Hedge fondy nemají právě na růžích ustláno. Jejich portfolio manažeři před investory horko těžko obhajují účtované poplatky a objemy aktiv pod správou v posledních letech pouze stagnují. Na paty jim přitom čím dál silněji šlape nízkonákladová konkurence v podobě ETF. V roce 2020 však některé z nich ukázaly, že investice s nimi může dávat smysl.
V mnohých ohledech vykazují hedge fondy podobné vlastnosti jako klasické podílové fondy. Sdružují prostředky od investorů a následně je alokují na finančních trzích. Klíčovým rozdílem je však to, že správce hedgeového fondu nemá regulatorně příliš svázané ruce a může investovat do širokého spektra nestandardních příležitostí. Od spekulací na pokles přes nejrůznější deriváty až po private equity.
Tučné poplatky
Manažeři hedge fondů si však za své investiční strategie rádi nechávají slušně zaplatit. Dříve byla standardem odvětví poplatková struktura 2/20, tedy 2% fixní manažerský poplatek společně s 20% výkonnostním poplatkem. Kvůli rostoucí konkurenci se však logicky zvyšuje tlak na nákladovost. V současné době je tak průměrem management fee okolo 1,5 % s 17% odměnou z dosaženého zhodnocení.
Výhodou hedgeových fondů je to, že zpravidla nejsou svou výkonností tolik závislé na vývoji na finančních trzích. Cílem většiny z nich je dosahovat zajímavých výnosů v dobrých i špatných časech. Na rozdíl od klasických fondů se tak nesnaží překonat benchmark, ale pravidelně vygenerovat slíbené zhodnocení.
Výkonnost na první pohled zklamáním
Možná i to je důvodem, proč většina z nich dlouhodobě zaostává za hlavními akciovými indexy. V letech 2009-2018 hedgeové fondy na základě studie Hedge Fund Research vykázaly zhodnocení 6,1 % ročně, jednoduchá investice do S&P 500 přitom dokázala vygenerovat bezmála 16% celkový roční výnos. Ne jinak tomu bylo i v roce 2020.
Loňský březen byl s průměrným poklesem o 8,1 % nejhorším měsícem pro hedge fondy za poslední dekádu. Přesto jejich portfolio manažeři nakonec dokázali výkonnost v uplynulém roce otočit do černých čísel, když průměrný hedgeový fond zhodnotil o 8,6 %. Tím sice tyto fondy zaostaly za americkými akciovými indexy, na druhou stranu březnový propad hodnoty byl ve srovnání s akciemi výrazně nižší.
Průměrná měsíční výkonnost hedge fondů od roku 2015, zdroj: aurum.com

Co však vloni výrazně narostlo byl rozptyl výkonnosti mezi jednotlivými hedge fondy, když rozdíl mezi nejlepším a nejhorším decilem v oblasti zhodnocení vzrostl na 50 %, tedy meziročně prakticky na dvojnásobek. Nůžky ve výkonnosti hedgeových fondů se tedy v turbulentních časech výrazně rozevřely. Více než kdykoliv v poslední dekádě se tak úspěch investorů odvíjel od volby správného fondu.
Rozdíl mezi výkonností nejlepšího a nejhoršího decilu hedgeových fondů, zdroj: aurum.com

Pohled do českých luhů a hájů
Mezi českými investory nejsou hedge fondy nijak zvlášť vyhledávaným parkovištěm volných finančních prostředků. Důvodem je jejich častá spekulativní povaha, nemalá nákladovost a vysoké nároky na vstupní kapitál.
Jedním z korunových fondů tohoto typu je například Charles Bridge Global Macro Fund. Ten je dostupný i na platformě Conseq a kombinuje investice do akcií především s opčními obchody na volatilitu. Ačkoliv fond slibuje díky své unikátní strategii investorům zhodnocení okolo 5-6 % p.a., korunová třída D od založení odepsala více než 25 %. V průběhu jarních turbulencí fond skokově ztratil dokonce prakticky polovinu své hodnoty.
Vývoj výkonnosti Charles Bridge Global Macro Fund D (CZK), zdroj: conseq.cz

Podstatně lépe na tom jsou další skrze platformu Conseq distribuované produkty Sirius Investments Reserva a Alpha. Jde o fondy, které investují do zahraničních hedgeových fondů zaměřených například na aktivistický short selling, financování právních sporů, arbitráže a další alternativní strategie. I přes svou vyšší nákladovost z důvodu prakticky zdvojených poplatků dokázaly nejen v minulém roce přinášet kladné zhodnocení. Navíc jen velmi málo korelované s děním na finančních trzích.
Vývoj výkonnosti fondů Sirius Investments Reserva a Alpha, zdroj: conseq.cz

Základem je důkladný výběr
Jak je patrné z vysokého rozptylu výnosů zahraničních i tuzemských hedgeových fondů, rozdíly dokážou být opravdu propastné. Proto by investoři měli věnovat výběru správného nástroje ještě více času než v případě klasických podílových fondů. A to i s přihlédnutím k velikosti minimálních investic do hedgeových fondů. Ty o sobě bohužel často zveřejňují jen omezené množství informací, což jejich analýzu podstatně komplikuje.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy