Investown Technologies vyfasovala pokutu
Vždy, když se objeví nějaký technologický start up, který začne sbírat prostředky od investorů, je dobré si nejprve položit otázku, zda se jedná o převratnou technologii nebo jen podnikatele bez znalosti finanční regulace. Jak se ukázalo v případě společnosti Investown Technologies, tak tak ČNB došla k závěru, že tato firma podnikala bez patřičného povolení.
Během období 1.3.2021 až 16.10.2021 vybrala tato firma od celkem 17 942 osob částku skoro 171 milionů korun, aniž by k tomu disponovala potřebnými licencemi. Zatímco my normální smrtelníci za účelem podobných aktivit musíme zakládat regulované podílové fondy, najímat za nezanedbatelných nákladů investiční společnosti, depozitáře nebo nechat si schvalovat prospekty cenných papírů a vést složitá jednání s obchodníky s cennými papíry, kolegové z Investown se tím příliš nemazali. ČNB byla ještě celkem mírná, když uložila pokutu 1 milion korun. Náklady na založení fondu, investiční společnost a zejména právní služby s tím spojené, by spolykaly částku minimálně srovnatelnou.
Je celkem s podivem, co všechno se pod roušku technologického start up může schovat za aktivity. Je naprosto logické, že shromažďování majetku od investorů za účelem společného investování, je činnost regulovaná spadající pod Zákon o investičních fondech a investičních společnostech (ZISIF). Zarážející je to, že stránka investown.cz, kterou společnost provozuje, i nadále operuje s pojmy jako „zajištěné investice“, „Investice“, „Investoři“, „výsledky investorů“, „nabídka investic“, aniž by v tuto chvíli měla firma jakoukoliv finanční licenci s investicemi související. Není ani vázaným zástupcem investičního zprostředkovatele, ani investičním zprostředkovatelem ani obchodníkem s cennými papíry. Ještě se dá pochopit, když realitní agent prezentuje své zboží jako investici, ovšem zde je situace jiná. Lidé se zde shromažďují, aby dali prostředky kolektivně k poskytnutí financování do konkrétního projektu. Je to tedy velmi kontroverzní zóna, která v podstatě konkuruje regulovaným realitním fondům. Ovšem s tím rozdílem, že nemusí splňovat nic z toho, co realitní fondy. Ne že by regulace realitních fondů byla nějaká neprůstřelná, ale aspoň elementární povinnosti mají.
Investown zveřejňuje u Investown Family výkazy za rok 2021. Z nich vyplývá, že má 275 milionů dluhů a záporný vlastní kapitál ve výši 3,7 milionu. A v kvalitě finančního výkazu, která je uspokojivá pro firmičku s minimálním obratem a neodpovídají velikosti společnosti. Z výkazů se nedozvíme vůbec nic. Investown Technologies pak má výkaz za rok 2021 dosud nezveřejněný. V únoru 2023. K tomu asi není co dodat.
Toto není o inovacích, ale je to především neregulované podnikání v rozporu s tím, co všichni ostatní musí dodržovat. Za Investown stojí zakladatelé Alan Pock, který se přejmenoval z Alana Vyšína, a Filip Suk. Jejich projekt získal kapitál od dalších subjektů. Projekt kapitálově podpořily Lighthouse seed fund, ČS Seed Starter (vlastněný Českou spořitelnou) a kari time (entita patřící DRFG, přes kterou ovládá společnost Chytrý Honza). Chápeme, že vše, co je na internetu, se jeví být moderní a skvělé, ale bez finančních licencí se opravdu kapitál od investorů sbírat nedá, ačkoliv appku můžete mít sebevíc barevnou, interaktivní a uživatelsky přívětivou.
Ale je vidět, že desítky tisíc investorů jsou ochotny někam poslat peníze s vidinou 10 % ročního zisku a něco jako kredit risk, licence a další formality je netrápí. Někdo tomu říká fintech, my tomu říkáme firma s cílovou skupinou zákazníků, jejichž finanční gramotnost je velmi nízká. Ale je to všechno zabalené do sexy moderního hávu, který má vzbudit dojem, že v této společnosti vzniká něco mimořádného. Zakladatel se přejmenuje z Vyšína na Pocka, firma sídlí v pražském inovačním centru InnoCrystal v coworkingu, kde ani nemá správně uvedené jméno na webu, ale mediální stopa je mezi fanoušky všech mladých firem je silná.
Inflace v ČR opět zrychlila, ale není důvod k panice
Lednová inflace dosáhla v ČR vyšší hodnoty než v prosinci. Dostala se na meziroční nárůst 17,5 %, což je nárůst o 1,7 % body proti prosinci. Při pohledu na strukturu růstu cen v ČR je jasné, proč inflace zrychlila. Hlavní příčinu v tom mají ceny energií, které zásadně skokově meziměsíčně narostly. Ze zásadních položek žádná kromě nákladů na bydlení a alkoholu meziměsíčně nerostla. Všechny stagnovaly či mírně klesaly. Inflaci tak vystřelil poslal vzhůru ukončením úsporného tarifu na energie pro domácnosti. Cena elektřiny vzrostla na 2,4násobek proti prosinci díky tomu. Na ročním srovnání je zásadní růst cen potravin. Ty jsou meziročně na 25 % růstu, přičemž největší nárůst z potravin udělaly položky, jako jsou vejce (85%), mouka (44 %) nebo mléko (40 %). Obecně více zdražila živočišná výroba potravin.
Vysoká inflace se dá očekávat ještě následujících pár měsíců do doby, než se meziročně potká s válkou na Ukrajině vyvolanými efekty v oblasti energetiky. Nejvyšší ceny energií byly na konci letních prázdnin. Jak se začnou meziročně srovnávat období vysokých cen energií, dojde k prudkému poklesu tímto efektem. Podobný efekt vidíme i na potravinách. Inflace na potravinách systematicky klesá již od listopadu.
Rychlý nástup vysoké inflace v loňském roce pravděpodobně přinese i její rychlý pokles. Z našeho pohledu je rozumné, že Bankovní rada ponechala úrokové sazby na stávající hladině a nepodlehla tlaku části veřejnosti, která volá po jejich dalším zvýšení. Ekonomicky pro to není důvod. Inflace reálně klesá už řadu měsíců, stát jen uměle svou podporou nástup inflace částečně oddálil a její vysokou výši místo toho prodloužil.
Lidí o Vánocích bylo sice hodně, ale utratili méně
Naše závislost na ruském plynu radikálně poklesla
Rozsáhlé zemětřesení v Turecku a Sýrii
Nervozita okolo Credit Suisse
Alphabet stála špatná odpověď umělé inteligence 130 mld. USD v kapitalizaci
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy