k projektové dokumentaci a celé řadě dalších informací, které posléze v roce 1975 přivezl do Pákistánu. Tato technologie byla základem jaderného programu Pákistánu, který pak v roce 1998 udělal úspěšně jaderné testy. Jenomže problém s Khanovou krádeží technologií byl mnohem horší. On technologii prodával do dalších zemí. A právě kromě Íránu to byla i KLDR nebo Libye. Spekuluje se, že mohla technologie skončit i v Malajsii nebo Sýrii. Khanova technologie se stala základem íránského jaderného programu. A ačkoliv dnes již má vlastní know how v této problematice, nikdy by se nedostal tak daleko v jaderném programu, kdyby nedošlo ke krádeži informací z evropského URENCO. Íránské centrifugy na obohacování uranu jsou decentralizované, ale zase jich pro práci s U-235 je potřeba velké množství. Írán zkoušel i druhou cestu k jaderné bombě přes Plutonium-239, ovšem upustil od této strategie. Pravděpodobně hlavně z toho důvodu, že si nemohl hrát na to, že by ho používal pro mírové účely. Plutonium-239 totiž slouží výhradně k vojenským účelům. Zároveň je méně stabilním a činí jaderné zbraně citlivější. Avšak moderní jaderné zbraně pracují právě s Plutoniem-239 kvůli miniaturizaci a lepšímu zbraňovému designu. Hovoří se o tom, že Írán už byl na úrovni obohacení uranu na hodnotách přes 60 %. To je skutečně vážný důvod k obavám, že nebyl od jaderné bomby daleko. Další věc jsou nosiče pro jadernou bombu. Zde Írán může spoléhat na balistické střely. Má k dispozici střely Shahab a Ghadr, které mají dostřel 1300 až 2000 km. To mu celkem bezpečně umožňuje zasáhnout Izrael, který je od jeho hranic vzdálen cca 1000 km. V podstatě může těmito raketami zaútočit na jakýkoliv cíl na Blízkém východě. Nicméně testuje další typy raketových nosičů s delším doletem i vyšší schopností proniknout na území ve vysoké rychlosti. Pro boj s tímto typem raket je nejznámější protiraketový systém Iron Dome bezbranný. Izrael však má pro boj s těmito balistickými raketami technologie David Sling a Arrow-1 a Arrow-2. David Sling se specializuje na středně velké a rychlé rakety, zatímco technologie Arrow jsou pak určeny na nejrychlejší a největší balistické rakety, které je mají zneškodňovat ve vysokých výškách.
Tak jako tak je íránský jaderný program problém pro geopolitickou situaci nejen na Blízkém východě. A rozhodně to není věc, nad kterou lze jen tak máchnout rukou, a říct si něco ve stylu „zase nějaký problém na tom Blízkém východě“. V tuto chvíli se oficiálně všichni tváří, že jaderné zbraně na Blízkém východě nikdo nemá. Nicméně je vysoce pravděpodobné, že jimi disponuje Izrael. Ten zvolil taktiku tzv. jaderné nezřetelnosti. Izrael má s největší pravděpodobností jadernou triádu. Tedy schopnost odpalovat jaderné zbraně skrze balistické rakety (Jericho s doletem až 6000 km), letadla (silně modifikované verze F15 a F16) a skrze ponorky třídy Dolphine II. A vše naznačuje, že jaderné zbraně má Izrael již velmi dlouhou dobu od konce 70. let. A získal je částečně díky technologiím z Francie, USA a svému vlastnímu výzkumu. Zajímavé je, proč Izrael není mezinárodně tolik kritizován za vlastnictví jaderný zbraní. Rozdíl je totiž v nemalé části v tom, že Izrael nikdy nepodepsal tzv. NPT, což je smlouva o nešíření a nerozvoji jaderných zbraní. Jen čtyři státy jí odmítlo podepsat – Indie, Pakistán, Jižní Súdán a Izrael. Později od smlouvy odstoupila Severní Korea. Irán však patří mezi signatáře. Jeho porušování smlouvy však není ojedinělé. Smlouvu porušují i největší jaderné mocnosti, které se zavázaly k tomu, že budou jaderný arzenál postupně likvidovat. Což se v praxi děje jen velmi málo. To se týká samozřejmě USA, Ruska, Číny, Francie nebo Velké Británie.
Určitě velká mezinárodní politika není úplně spravedlivá v otázkách jaderných zbraní. Zatímco v případě Indie, Pakistánu nebo Izraele je vlastnictví jaderných zbraní tolerováno, v případě Severní Koreje a Íránu se na ně nahlíží odlišněji. A neuspěje samozřejmě ani argument, že režimy v těchto zemích jsou agresívnější než jinde. Rusko je jednoznačný agresor opakovaně, a jeho jaderný arzenál je tolerován. Proto lze do určité míry chápat Íránce, kteří západní politiky označují za pokrytce. Stejně tak pokud jde o to, když západní státy argumentují lidskými právy nebo demokracií. Saúdská Arábie jen těžko může být označena za demokracii. V řadě ohledů je méně demokratickou zemí než právě Írán.
Spojené arabské emiráty
Abychom měli situaci v Perském zálivu a na Blízkém východě kompletní, musíme se podívat i na další země. Spojené arabské emiráty jsou rozhodně spojencem Saúdské Arábie a do nějaké míry akceptují její dominantní postavení v sunnitském světě. Ale zároveň mají svojí suverenitu. Nevnímají se jako podřízený stát, ovšem nemají ani ambici být lídrem sunnitského světa. SAE mají rozhodně mezinárodní ambice, ale zároveň jsou hodně otevřené světu. Určitě by se daly označit za stát, který usiluje o to, aby region byl relativně bezpečný a neradikalizovaný. V zájmu SAE je rovněž to, aby s arabským světem vycházel Izrael a ony Abrahamovské dohody. Z toho plyne tvrdé odsouzení organizací, jako jsou Hamás, Hizballáh, muslimské bratrstvo a pochopitelně i ostatní radikálové. Rovněž je trnem v oku pro SAE současný íránský režim. SAE jsou proti jiným sunnitským zemím spíše sekulární a tedy i více otevřené turistům ze západu. Zejména pak emirát Dubaj. Ale velkým zdrojem bohatství tohoto státu je zejména Abu Dhabi. A právě Abu Dhabi investments authority vytvořený z ropného bohatství je jedním z nejvýznamnějších veřejných fondů, který investuje do významných akcií po celém světě.
Kuvajt
Kuvajt je rovněž ekonomicky silný, byť menším státem. Jeho bohatství rovněž pochází z ropy. Navzdory tomu, že se jedná o sunnitskou monarchii, je možná překvapivě demokratickým. Jeho postoj v rámci Blízkého východu je spíše neutrální. Dokáže vycházet s řadou států a v zásadě s nikým není v otevřeném konfliktu. Respektuje Saúdskou Arábii, ale nevymezuje se dramaticky ani vůči jejím odpůrcům, jako je Irán. Stojí proti teroristickým organizacím, jako je ISIS a další radikálové, ale zároveň je schopen tolerovat do jisté míry například Muslimské bratrstvo. Jeho zájem je jednoznačně spíše klid. Kuvajt si pochopitelně prošel značně neveselým období, když na něj zaútočil irácký režim Saddáma Husajna na začátku 90. let. Od té doby je však díky zásahu americké armády pod určitou formou ochrany právě USA. Což z něj dělá v podstatě nedotknutelný stát pro jiné mocnosti. Kromě americké armády je v Kuvajtu přítomen rovněž americký kapitál a americké ropné společnosti velmi úzce spolupracují s Kuwait Petroleum Corporation. A i v případě Kuvajtu platí, že má vlastní státní investiční fond, který investuje po celém světě vč. amerických akcií – Kuwait investments authority. Kuvajt je tak jedním z nejbližších spojenců USA v regionu.
