Šéf Apple Tim Cook představil nový produkt Apple Vision, který by se měl stát lídrem v oblasti virtuální reality. Produkt je to více než 3x dražší než nejdražší konkurence od společnosti Meta. A více než 7x dražší než od společnosti SONY. Produkt vybavený vlastními procesory Apple má dva OLED displeje. Strategie Apple v oblasti virtuální reality je odlišná od té, kterou zvolila Meta. Zatímco Meta sází na to, že se uživatelé jejích produktů budou pohybovat v metaverse světě Marca Zuckerberga, tak Apple na to jde méně radikálně. Přináší kvalitní technologii, která bude napojena na stávající služby firem, jako je Microsoft, Adobe nebo aplikace samotného Apple. Kromě toho se spojil i s firmou Unity, která se zaměřuje na VR videohry. Dostupná by měla být i aplikace Disney+ jako streamovací platforma. Apple představil rovněž novou řadu počítačů Mac. Nejdražší a nejvýkonnější varianta Mac Pro za bezmála 7000 USD je poprvé osazena vlastními procesory Apple namísto Intel, jak tomu bylo dosud.
Apple je firma, která nutně potřebuje, aby se prosadila i v jiných oblastech, než je prodej iPhone. iPhony udělaly Apple tržby asi 205 mld. USD z 394 mld. USD v roce 2022. Prodej Maců je cca na 40 mld. USD tržeb. iPady dokonce zažily v roce 2022 pokles na 29 mld. USD z 31 mld. předchozího roku. Ostatní produkty dělají tržbu kolem 41 mld. USD. Služby, které obsahují cloudové služby, Apple care a výnosy z reklamy byly na 78 mld. USD. VR sestava Apple Vision je sice dost drahá sranda, ale kdyby se podařilo prodat tento produkt byť 5 % zákazníků Apple, tak je to zajímavý zdroj příjmu. Apple při svých tržbách dokázal vydělat v roce 2022 asi 99,8 mld. USD čistého zisku po zdanění. To je samozřejmě astronomická suma. Za posledních 7 let Apple vydělal 700 mld. USD v čistém zisku. Šílené číslo. Firma má asi 300 mld. USD cizích zdrojů, z toho jen asi 121 mld. USD úročených cizích zdrojů. Kreditní kvalita Apple je zkrátka ohromující. Přesto valuace 2824 mld. USD je neuvěřitelně vysoká.
V prvé řadě jde o to, že pořád je to firma postavená především na iPhonech. To je hlavní zdroj příjmů i zisku. Kritici Apple rovněž poukazují na to, že jeho pozice v oblasti umělé inteligence není tak silná jako v případě Microsoft nebo Alphabet. Na světě je přesto jen jedna firma, která vydělává více peněz než Apple. A to je Saudi Aramco, která je největší ropnou společností na světě a která je kategorií sama o sobě. Ale mezi technologickými firmami je Apple bezkonkurenční cash mašina. Akciím Apple se daří. Dosahují téměř hodnot ze začátku roku 2022, kdy firma dosáhly svého maxima. Valuace Apple je značně zkreslena nákupem svých vlastních akcií, takže se v případě této firmy jen velmi omezeně dá pracovat s účetní hodnotou majetku a vlastního kapitálu. Goodwill tvoří asi 98 % hodnoty firmy. Na P/E se pohybujeme někde okolo 28-30 násobku, jako násobek EBITDA jsme na cca 22 násobku. Ano, je to extrémně hodně vysoká valuace. Když si ale dnes někdo koupí akcie Apple, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že jen během následujících 5 let vydělá firma v čistém zisku řádově 20-30 % své aktuální tržní hodnoty. Navíc se nedá očekávat, že Apple vyklidil své pozice nějak extrémně rychle. Určitě to není tak, že by Apple byl nějakou skvělou příležitostí, kde by se dalo očekávat dramatické zhodnocení kapitálu v krátkém čase, ale je to zkrátka číslo 1 světového byznysu zatím stále po právu. Od počátku roku je Apple přibližně 38 % v růstu své tržní kapitalizace. To je sice velmi výrazný výsledek, ale paradoxně je to méně než Microsoft (40 %), Alphabet (42 %) i Amazon (49 %). Apple samozřejmě roste z nejvyšších čísel.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy