0
(0)
Změní Manchester United vlastníka a stane se největším sportovním dealem v historii?
Zájem ovládnout slavný anglický fotbalový klub Manchester United projevil miliardář sir Jim Ratcliffe. Ten se uchází o vlastnictví z rukou rodiny Glazerových. Ta prostřednictvím zesnulé hlavy rodu Malcolma Glazera za akcie Manchester United postupným výkupem akcionářů v letech 2003 až 2005 zaplatila bezmála 800 milionů liber. Vlastnictví Manchesteru United přešlo po jeho smrti v roce 2014 na jeho šest dětí. Jim Ratcliffe, který se o Red devils uchází, je zakladatelem a CEO britského konglomerátu INEOS, který působí v řadě odvětví od chemického průmyslu, energetických komodit, potravinářství nebo stavebnictví s ročními tržbami přes 60 mld. liber za rok. Kromě podnikání je vášnivým podporovatelem vrcholového sportu. Už vlastní fotbalový klub FC Laussane a fotbalový klub z francouzského Nice. Když byl nucen prodat fotbalový klub Chelsea Roman Abramovič, byl Ratcliffe jedním z hlavních uchazečů. Nicméně nákup mu nakonec nevyšel. Fanoušci cyklistiky bezpochyby znají dream team INEOS Grenadiers, jejímž hlavním sponzorem se stal Ratcliffe po skupině Sky. Rodák z Manchesteru Ratcliffe nabídl za Chelsea 4,25 mld. liber a neuspěl. Teď by, podle agentury Reuters, chtěl za United zaplatit něco pod 5 mld. liber, ovšem Glazerové si údajně klub cení na 6 mld. liber. Tak jako tak by se jednalo o největší sportovní transakci v historii, pokud by došlo ke změně vlastnictví. Navzdory fenomenální historii klubu, je sláva Manchester United již trochu zašlá. Poslední vítězství v Champions league dosáhl klub už v roce 2008 a domácí titul naposledy získal klub naposledy v roce 2013. Tedy ještě za éry jiného sira, sira Alexe Fergusona, který klub vedl do roku 2013 jako generální manažer.
Zástupce Fedu naznačuje další růst úrokových sazeb
Prezident newyorské pobočky Fedu John Williams sdělil novinářům minulý týden, že si dokáže představit navýšení Feds Fund Target Rate až k 5,5 %. Aktuální pásmo je 4,50-4,75 % ročně. Pokud by americká inflace ještě nabírala na tempu, tak jsou ve Fedu připraveni ještě utužit restriktivní měnovou politiku. Trh si to víceméně myslí také, protože ceny ročních swapů jsou na cca 5,4 %. Tedy měli bychom být na další navyšování úrokových sazeb v USA ještě připraveni. Další zasedání Fedu ohledně úrokových sazeb je až 22. března.
Nikky Haley se bude ucházet o Bílý dům
Bývalá spojenkyně Donalda Trumpa, republikánka, guvernérka státu Jižní Karolína a velvyslankyně USA při OSN Nikky Haley se zařadila do boje o republikánskou nominaci na prezidenta USA. Favoritem republikánské nominace zatím zůstává Donald Trump, následován floridským guvernérem Ronem DeSantisem a bývalým viceprezidentem Mikem Pencem. Do oznámení oficiální kandidatury Nikky Haley, byl zatím jediným oficiálním kandidátem Donald Trump. Dá se očekávat, že další kandidatury začnou oficiálně přicházet brzo. Boj o Bílý dům se bude odehrávat v listopadu 2024. A je otázkou, kdo vlastně bude hájit demokratický tábor. Že to bude Joe Biden není zcela jisté kvůli jeho věku. Kandidovat místo něj by tak mohla viceprezidentka Kamala Harris.
Glencore vydělává jak nikdy dřív
Materiálový konglomerát Glencore je Čechům znám především díky jeho zakladateli Marcu Richovi, jenž pomohl financovat skupinu Karlín Group. Tato burzovně obchodovaná společnost s tržní kapitalizací 77 mld. USD dosáhla v roce 2022 EBITDA ve výši astronomických 34,1 mld. USD. Glencore je jedním z hlavních vítězů zmatků na energetickém trhu se svými uhelnými doly. Těží rovněž z vysokých cen kovů na komoditních trzích. Čistý zisk skupiny Glencore za rok 2022 byl 17 mld. USD a vyústí v celkem 5,5 mld. USD dividendu a nákup vlastních akcií ve výši 1,5 mld. USD. Firma se tedy aktuálně obchoduje asi za 4,5 násobek ukazatele P/E a 1,6 násobek ukazatele P/B. Ve Švýcarsku sídlící Glencore je aktuálně 4. nejhodnotnější těžařskou firmou po BHP Group, Vale a Rio Tinto, avšak z pohledu prakticky všech významných metrik je valuačně nejpříznivější mezi největšími těžaři.
Zmizel významný čínský investiční bankéř Bao Fan
Zmizel Bao Fan, zakladatel investiční banky China Renaissance Holding a velký dealmaker transakcí okolo Tencent, Meituan, JD.com nebo Didi. O jeho zmizení informovala samotná investiční banka, které zmizelý bankéř šéfoval. Je tak dalším významným čínským byznysmenem, který náhle zmizel. Bao Fan patří mezi hlavní tahouny čínského kapitálového trhu v oblasti technologických společností. Stál jako poradce za fúzí dvou doručovacích služeb Meituan a Dianping, která má aktuálně tržní hodnotu přes 114 mld. USD.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy