Zdroj fotografie: www.lidovky.cz
To, že je hybatelem odchodů zemských ředitelů z Fincentra Martin Nejedlý, byla informace, o které se mezi zasvěcenými živě diskutovalo. Ovšem nyní s touto hypotézou přišel v rozhovoru pro Penize.cz i jeho bývalý společník z Fincentra Petr Stuchlík. Serióznost hypotézy rovněž pro stejný server potvrdil i Filip Duchoň, generální ředitel Fincentra.
Vyjádření Nejedlého ZDE.
Martin Nejedlý má velice blízko zejména k Martinovi Kovářovi, se kterým má společné podnikatelské aktivity související s investováním do vína.
Celá situace je ovšem hodně nepříjemná z pohledu posledních prodávajících společnosti Fincentrum. V případě, že prodávající nejsou schopni zabezpečit velikost firmy v takhle krátké době, tak jim reálně hrozí, že budou muset vracet významnou část kupní ceny. V tom lze očekávat spor mezi bývalými akcionáři Fincentra. Tedy mezi ARX Equity Partners, Petrem Stuchlíkem a Martinem Nejedlým. Zvláště pokud na založení nové firmy 4fin participuje pouze Martin Nejedlý.
Nicméně lze si jen těžko představit situaci, že by skutečným iniciátorem vzniku 4fin byl přímo Nejedlý. Z našeho pohledu je mnohem pravděpodobnější situace, že odchozí zemští ředitelé Kovář, Bittner, Martinovský a Borovička zatoužili přestat být součástí korporace, která v posledních pěti letech dvakrát změnila majitele. Swiss Life v Česku není úspěšný se svou první akvizicí, což je na číslech objektivně doložitelný fakt. Obava z toho, že Švýcaři českému trhu nerozumí, je tedy na místě. Pokud se skupina čelních manažerů, kteří jsou bezpochyby úspěšní, rozhodla vydat svou vlastní cestou, tak je to vlastně celkem logické. Být v jejich situaci, asi bych uvažoval stejně. Zvláště pokud bych měl za sebou tak skvělou centrálu, která mě navezla do Quantum Leben a podobných skvělých záležitostí.
Co je ovšem velmi nešťastné, je reakce společnosti Fincentrum. Nejprve publikování „mimořádného vysílání“, které jste mohli shlédnout i u nás na webu. Bohužel už nemůžete, protože Fincentrum se u Youtube přihlásilo o autorská práva. Pak celou situaci ještě Fincentrum „vylepšilo“ videem s několika poradci, kteří přesvědčují zbytek obchodníků ve firmě, aby zůstali. To vše podpořeno rozhovorem na vlastním serveru Investujeme.cz s jedním z poradců Patrikem Malárem. Stupeň trapnost maximální u všech tří pokusů o mediální záchranu.
Kovář, Bittner, Martinovský a Borovička zatím mlčí. A dobře dělají. Pokud nebudou dělat v mediálním prostoru nic, tak se současné vedení Fincentra mediálně zničí samo. A Nejedlý? Přikláním se k názoru, že podpořil svého kamaráda Martina Kováře. A logicky určitě chce mít přístup k silné finanční distribuci, kterou on a další odcházející zemští ředitelé vybudovali. Už jen z toho důvodu, že potřebuje finanční distribuci pro FKI Wine Management. A do budoucna se mu může hodit pro úpis dluhopisů či dalších investičních fondů. Jen hlupák by se rozkmotřil se schopnými obchodníky na kapitálovém trhu. A Nejedlý určitě hlupák není. Ovšem otázkou je, jaké důsledky bude mít pro obchodníky Fair Credit.
Martin Nejedlý, bývalý majoritní akcionář a zakladatel Fincentra
Martin Nejedlý je zakladatel a dlouholetý největší akcionář Fincentra. Dalo by se bez nadsázky říct, že se jedná o otce zakladatele a největší obchodní osobnost historie této firmy. Navíc má velice blízko k další klíčové osobě historie Fincentra Martinu Kovářovi. A právě Kovář je mezi těmi, co odcházejí.
Nejedlý se po prvním prodeji Fincentra stal celkem bohatým mužem, protože držel původně přes 70% podíl ve Fincentru. Přitekly k němu tedy stovky milionů korun za exit. Investoval do projektu Fair Credit, což se zřejmě neukázalo být nejmoudřejší. Kromě aktivit v oblasti poskytování nebankovních půjček je Nejedlý poměrně známou osobou mezi gastronomickými fajnšmekry. Jednou z jeho investic je restaurant Grand Cru, která ovšem nedávno přišla o svou hlavní hvězdu Jana Punčocháře. Ještě více je znám jako majitel Premier Wines & Spirit. Nejedlý je velký fanoušek do vín a jedním z hlavních propagátorů velkých vín z Burgundska. Vínu se věnuje i jako hlavní stratég v FKI Wine Management SICAV.
Josef Bittner, zemský ředitel
Figuruje ve firmách KOVBIT Partners, KOVBIT Partners Media a Josef Bittner s.r.o.
Společník v KOVBIT Partner je další odcházející zemský ředitel Martin Kovář, se kterým má firmu napůl. Evidentně spolu úzce spolupracují.
Martin Kovář, zemský ředitel
Ten je podnikatelsky z pohledu počtu subjektů aktivnější.
Figuruje jako společník ve firmě Prague Fear House, ve které se angažují i Lena Kovářová, Lenka Nejedlá Tisoňová nebo společnost Finellana zastoupená Janem Nejedlým. Martin Kovář působí jako jednatel Wine Management podfond s.r.o., což je aktivita s Martinem Kovářem veřejně známá. Prostřednictvím fondu pro kvalifikované investory investuje do věhlasných vín z oblasti Burgundska nebo Bordeaux. S vínem souvisí i další podnikatelská aktivita ve společnosti Wine Management, kterou Kovář spoluvlastní s Premier Wines & Spirit a opět společností Finellana. Kovář sedí i ve správní radě „matky podfondu“ Wine Management SICAV, kde jeho jediným kolegou ve správní radě je Martin Nejedlý. Kromě toho ještě Kovář vlastní 100% podíl ve společnostech VREDEFORT a.s. a Midgard Equity.
Podnikání Martina Kováře je tak do značné míry spojeno se jménem Nejedlý. Tedy s bývalým největším akcionářem a zakladatelem společnosti Fincentrum.
Tomáš Martinovský, zemský ředitel
Tomáš Martinovský se jako podnikatel angažuje ve dvou společnostech. Drží třetinový podíl ve společnosti SUBVENE, která se zabývá pomocí firmám při financování projektů, získávání dotací a veřejných zakázek. Jeho společníkem je Jan Malina, který vlastní 2/3 firmy. Dále figuruje jako 100% vlastník společnosti Office rent.
René Borovička, zemský ředitel
René Borovička je společníkem ve třech společnostech. Je 100% vlastníkem RB Reality s.r.o., stejně v RB Technology s.r.o. i RB Finance s.r.o. Zajímavé je, že na adrese Kubánské náměstí 1391/11 Praha Vršovice sídlí i firma Fair Credit Holding. Nicméně nutno podotknout, že na této adrese sídlí obrovské množství subjektů, protože se jedná o velkou kancelářskou budovu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
8 Komentáře
Nejedlý je na té fotce jak Kočner,mastné vlasy,La Martina z Pandorfu,podnikatelská elita jak Brno
Pane Zárubo, podle Vás je tedy v pořádku, když pan Nejedlý prodá firmu a pak i s konkurenční doložkou ji pomáhá rozebírat?
To je jako prodat auto a pak si zaplatit někoho, aby mi z něj odmontoval kola. A motor. A výfuk. Vždyť by byla škoda to tomu novému majiteli nechat, když neumí řídit. Vážně Vám to připadá korektní?
Z pohledu Nejedleho určitě ne, pokud je tedy za odchodem ředitelů. Z pohledu ředitelů je to svobodné rozhodnutí. Zkrátka je nové vedení a akcionář nepřesvědčil. Pokud z prodeje tedy taky něco neměli.
Nejedlý popřel, že stojí za 4fin.
Velice zajímavé čtení… Škoda jen, že se jedná o placené PR, které má zlepšit špatnou reputaci společnosti 4FIN, která je založena na podvodech a na lžích. Je vidět, že pravda může být dočasně přehlušena. Nic to nezmění na faktu, že se jedná o tunelování společnosti…
Pokud toto někdo obhajuje, tak se přidává na stranu podvodníků. To je jako by někdo chtěl obhajovat tohoto pána. (Podobnost v aktivitách a činech je čistě náhodná a doufám, že to nedopadne stejně):
Viktor Kožený (* 28. června 1963 Praha) je irský občan českého původu žijící v současné době na Bahamách. Spojené státy americké a Česká republika se jej snaží přivést před soud a je na něj vydán mezinárodní zatykač.
V roce 1991 se Kožený vrátil do Prahy a stal se vlivnou osobou v probíhající kupónové privatizaci. Občané mohli získávat za kupóny přímo akcie privatizovaných podniků, nebo předat kupóny tzv. investičním privatizačním fondům.
Díky masivní reklamě slibující do roka „jistotu desetinásobku“ (tj. desetinásobnou návratnost poplatku 1035 Kčs za kupónovou knížku s kolkem) získaly Koženým založené Harvardské investiční fondy přes milión kupónových knížek. Fondy neměly nic společného s americkou Harvard University.
V roce 1994 Kožený opustil Prahu a přesunul se do daňového exilu na Bahamy. V září roce 1995 získal za poplatek irské občanství.[2][3]
V roce 1996 bylo šest Harvardských investičních fondů kuponové privatizace z první vlny spolu s firmou Sklo Union Teplice transformováno na Harvardský průmyslový holding.[4] V lednu 1998 Kožený koupil Harvardský průmyslový holding ve veřejné obchodní soutěži. Zaplatil za něj dvěma směnkami se splatností na konci roku 1999 ve výši 10,559 miliardy korun.[2]
Kožený je v Česku stíhán kvůli operacím z let 1995 až 1997, při nichž spolu se svým nejbližším spolupracovníkem Borisem Vostrým připravil o majetek akcionáře Harvardského průmyslového holdingu.[5] 14. října 2003 vydal Obvodní soud pro Prahu 4 na oba muže mezinárodní zatykače.[2]
Kožený nalákal skupinu soukromých investorů k účasti na ázerbájdžánské obdobě české kupónové privatizace, která však skončila krachem. Investoři o vložené prostředky přišli a podezírají Koženého, že podstatnou část z nich zpronevěřil. Dva bývalí američtí úředníci souhlasili, že budou svědčit proti svému bývalému zaměstnavateli Koženému v ázerbájdžánské úplatkářské aféře. Bývalý agent amerického protidrogového úřadu DEA a analytička ministerstva obrany v dokumentech federálního soudu na Manhattanu přiznali, že Kožený podplácel ázerbájdžánské prominenty s cílem získat v privatizaci ropnou společnost Socar. Mezi korumpovanými byl podle nich i bývalý ázerbájdžánský prezident Hejdar Alijev.[6]
Týdeník Respekt v únoru 2009 zveřejnil dopis z 24. října 1997, kterým tehdejší šéf poradců českého premiéra Václava Klause Jiří Weigl doporučil Viktora Koženého ázerbájdžánskému prezidentu Hejdaru Alijevovi jako průkopníka privatizačních procesů, jehož zkušenost může být užitečná i pro privatizační projekty v Ázerbájdžánu.[7]
V roce 2005 byl Kožený na Bahamách na základě americké žádosti o vydání zadržen. V USA byl s dalšími dvěma muži obviněn z úplatkářství velkého rozsahu, kterého se měli dopustit v Ázerbájdžánu.
V dubnu 2007 byl propuštěn na Bahamách z vězení a v říjnu 2007 rozhodl bahamský odvolací soud, že do USA vydán nebude (soud první instance rozhodl, že může být vydán a stíhán, ale za menší rozsah trestných činů, než USA původně žádaly). USA prohlásily, že budou o vydání nadále usilovat. K dispozici mají ještě dva stupně odvolání.
V červenci 2007 odmítl ministr vnitra Ivan Langer žádost bývalého policejního vyšetřovatele Václava Lásky o zbavení mlčenlivosti, aby mohl v USA vypovídat v kauze Viktora Koženého.[8] Podle mluvčí Aleny Vokráčkové byla důvodem „odlišnost právních systémů obou zemí“.[8]
V únoru 2008 začal před Městským soudem v Praze proces proti Koženému a proti jeho společníkovi Borisi Vostrému, který žije v Belize. Oba jsou stíháni jako uprchlí. Kožený vyzval žalobce, aby zveřejnil obžalobu, což žalobce odmítl.[9] Kožený proto vyzval své obhájce ex offo, aby obžalobu zveřejnili oni.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Viktor_Ko%C5%BEen%C3%BD
Dobrý den, o placenou službu pro nikoho se v článku nejedná. Jsem přesvědčen, že každý z účastníků této záležitosti by byl raději, kdyby článek nevyšel. A to zejména s ohledem na Fair Credit.
V seriózních médiích je dobrým zvykem odkazovat na zdroj (Peníze.cz) a nekrást fotky (Lidovky).
Konkrétně s těmito “seriózními médii” jsem si užil dost na to, abych jim neprojevoval žádný respekt.