Irák
Nepochybně byl záměr učinit silného spojence USA i z Iráku. Po svržení režimu Saddáma Husajna po dvou válkách, které vedli otcové a syn Bushovi, se ukázala být situace velice komplikovaná. Irák byl pod nadvládou sunnitského Husajna, ačkoliv jeho populace je většinově spíše šíitská. Husajnův režim kromě šíitů utlačoval i Kurdy. Po jeho pádu to znamenalo značný vzestup sunnitů a právě i kurdských ambicí. Značnou část území začal obsazovat Islámský stát ve formě vyhlášení svého chalífátu, jenž měl na iráckém území velkou část. USA se nepodařilo dlouhou dobu vytvořit z Iráku místo, kde by vznikla stabilní demokratická politická síla. Vlastně i dnes, více než 20 let od konce Saddáma Husajna, je Irák do značné míry nefunkčním státem. A je to proto, že je politicky příliš roztříštěn. Je to území, kde má své zájmy Írán. Je to území, které je nárazníkové pásmo pro Saúdskou Arábii, Izrael nebo třeba i SAE. Je to rovněž místo, které tvoří značnou část území Kurdistánu. Tedy zkrátka a dobře místo, které je jedním z největších konfliktních území na celém Blízkém východě. A zároveň to je místo, kde je ropa. A to hodně ropy, protože irácká produkce i zásoby ropy jsou značné. Rovněž Irák má strategickou polohu v rámci Perského zálivu, kde tvoří sice malou ale důležitou část pobřeží. Současná politická garnitura Iráku je relativně smířlivá. V čele státu jako prezident je Abdul Latif Rashidovi, který je Kurd. A premiérem je zase šíita Mohammed Shia’ al-Sudani. U moci je nyní koalice, která se snaží vyvažovat vztahy jak s Iránem, tak s USA. Ale právě už ve vztahu k Saúdské Arábii mají značně negativní postoj. USA udržují v Iráku stále vojenskou přítomnost, byť velice malou. Vládní koalice to v zásadě spíše vítá, ovšem zejména šíité jsou proti tomu a rádi by to ukončili. Ovšem to by pochopitelně mohlo obrátit Irák výrazně na stranu Íránu, který íránští šíité rozhodně respektují jako nadřazenou náboženskou autoritu.
Omán
Omán je pak zemí v rámci Blízkého východu vyloženě neutrální. Napomáhá mu v tom i odlišná forma ibádijského islámu. Během dlouhé vlády sultána Kábuse se Omán profiloval je velice nestranný stát, který se nepletl do žádných konfliktů. Ačkoliv disponuje ropou, tak jeho bohatství je rozhodně menší. Pro řadu mocenských hráčů není Omán zas až tak lákavou kořistí. Ale představuje určitý prvek stability na Blízkém východě. Pochopitelně však tvoří důležitou část pobřeží Perského zálivu. Je poměrně otevřený vůči Západu. Po smrti sultána Kábuse se ujal vlády jeho bratr Hajsám bin Tarik, kterého můžeme označit za weltmana. Jedná se o absolventa Oxfordu, který je velice umírněný. Veřejně vystupuje i jeho syn, korunní princ Theyazin, kterému je teprve 35 let. Ománský režim je relativně mírný a velice stabilní na poměry Blízkého východu.
Jemen
Zato daleko komplikovanější je situace v Jemenu. Zde se střetávají v otevřeném vojenském konfliktu sunnité se zajdíjskou odnoží šíitů. Sunnité, kteří tvoří majoritu populace (asi 2/3) jsou silně podporováni Saúdskou Arábií, zatímco Hutíové, což je organizace šíitských bojovníků jsou přímo podporováni Iránem. Oficiální vláda v Jemenu je sunnitská. Hutíové se jí snaží svrhnout a zároveň aktivně útočí přímo na saúdské území. A to pomocí dronů nebo raket. Útočí také na saúdskoarabské ropné facility, čímž se snaží způsobit Saúdům maximální ekonomickou škodu. Jedná se o jeden z nejostřejších proxy válečných konfliktů na Blízkém východě, který by se dal přirovnat k proxy válce mezi Iránem a Izraelem. Současná nejmocnější strana v Jemenu má za svůj program arabskou jednotu. A v podstatě tak přiznává Saúdům jejich vůdčí arabské postavení. Do určité míry by se dalo říct, že je to režim silně podřízený Saúdské Arábie. A přesně to Hutíové rozdmýchávají. Navíc Jemen je vlastně chudý stát. Má poměrně slabé zásoby ropy a jeho denní produkce je jen cca 0,4 mil barelů. Je významně závislý na zahraniční pomoci. A ta proudí hlavně od Saúdů a také od SAE.
Katar
Důležitým aspektem Blízkého východu je i Katar. Velmi složitá země. Jedná se o zemi s obrovskými zásobami zejména zemního plynu ale i ropy. Je to mimořádně bohatý stát, pokud jde o přepočet na počet obyvatel. Hlavní silou Kataru je právě cash. A Katar je velmi aktivním diplomatickým hráčem Blízkého východu. Udržuje totiž dobré vztahy napříč celou planetou. Umí se domluvit s Američany, Čínou a občas nalezne společnou řeč také s Íránem. Katar ale rád poskytuje útočiště různým odpadlíkům napříč celým blízkým východem. Ať už se jedná o vůdčí postavy organizací jako Muslimské bratrstvo, Hamás, Hizballáh nebo Al-Kajda. Neutralita Kataru se vymstila v roce 2017, kdy si vysloužil 4 roky trvající pozemní, námořní i leteckou blokádu ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrainu a Egypta. Situace se narovnala až Mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2022. Oficiálním důvodem pro blokádu bylo právě přechovávání teroristů na jeho území. Ovšem fakt je, že Saúdská Arábie i SAE mají na Katar spadeno i kvůli jeho diplomatickým stykům s Íránem a také kvůli velice slavné televizní stanici Al Jazeera, jenž je velmi často kritická vůči vládnoucí moci v těchto zemích. Tato televize byla založena v roce 1996 přímo katarskou vládou a nutno podotknout, že si získala značný mezinárodní respekt. Dala by se označit za takovou blízkovýchodní CNN z hlediska kvality a rozsahu produkce. Anglická verze Al Jazeera je celkem globálně respektovaná, ovšem většina odborníků jí chápe jako hlas katarské vlády. Arabská verze Al Jazeera pak dává velký prostor islámským fundamentalistům, který má značný vliv na veřejné mínění v arabských zemích. Katařani jsou opravdu hodně trnem v oku hlavně Saúdům. Je to bohatá sunnitská země, která jim nepřiznává jejich vedoucí postavení. A navíc píše o praktikách MBS a dosti bortí jeho pracně budovaný obraz sympatického chlápka, co chce reformovat saúdskou zkostnatělou ropnou monarchii.
Bahrain
Pokud jde o Bahrain, tak to je stát podřízený saúdskému vlivu. Tomuto státu formálně vládne 75letý Hamád bin Asa Al Khalífa, ale díky vojenským jednotkám Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), a zejména pak armádě Saúdské Arábie, se vládnoucímu režimu podařilo ustát protesty obyvatestva v roce 2011. Vládnoucí rod Khalífů v Bahrajnu se drží u moci zejména díky podpoře saúdské královské rodiny. Výměnou za to Bahrajn prakticky bez jakýchkoliv připomínek přejímá mezinárodní postoje Saúdské Arábie. Bahrajn je i ekonomicky závislý na Saúdské Arábii. Saúdská Arábie totiž těží ropu v ropném poli, které spolu sdílí, a Bahrajnci jen dostávají podíl na zisku od Saúdů skrze Aramco. Navíc moc dobře nehospodaří a Saúdové a SAE je museli zachraňovat z ekonomických problémů.
Jordánsko
Jordánsko je vlastně celkem chudá země, která je velkým spojencem USA v regionu. Představuje zemi, do které proudilo obrovské množství izraelských Palestinců. Je to jakýsi umírněný hlas v arabském světě. Země žije spíše ze služeb v rámci turistického ruchu. Ovšem bojuje s poměrně velkým nárůstem populace právě díky Palestincům. Jordánská královská rodina v čele s králem Abdulláhem II. patří mezi spíše umírněné představitele Blízkého východu a dalo by se říct, že si nedělá příliš zbytečné problémy. Je to také země spíše chudší v rámci regionu. Nestaví se radikálně ani proti Izraeli, ačkoliv ho oficiálně kritizuje za postup v Gaze. Kdyby byla v Izraeli více konsensuální vláda, než jakou má Netanjahu, pravděpodobně s ním měla relativně přátelské vztahy. Válečná sekera mezi Jordánskem a Izraelem je totiž dávno zakopána. Jordánci jsou spíše liberálnějšími muslimy. Svědčí o tom například i postavení jordánské královny Ranie, která se často vyjadřuje i mezinárodní politice. Zejména pokud jde o Izrael a jeho konflikt s Palestinci. Palestinská otázka je určitým vnitropolitickým problémem i Jordánska, protože právě palestinští uprchlíci během desetiletí zásadně změnili demografickou skladbu země. Proto bylo od krále velice strategické, že si vzal za manželku právě Ranii, která je Palestinkou.
Libanon
Libanon je zemí, která je ve velkém rozkladu. Dlouhodobý boj s Izraelem zemi značně vyčerpal. Zásadním problémem pro Libanon je pak Hizballáh, který je jedním z největších soupeřů Izraele. Hizballáh ovládl jih Libanonu, odkud soustavně útočí na izraelské pozice. Ve válce s Izraelem přišel Libanon nejen o část svého území, ale přišel i o vlastní politickou stabilitu. Libanon byl dlouhou dobu mostem mezi islámským světem a Evropou. Zejména v oblasti finančnictví. Libanonské banky dokázaly efektivně islámské zdroje přeměnit na zahraniční investice v západní Evropě nebo USA. Ovšem zhroucení politické stability v této zemi v posledních 10 letech v podstatě vedlo k obrovské ztrátě bohatství v této zemi. Libanon tradičně udržoval velmi dobré vztahy se Saúdy. Ovšem právě šíitská organizace Hizballáh rozpoltila Libanon do politické nestability. Hizballáh se stal oficiální politickou stranou, která dokonce získala část politického vlivu. V Libanonu jistě mnohem dobře postavených Arabů používalo rčení „radši židé než šíiti“. A bezpochyby to tak většina dobře situovaných Libanonců vnímala. Libanonci platí za skvělé obchodníky, kteří mají vynikající vazby do Evropy. Rozpad ekonomického bohatství Libanonu je velkým geopolitickým úspěchem Iránu, který nyní může říkat, že za to může Izrael, Evropa a USA spolu s prodejnými Saudy. Libanonu bude trvat nepochybně velmi dlouhou dobu, než se opět dopracuje k ekonomické stabilitě, kterou míval ještě nedávno. Ale pokud nedojde k poražení Hizballáhu, který je přímo kontrolovaný Iránem, tak k tomu jen tak nedojde.
Egyptský postoj
Ačkoliv není přímou součástí Blízkého východu Egypt, tak by se přesto slušelo ještě uvést kontext k této zemi a její roli. Egypt byl tradičně velice silnou zemí se zájmy na Blízkém východu. Dlouhou dobu to byl hlavní soupeř státu Izrael. Ovšem právě příměří na konci 70. let přineslo značné zklidnění Egypta ve vztahu k Izraeli. Navíc Egypt se rovněž stal prostřednictvím režimu Mubaraka spojencem USA v regionu. Po Arabském jaru, se Egypt stal opět jistým zdrojem nestability pro celý region, ovšem do záležitostí Blízkého východu už zasahuje minimálně. Od té doby, co má plně pod kontrolou Sinajský poloostrov a Suez v zásadě neexistuje mnoho důvodů pro jeho spory se státy na Blízkém východě. Ovšem na jeho území se tradičně rekrutuje řada islámských radikálů vč. Muslimského bratrstva, které pomohlo stvořit hnutí Hamás. Z pohledu Egypta ale platí, že Egypt není ochoten otevřít své hranice směrem k obyvatelům Gazy, protože je na svém území nechce. Platí tedy, že obyvatelé Gazy jsou pod dvěma zámky. Jedním izraelským a druhým egyptským. Egypt moc dobře chápe, že nemůže jít proti USA. A tak vychází i se Saudy. A drží se dál od Íránu ale třeba i Turecka.
Aktuální konflikt
13.června započal otevřený ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Íránem. Konflikt započal cíleným útokem Izraele na jaderná a vojenská zařízení Iránu, stejně jako na konkrétní vojenské velitele a jaderné vědce. Izrael zabil několik velitelů íránské armády, devět jaderných vědců a více než 200 civilistů. Z vojenských zařízení bylo cílem několik zařízení na obohacování uranu, raketová základna a základna Iránských revolučních gard. Írán na útoky reagoval odvetnou operací, která představovala nasazení raketových útoků a dronů. Výsledkem bylo 24 mrtvých. Zásadní bylo ovšem zapojení americké armády 22.června, když Spojené státy zaútočily na iránské jaderné facility pomocí raket Tomahawk odpálených z ponorky a především díky bombardérům B-2 Spirit, které byly nepřetržitě ve vzduchu na 37hodinové misi. O den později Irán zaútočil pomocí raket na americkou vojenskou základnu Al Udajd v Kataru. Ty se podařilo z velké části zneškodnit pomocí protiraketového systému Patriot. O tom, že se jednalo spíše o symbolickou odvetu svědčí to, že Íránci USA předem o útoku informovali. 24. června se všechny tři zúčastněné strany dohodly na příměří.
Závěr
Obecně se dá říct, že Írán představuje skutečnou hrozbu pro ostatní státy na Blízkém východě. A částečně i mimo něj. Po právu jsou z něj státy jako Izrael nebo Saúdská Arábie nervózní. Pokud by se dopracoval k funkční jaderné zbrani, rovnováha sil na Blízkém východě by se skutečně zásadně mohla vychýlit. Eskalace byla natolik vážná, že američtí a izraelští přední politici dokonce hovořili o vraždě Ali Chameniího. Že by toho byly tyto státy schopné, určitě není žádná utopie. Na začátku roku 2020 Spojené státy zlikvidovali fyzicky Kasima Sulejmáního, který byl jedním z nejvýše postavených mužů v íránském režimu z pozice šéfa speciálních jednotek Al Quds.
Írán v posledním ozbrojeném střetu rozhodně fyzicky mnohem více ztratil než Izrael a Spojené státy. Na jeho straně bylo více než 1000 mrtvých a poškozené zařízení jaderného programu. Zároveň přišel o své jaderné vědce. Nicméně geopoliticky možná více získal než Izrael a USA. Pravda je ta, že jako agresor je v tomto konfliktu vnímán rozhodně Izrael a Spojené státy. Mnoho států vč. Číny, Indie a dalších tento preventivní útok na Írán odsoudilo. Podpora přišla spíše od menšího počtu zemí. Země Blízkého východu vesměs všechny hovoří o nutnosti deeskalovat konflikt. Írán se nyní může tvářit jako země napadená a získávat sympatie v rámci mezinárodního společenství. Izrael i USA mají ve svém čele vlády, které si budují mezinárodní reputaci zbrklých a agresívních politiků.
Současná situace určitě vyhovuje dvěma státům. Jednak je to Čína a druhým je Rusko. Čína může vykreslovat USA jako agresora. Rusko má v Íránu partnera a současná situace rozhodně nenahrává tomu, že by se tyto dva státy od sebe měly vzdalovat. Oběma jistě vyhovuje, že USA musejí vázat významně svou pozornost na Blízkém východě. USA si rovněž na Blízkém východě body nezískávají.
Celá situace na Blízkém východě má nepochybně potenciál zvyšovat systematické riziko na globální úrovni. Režimy, které se spolu pustily do konfrontace, jsou vesměs poměrně slabé. Slabá je pozice Donalda Trumpa v USA, slabá je síla v domácí politice Benjamina Netanjahua. Íránský nejvyšší ajatolláh je zase velice starý a mám rozhodně má důvod se obávat, jak by veřejnost přijala jeho nástupce. Neblahým výsledkem pro USA by mohla být situace, že by velká část zemí upustila od sankcí vůči Íránu. To by znamenalo více peněz z íránské ropy a zemního plynu. Celkově se dá říct, že se oslabuje mezinárodní pozice Donalda Trumpa a USA. Saúdové z nastalé situace rovněž také nemohou být nadšení. Útoky Izraele a USA určitě zpomalily íránský jaderný vývoj, ovšem určitě o to více narostlo odhodlání ho dokončit ze strany Íránu. A dostat se k jaderným zbraním pro Saúdskou Arábii jistě není snadné. Blízký východ a jeho agenda jsou jeden z dalších problémů na hrbu amerického prezident a nepochybně zdrojem nemalého stresu pro americkou vládu. Postoj Evropy také není úplně snadný. Evropa má v živé paměti teroristické útoky Islámského státu. Írán na Evropu neútočí, zatímco ISIS je zodpovědný za nejhorší teror, který Evropa v 21. století viděla.
Události na Blízkém východě nejsou jen o Hormuzském průlivu a ceně ropy, ačkoliv je nepochybné, že ropa hraje významnou roli. Trump nevědomky svou politikou Iránu dost možná pomáhá. Jeho mimořádně problematický přístup k válce na Ukrajině a lví zásluha na destabilizaci NATO, možná přivedou evropské státy k ochotě začít více obchodovat s Íránem. Evropu nejvíce zneklidňuje především spolupráce Íránu s Ruskou federací. Írán oficiálně o Evropě mluví daleko mírněji než o USA. Nepochybně by stál za určitých okolností o normalizaci vztahů s Evropou. Dalo by se říct, že tvrdá americká politika vůči Íránu způsobila, že Írán skončil v úzké spolupráci s Ruskem. Rozpadly se totiž zejména obchodní vztahy s Evropou. Evropa svým tvrdým postojem vůči Íránu vlastně dost oslabovala reformní politickou scénu v této zemi a jen posilovala ultrakonzervativce u moci.
Když se střízlivě zamyslíme nad sankcemi Evropy vůči Íránu, tak by bylo pro Evropu daleko výhodnější s Íránem nějakou formou obchodovat. A třeba přispět k tomu, že dojde k určité liberalizaci íránské politické scény. Ovšem je to mimořádně obtížné, pokud je Írán ve spolupráci s Ruskem na dodávce zbraní, které Rusko využívá na Ukrajině. Tlak Donalda Trumpa na Evropu skrze Írán začíná být vedlejší. Trump v posledních měsících tak zhoršil kvalitu evropsko-amerického spojenectví, že analyticky soudný člověk již nemůže brát NATO vážně. Evropa se dostala do situace, kdy svou bezpečnost musí řešit sama. A přestože nemá nejsilnější armádu na světě, tak má ovšem obrovskou ekonomickou sílu a představuje velký trh pro odbyt zboží. A může uzavírat aliance peněženkou. A možná se blíží situace, kdy Evropa začne realizovat vlastní, na Američanech nezávislou, politiku nejen na Blízkém východě. Je evidentní, že počínání Benjamina Netanjahua a jeho vlády přineslo výrazné snížení podpory pro Izraelskou politiku i mezi jinak s Izraelem sympatizujícími lidmi v Evropě. V Evropě budeme jen těžko hledat racionální důvody pro to, abychom i my realizovali politiku, která vyhovuje primárně Saúdské Arábii. Tedy realizovat geopolitické zájmy země, se kterou máme zcela minimální společné zájmy a která nemá problém uzavírat politické dohody se státy, z nichž máme obavu, jako je Rusko.
Fakt, že se USA rozhodly prostřednictvím Trumpa zcela bezvýhradně podporovat saúdskoarabský režim Mohameda bin Salmána a prakticky převzít jeho politiku, by nás neměl zaslepit při vnímání blízkovýchodní politiky. Prioritou západních států by to totiž nemělo být zničit nebo destabilizovat Írán. To by nepochybně nevedlo k ničemu pozitivnímu. Jak vypadá zaplnění mocenského vakua nám totiž ukázal ISIS. Íránský teokratický režim představuje samozřejmě také obrovský problém, pokud jde o jeho aktivity v podpoře Hizballáhu, a částečně i Hamásu. Zničení íránského režimu ze Západu není pravděpodobně cesta ke stabilizaci této země. Írán je velká země s cca 90 milionovou populací s velkým počtem mladých lidí z pohledu demografického zastoupení. Je dost pravděpodobné, že změna politického režimu bude iniciována přirozeně od populace Íránu. Íránská společnost je relativně vzdělaná a frustrovaná režimem, který jí vládne. A protesty vůči režimu nabírají na síle a může se stát, že režim se brzo rozpadne. Paradoxně západní tlak v podobě sankcí nebo vojenských intervencí vůči Íránu, jak to předvedly USA a Izrael v nedávné době, jen posilují režim šíitské teokracie.
Politika na Blízkém východě je tak velkým tématem světové politiky a ekonomiky. Systematickým rizikem pro globální trhy. Ale také příležitostí, že pozitivní vývoj na Blízkém východě by představoval mimořádně pozitivní informaci pro kapitálové trhy. Největší nebezpečí ve skutečnosti představuje spojení tří mimořádně složitých politiků – Donalda Trumpa, Benjamina Netanjahua a Mohameda bin Salmána. Tato aliance představuje kolektivně hlas, který není schopen kompromisu a který je hlasem pro další eskalaci konfliktů na Blízkém východě.také
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy