V současné době je v realitních fondech určených pro retailové klienty přes 51 miliard korun. Přičemž jen za uplynulý rok 2019 do těchto realitních fondů přiteklo přes 11 miliard korun. Za poslední tři roky bylo do realitních fondů zainvestováno přes 28,5 miliard korun neboli 56 % ze současné celkové hodnoty kapitálu v realitních fondech.
Tempo investic se přitom rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2017 naposílali investoři do realitních fondů 7 miliard korun, v loni to bylo již skoro jednou tolik.
Jak si tedy vedly realitní fondy v uplynulém roce 2019?
Akvizice v roce 2019
Nejaktivnějším realitním fondem z pohledu počtu akvizic byl jednoznačně realitní fond Czech real estate Investment fund (CREIF), který rozšířil své portfolio během uplynulých 12 měsíců o 9 nemovitostí, převážně retailových parků a dvě obchodní centra. Z nově zveřejněných prosincových dat fondu je patrné, že ještě před koncem roku došlo k rozšíření portfolia fondu o dalších 7 nemovitostí. Portfolio tak ke konci roku 2019 obsahovalo celkem 37 nemovitostí, přičemž všechny se nacházely na území České republiky. Co do počtu nemovitostí v portfoliu tak tento fond drží mezi retailovými realitními fondy prvenství.
Realitní fond Investika v loňském roce rozšířil své portfolio nemovitostí o 6 nemovitostí, tři kancelářské budovy, z toho dvě v Praze, developerský projekt na Lipně nebo obchodní centrum Nové Butovice v Praze. Hned na počátku roku 2019 nakoupil dvě nemovitosti realitní fond Conseq. Jednalo se o administrativní budovu A7 Office center v Praze na Holešovicích a retail park v Hradci Královém.
Po jedné nemovitosti pak bylo rozšířeno portfolio fondu Raiffeisen Realitní, fondu Realita a ČS nemovitostí. Realita do svého portfolia přikoupila komerční objekt na okraji Prahy v Jesenici, Raiffeisen realitní nakoupila skladové a logistické centrum Panattoni Pilsen Park v Plzni a ČS nemovitostní dokončil akvizici druhého objektu v průmyslovém areálu Dubnica II. V tomto objektu již ČS nemovitostní vlastní jednu budovu, a to od roku 2018.
Jediným retailovým realitním fondem, který letos neprovedl žádnou akvizici tak zůstává realitní fond ZFP. Ten provedl poslední velkou změnu portfolia na konci roku 2018, kdy se fondu podařilo prodat administrativní budovu Florenc Office Center, kterou měl v portfoliu od roku 2014.
Struktura portfolia
Tabulka níže zobrazuje stav struktury portfolia jednotlivých realitních fondů ke konci roku 2019. Největší podíl kancelářských budov měl ve svém fondu realitní fond ČS nemovitostní, zatímco dlouhodobě největší podíl retailových ploch má ve svém portfoliu realitní fond CREIF.
ČS nemovitostní, ZFP realitní a nově vzniklý ZDR Investments Public jsou rovněž jediné realitní fondy, které rozšířily své aktivity i za hranice. ČS nemovitostní má dle posledních údajů přes 40% svého portfolia v zahraničí, a to na Slovensku a Polsku. ZFP realitní investuje kromě Česka ještě v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. Nově vzniklý ZDR Public provedl na konci roku první akvizici ve slovenských Piešťanoch.
Zhodnocení
Co se zhodnocení týče, nejlépe si v uplynulém roce vedl realitní fond Conseq, který si za rok 2019 připsal zhodnocení 6,53 %. To je poměrně slušný rozdíl od roku 2018, kdy tento fond vydělal svým investorům pouze 2,69 %.
Který fond letos nejvíce překvapil je realitní fond ČS nemovitostní. Tento nejstarší a rovněž největší realitní fond nepatří dlouhodobě se svou výkonností mezi zajímavější fondy, nicméně letos své investory potěšil a připsal si krásných 4,20 %.
Více jak 5 % vydělaly svým investorům i realitní fondy ZFP realitní (+5,11 %) a Investika (+5,14 %). Těsně pod hranicí pěti procent skončil realitní fond CREIF, který si za loňský rok připsal zhodnocení ve výši 4,58 %. Realitní fond Realita a Raiffeisen realitní zhodnotily vložené prostředky o 3,15 % a 3,25 %.
Pro srovnání, v předminulém roce vydělal nejvíce realitní fond ZFP realitní, když si připsal zhodnocení ve výši 8,95 %. Nutno podotknout, že takto vysokého zhodnocení se mu podařilo dosáhnout i díky dobře naplánovanému prodeji administrativní budovy Florenc Office Center před koncem roku 2018.
Velmi stabilní ve svých výsledcích je realitní fond CREIF, který od počátku své existence plní očekávání investorů o zhodnocení mezi 4-5 %. CREIF, který v prvních dvou letech existence vydělal svým investorům 5,04 % a 5,17 %, dosáhl i v předloňském a loňském roce zhodnocení nad 4 %.
Velmi slušně si vede i jeden z nejmladších realitních fondů Raiffeisen realitní, který v roce 2018 vydělal svým investorům 4,84 % a v loňském roce 3,25 %.
Investory nezajímá jen roční zhodnocení, ale i to, jak si realitní fondy vedou od svého vzniku. V tomto ohledu se daří fondu ZFP realitní a Investika držet nad 5 %. Realitní fond CREIF se od svého počátku svým průměrným ročním zhodnocením drží těsně pod 5 %, na hodnotě 4,98 %. Realitní fond Realita se v průměrném ročním zhodnocení od počátku vzniku drží nad 4 %, přesněji na hodnotě 4,55 %.
Z pohledu průměrného ročního zhodnocení se nedaří fondu ČS nemovitostní, který dlouhodobě nepřekonává se svým průměrným zhodnocením 1,73 % ani inflaci. U fondu ČS nemovitostní je ovšem důležité podotknout, že se jedná o realitní fond, který byl jako jediný založený v období před velkou finanční krizí, během které prodělal přes 13 %.
Velikost fondu
Největším realitním fondem i po loňském roce s velkým náskokem zůstává fond ČS nemovitostní, který ke konci roku 2019 spravoval 25,79 miliard korun. Na druhém místě zůstává realitní fond ZFP, který se s fondovým kapitálem přehoupl přes 8,4 miliardy korun. Realitní fond Raiffeisen, který vznikl teprve v druhé polovině roku 2017 nasbíral pod svou správu ke konci roku 2019 přes 1,9 miliardy korun.
Příliv kapitálu
Dlouhodobě přitéká nejvíce kapitálu do největšího realitního fondu ČS nemovitostní, a to i díky rozsáhlé pobočkové síti České spořitelny, která fond prodává. Do fondu ČS nemovitostní přiteklo jen za uplynulý rok přes 3,2 miliardy korun, což je přes 270 milionů korun měsíčně.
Do realitního fondu Investika loni přiteklo přes 197 milionů korun měsíčně, celkem tedy přes 2,36 miliardy korun. Do realitního fondu CREIF za rok 2019 naposílali investoři přes 1,8 miliardy korun. V roce 2019 naopak trpěl přítokem kapitálu realitní fond Realita, kde se za rok 2019 zvýšil fondový kapitál o 185 milionů korun, což je měsíční přítok kapitálu cca 15 mil. Kč.
Nově vzniklé fondy
V roce 2019 se portfolio realitních fondů určených pro retailové zákazníky rozrostlo o další tři fondy. V dubnu 2019 byl založený realitní fond Trigea SICAV od Partners investiční společnosti. Tomuto fondu se dle posledních informací podařilo dostat pod správu 385 milionů korun, přičemž fond učinil i první akvizici, když nakoupil svou první nemovitost, kancelářskou budovu Louvre v pražských Radlicích.
V říjnu vznikl další realitní fond, a to Generali Fond realit. Tento fond dle dostupných informací zatím neprovedl žádnou akvizici a je tak zatím ve stádiu sběru kapitálu. Dle listopadové zprávy portfolio manažera měl fond zatím pod správou pouze 14,7 milionů korun.
Nejmladším realitním fondem, ale o to úspěšnějším je realitní fond ZDR Investments Public. Jedná se o retailový realitní fond z dílny společnosti ZDR Investments, která má na trhu již uvedený fond FKI ZDR Investments Real Estate. Tomuto realitnímu fondu se za dobu dvou měsíců existence podařilo shromáždit kapitál ve výši 250 mil. Kč a provést první tři akvizice. V současné době tak v portfoliu fond ZDR Public nalezneme retail park v Čáslavi, prodejnu elektra ve Starém Městě a kancelářskou budovu v Piešťanech na Slovensku.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
3 Komentáře
hezké srovnání, jenom bych ještě přidal srovnání nákladovosti jednotlivých fondů
Dobrý den, fajn článek, díky za něj. Jen drobnost – úplně vám vypadl relativně nový fondy od CREDITAS.
přidal bych srovnání nákladovosti