Česká republika a její ekonomika je úzce propojená s německou ekonomikou. Pojďme se podívat na to, v jaké kondici jsou přední německé korporace ze sektorů výroby a služeb.

Tato tabulka ukazuje tržby německých korporací v miliardách USD od roku 2015 do 2018.
Tržbami dominují německé automobilky. Zdaleka nejcennější německou firmou je momentálně softwarová firma SAP s valuací téměř 150 miliard USD, která má téměř dvojnásobnou hodnotu co největší německé průmyslové klenoty.

Zajímavý je pohled na ziskovost německých korporací. Vidíme, že EBITDA marže (EBITDA/Tržby) se u hlavních německých korporací drží na stále slušných úrovních. V automobilovém průmyslu se bavíme o hodnotách 15% plus, což jsou vynikající hodnoty. Farmaceutický průmysl dokonce přesahuje hodnoty 25% z obratu. A softwarový gigant SAP dokonce přesahuje hodnotu 30% z obratu. Jen velmi málo německých korporací tak pracuje s nízkými ziskovými maržemi. Takovou firmou je třeba producent elektřiny Uniper s EBITDA marží pouhými 2%. Ale to je spíše výjimka. Prakticky všechny velké německé průmyslové korporace jsou „pohodlně doubledigit“ v EBITDA. To považuji za jednoznačné potvrzení kvality německých firem, protože taková čísla nejsou samozřejmostí.

Interesantní pohled na německé korporace je rovněž skrze ukazatel zadlužení vůči hodnotě aktiv. I tady se dá říct, že nesledujeme nějakou nezdravou tendenci. Většina německých firem si drží stabilní míru zadlužení v posledních letech. Navíc ty největší korporace jsou poměrně málo zadlužené. Vysokou míru dluhů vidíme nicméně u německých energetických společností vyrábějící a distribuující energie, jako jsou RWE, Innogy a zejména E.ON.

Ještě si dovolím přidat nejoblíbenější ukazatel českého miliardáře Křetínského. Tedy Dluh/EBITDA. V tomto ukazateli vycházejí německé korporace pořád celkem slušně. Některé dokonce zcela výborně. A to právě nejcennější SAP. Ale fantastické hodnoty má i Audi, Henkel, Infineon, Adidas, Beiersdorf nebo Continental.
Závěr
Hlavní německé průmyslové korporace jsou bohaté, ziskové a zdravě zadlužené firmy. Pokud přijde nějaká krize, tak nepochybuji o tom, že kapitáni německého průmyslu proplují těmito vodami bez ztráty kytičky. Trochu nezdravě působí snad jen německá energetika, která si pohrává s nebezpečným dluhem. A pak je zde ještě německé bankovnictví, které bych rozhodně takto neglorifikoval. Ale o tom zase někdy jindy.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy