Zeptali jsme se odborníků na to, které typy investičních aktiv jsou dle nich v současné době perspektivní.
Které typy investičních aktiv jsou podle vašeho názoru v současné době perspektivní a proč?
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Z pohledu klasických tříd aktiv se mi líbí akcie s nízkou tržní kapitalizací, které dlouhodobě dávají prémii v porovnání s velkými akciovými trhy, ale v posledních letech spíš zaostávaly, v podstatě bez ohledu na region: USA, Evropa (včetně mé oblíbené Skandinávie), Japonsko. Speciální kategorií jsou environmentální small capové společnosti.
Z podobných důvodů se mi líbí faktory value a nízké volatility. Sektorově se mi líbí zdravotnictví a současná korekce přinese příležitosti v oblasti zelené energetiky. Od léta probíhá korekce na trhu se zlatem, což mi v prostředí obrovské měnově expanze centrálních bank nedává smysl, růst by pomohl těžařům zlata.
Pro konzervativnější investory mohou evropská ABS do určité miry nahradit klasické seniorní dluhopisy, nabízí totiž cca 1% výnosovou prémii proti konvenčním dluhopisům s podobným rizikovým profilem a navíc se obchodují výhradně na variabilní sazbě.
Obecně jsou trhy stale drahé, doporučuju alokaci do alternativ, cca na úrovni do 25-30%. V téhle oblasti jsou nejvíce využívané nemovitostní fondy, vyplatí se pečlivá volba portfolio a správce, viz mé předchozí příspěvky na tomto serveru.
Jiným přístupem jsou takzvané likvidní alternativy, regulované UCIT fondy, které se snaží o absolutní výnos v oblasti dluhopisů, akcií, konvertibilních dluhopisů, nebo I napříč různým třídám aktiv.
Na trhu je několik FKI, které investují do hedge fondů či mnoha typů FKI, případě míchají víc alternativních typů investic. Některé z nich mají dostatečnou historii a mohou plnit roli diverzifikátoru.
Neuzapomeňte, že diverzifikace je klíčem, jak v oblasti tzv. “directional” investic, tak v oblasti absolutního výnosu a alternativ. Portfolio vyskládané ze 3 nemovitostních fondů působících primárně v ČR podle mého skromného názoru není diverzifikované.
Richard Siuda, ředitel externího prodeje a člen představenstva Conseq Investment Management
Momentálně se nám velmi líbí středoevropské akcie. Zde si ale dovolím pouze odkázat na článek na toto téma mého kolegy Michala Stupavského – Středoevropské akcie jsou z valuačního hlediska nejlevnější na světě.
Martin Kovář, školitel investic ve společnostech 4fin a Broker Trust
To je o preferencích a co komu chutná :-). Za mě osobně preferuji nyní nemovitostní fondy a alternativy.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy