V minulém článku jsme se podívali, jak se v loňském roce dařilo společnosti Chytrý Honza. Další poradenskou společností, která již publikovala oficiální výsledky za loňský rok je Partners Financial Services.
Partners v kostce:
Provizní obrat: 1 406 000 000 Kč za rok 2019 (vůči 1 426 000 000 Kč za rok 2018). Meziroční pokles: 1,4 %
Počet poradců:
Firma uvádí, že ke konci loňského roku byl počet poradců 1 882, nicméně pro srovnatelné porovnání mezi jednotlivými společnostmi se budeme spoléhat na oficiální data z registrů ČNB. Z toho je 300 manažerů, 42 ředitelů a 417 VIP poradců. Zajímavou informací je, že průměrný příjem manažerů, franšízantů, VIP CO, SC, VIP C je 1,2 milionu korun a 40 % z nich mělo příjem nad 1 milion korun.
Vlastnická struktura:
Apana, s.r.o. 50 % (tu ze 100 % vlastní Radim Lukeš) |
Brno Investment Group, s.r.o. 35 % (100 % Petr Borkovec) |
EDEN Partners, a.s. 8,25 % (Radim Lukeš 50 % a Petr Borkovec 50 %) |
Ostatní 6,75 % (partneři z obchodní sítě) |
Produkce – objemy a struktura:
Za rok 2019 společnost zprostředkovala přes 16 miliard korun na hypotečních úvěrech, 1,6 miliardy u podílových fondů jednorázově a dalších 527 milionů na bázi pravidelných investic. Kolem 500 milionů korun činilo sjednané roční pojistné u životního pojištění.
Počet sjednaných smluv: 173 000
Počet aktivních klientů: 598 000
Počet poboček Partners market: 85
Ovládané společnosti:
Partners dnes již nejsou jen poradenskou sítí, ale finančním domem s vlastními projekty a produkty. Mezi ty nejvýznamější patří:
Simplea pojišťovna:
Životní pojišťovna Simplea získala licenci k činnosti na začátku roku 2019 Od tradičních pojišťoven se chce lišit jednoduchou pojistnou smlouvou s minimem výluk. Pojištění se zaměřuje na vážná rizika. Pro další roky fungování plánuje pojišťovna distribuovat své pojistné produkty i prostřednictvím dalších distribučních partnerů. Partners vlastní v Simplea pojišťovně přímý podíl ve výši 50,01% a nepřímý podíl prostřednictvím společnosti Partners InIn ve celkové výši 66,83%
Trigea nemovitostní fond:
Fond Trigea plánuje do 3 let nashromáždit 5 miliard Kč (ke konci 1Q 2020 byla velikost fondu 720 milionů korun), předpokládaný roční výnos by měl dlouhodobě dosahovat úrovně 4–6%. Zaměřuje se na velké komerční nemovitosti. Typově se jedná především o kancelářské budovy a retailová centra. Společnost Partners ve Fondu Trigea vlastní 65% podíl.
Rentea penzijní společnost:
Vlastní penzijní společnost. Ta je ve fázi podání žádosti o povolení k činnosti penzijní společnosti.
Sankce:
V prvním pololetí roku 2019 byla ukončena kontrola České národní banky. Ta shledala nedostatky v oblasti procesů záznamů z jednání u pojištění (společnost podle jejího názoru neprovedla dostatečnou analýzu klientských potřeb při sjednání rezervotvorného životního pojištění), v rámci předávání informací o zprostředkovateli úvěru a v rámci investičního poradenství (poskytovala investiční poradenství klientům v rozporu s jejich investičním dotazníkem a prodala jim rizikovější produkty, než které odpovídaly jejich rizikovému profilu). Celkem pokuta za všechny tyto pochybení činila 300 tisíc Kč. Nejedná se tedy o nic dramatického v realitě přísnosti kontrol a výše pokuty vzhledem k velikosti firmy a počtu poradců.
Finanční výkazy:
Firma měla na konci roku bilanční sumu ve výši 1,165 mld. korun. Firma na konci roku 2019 disponovala vlastním kapitálem ve výši 380 milionů korun. Struktura vlastního kapitálu je zdravá, protože prakticky celý je tvořen nerozděleným ziskem a základním kapitálem. Žádné divočárny s kapitálovými fondy. Tomu odpovídají i zcela minimální odložené daňové závazky. Je vidět, že s kosmetikou na vylepšení hospodářských výsledků se na rozdíl od jiných firem zachází velmi skromně.
Firma měla asi 613 milionů v dluzích + dalších 76 milionů na časovém rozlišení. Nejvíce dlužila Partners bankám (kolem 300 milionů). Na závazky z obchodních vztahů připadalo asi 192 milionů. Ty byly mimochodem o dost vyšší než pohledávky z obchodních vztahů, což naznačuje, že firma tento poměr vytvořila financováním ostatních aktivit.
Obrat společnosti meziročně klesl z 1,426 mld. korun na 1,406 mld. korun. Provozní zisk klesl ještě významněji ze 133 milionů na 14 milionů. Příčin je několik. Proti nižšímu obratu stouply náklady na služby (v této položce jsou zejména provize poradců). Výsledná EBITDA společnosti za rok 2019 byla kolem 30 milionů korun, zatímco v roce 2018 byla 143 milionů. Výsledky hospodaření významně vylepšily výnosy z prodeje obchodních podílů (zpráva zmiňuje podíl v Twisto) o 71 milionů. Zejména to vygenerovalo kladný finanční výsledek hospodaření přes 70 milionů. Před zdaněním dosáhla společnost zisku 84 milionů, zatímco v roce 2018 to bylo 130 milionů. Čistý zisk tak klesl z cca 105 milionů v roce 2018 na 61,5 milionu v roce 2019.
Závěr:
Musíme ocenit informační otevřenost společnosti. Jejich výroční zpráva obsahuje mnoho informací, které by konkurenční společnosti považovaly za citlivé a nevhodné k publikaci. Od původního konceptu poradenské firmy dnes Partners jdou spíše cestou budování finančního domu s vlastními produkty. Zda tento koncept trochu neohýbá nezávislost poradenství pak musí vědět jejich poradci a zejména klienti. Podnikatelsky tento směr určitě dává smysl, jak naznačují první čísla. Firma má zdravé hospodaření a udržuje si obrat i přes mírně klesající počet poradců.