Cena zlata se v polovině dubna vyšplhala nad 1700 USD za 1 oz (troyskou unci). To je nejvyšší hodnota od roku 2012. Není se tedy čemu divit, že se obchodníci s touto komoditou vyrojili jak houby po dešti.
Investoři totiž často reagují nákupem zlata na obavy z dopadů krize. Dnes se ale kvůli vládním opatřením po celém světě objevují komplikace s přepravou či zpracováním. To může být ale jen jeden ze skrytých problémů zlata.
Zlato je považováno za výhodnou a bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty a většinou slyšíme tři hlavní důvody, proč zlato kupovat. Chci vydělat na jeho růstu, jako ochrana před inflací a ochrana v krizi, když padají akciové trhy. Pojďme si tedy tyto důvody více rozebrat.
Na zlatu chci vydělat
Zlato negeneruje žádnou novou hodnotu či dodatečný příjem jako třeba akcie dividendu nebo nemovitosti nájem. Pokud na něm tedy chci vydělat, musím ho prodat dráž, než jsem ho koupil. O investicích je známo, že nejlepší je levně koupit a draze prodat. Opravdu je tedy teď ta pravá chvíle na nákup? Teď, když je zlato nejvýš za posledních 8 let a kvůli poklesu české koruny vůči dolaru je cena zlata vyjádřená v korunách poměrně vysoká. V následujícím grafu vidíme vývoj zlata od roku 1970 a jeho volatilitu.
Zdroj: https://tradingeconomics.com/commodity/gold
Zlato, jako ochrana před inflací
V současné době žádná ze světových centrálních bank (FED, ECB) a ani ČNB nepředpokládají růst inflace a dokonce očekávají, že bude inflace klesat. Když se podíváme na vývoj hodnoty zlata a inflace, zjistíme, že cena zlata je poměrně volatilní a proti inflaci nás chránit může, ale také nemusí.
Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/GOLDAMGBD228NLBM#0
Zlato jako protiváha akciovým trhům
Často slyšíme, že v době krize investoři opouští akciové trhy a nakupují „bezpečnější“ zlato. Pomineme fakt, že prodat něco co klesá a nakoupit něco, co je na vrcholu hodnoty je proti všem investičním pravidlům. Pojďme se podívat, jak to s tím zlatem a akciemi je. Existuje spousta grafů a srovnání. Pravdou je, že zlato má podobnou volatilitu jako akcie, v některých krizích opravdu plnilo protiváhu akciím (v roce 2008), jindy však nikoliv (v roce 2001). Vzhledem k těmto informacím bych zlato bral spíše jako doplněk investičního portfolia pro bonitního a zkušeného investora. A nepřiděloval bych mu vyšší váhu v portfoliu než 10 %.
Kde zlato koupit a kolik stojí?
V ČR existuje mnoho obchodníků se zlatem, které se nejčastěji prodává ve formě zlatých slitků. Důležité je dát si pozor na cenu u obchodníka oproti tržní ceně. Zlato bývá totiž často zatíženo různými poplatky, které obchodníci zahrnují do prodejní ceny a ta se tak může vyšplhat až o desítky procent výš. V tabulce také vidíme, že čím je slitek větší, rozdíl v ceně je menší. Z toho plyne, že se drobným investorům investice do zlata nemůže téměř nikdy vyplatit.
Zdroj: vlastní výpočet autora k 16.4.2020
Rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou to ale nekončí. Cenu zlata nám dále může prodražit uskladnění v ochranné schránce, vlastní bezpečnostní zařízení nebo výkupní cena u obchodníka. Problém dnes také může nastat kvůli vládním nařízením a uzavření hranic. Dle některých zpráv musela spousta rafinérií zavřít. Je to vidět i na Českých online obchodech, kde je většina zlatých slitků nedostupná a tlak na nabídku se z důvodu nedostatečných kapacit ještě zvyšuje narůstající poptávkou. Politické problémy s držením zlata znají hlavně v USA, kde bylo soukromé držení zlata zakázáno od roku 1933 až do roku 1973 a v Číně, kde se zlato smělo do roku 2004 používat pouze ve šperkařství a průmyslu.
Pamatujte, že koupě zlata je motivována hlavně emocemi a psychologií. A každý investor ví, že na „burzu“ emoce nepatří.
10 Komentáře
https://www.financnici.com/2020/04/14/role-zlata-pri-sprave-osobnich-financi/
My jsme rádi, že jste se u nás inspiroval 😉
Sorry, ale okopirovat clanek od kolegy a presto mit v popisu sve osoby, ze dba velmi na svou odbornost, to je vylozene vysmech…
Vážený pane Soumare a pane Stejkoro,
při psaní svého článku jsem přečetl mnoho článků a diskuzí o zlatě, abych si co nejvíce rozšířil obzor, jak se na tuto investici dívají nejen jiní kolegové, ale i běžní klienti v diskuzích. Při tomto “průzkumu” jsem narazil i na Váš článek ve kterém jsem se inspiroval druhým grafem, který ale není z Vaší dílny a proto jsem ho ozdrojoval originální stránkou, ze které jsem ho vkládal do článku.
Jakkoli odmítám, že by článek byl okopírovaný. Podobnou kostru nese mnoho článků na toto téma, které psali podobně smýšlející lidé.
S pozdravem,
David Krůta
Pane Krůto,
nechme porovnání na čtenářích, ať si udělají obrázek sami, jestli je článek kopírovaný či nikoliv.
Pro mě je to celkem poklona, když se můj článek parafrázuje na Finsideru. Říká to něco o jeho kvalitě.
Přeji Vám příjemný den
Vážený pane Vrančíku,
pokud v jedné větě napíšete, že necháte porovnání na čtenářích a v druhé větě napíšete, že Vás někdo parafrázuje, tak nenecháváte porovnání na čtenářích, ale podsouváte jim odpověď a tím manipulujete se čtenářským míněním.
Váš článek je určitě zajímavý, ale odmítám jakékoliv tvrzení, že jsem Vás ve svém článku parafrázoval. Předpokládám, že jste nevymyslel vztah zlata k akciovým trhům a ostatní tvrzení v článku. To jsou všeobecně známé formulace, které se vyskytují v mnoha článcích o investici do zlata.
Prosím, přestanete si dělat u mě pod článkem reklamu.
Přeji hezký den.
S pozdravem,
David Krůta.
Pane Krůto,
nevím, jak se to zdá Vám, ale já si nemyslím, že na první dobrou i v psaném textu vypadáme jako parta dementů.
Pokud Váš článek obsahuje stejnou stavbu a využijete (byť s lehkou úpravou) 3 ze 4 obrázků a postavíte je i v tomto pořadí za sebou, tak se prostě ozvu a budu to dělat i v budoucnu.
Ocením, až se příště budete inspirovat, že vymyslíte něco vlastního a přestaňte v tomto ohledu vystupovat, prosím, jako suverén. Pod Vašimi články je asi to poslední, kde si chci dělat reklamu a být s Vámi spojován.
Soudný člověk by svůj článek stáhl a přepracoval, ostatně to jste udělal na Linked Inu, kde jste po mém komentáři svůj článek i s diskusí mě a dalších kolegů odstranil. Abyste byl v obraze, u všech Vašich příspěvků s tímto tématem jsem si pořídil kopii obrazovky. Podobných individuí je bohužel na internetu více a zkušenosti ukazují, že jste se zařadili mezi ně.
Doufal jsem v osobní kontakt a urovnání problému, zkušenost ukazuje i mě, že příště vyvěsím Vámi stažený příspěvek i s komentáři na Linked In ihned, aby si kolegové na profesní síti udělali obrázek, kdo velmi dbá na svou odbornost a všeobecný přehled.
S pozdravem
Josef Soumar
Zajímavá diskuze..
Tedy “autore” článku, není pravda, že při krizi v roce 2001 zlato nebylo protiváhou k akciím. Dle indexu Dow/Gold ratio se hodnota akciového indexu změnila z 42 na 11 (za jeden index Dow Jones jsem si koupil 11 unci zlata). Nebylo to jen tak markantní jako u krizí předchozích nebo té následující.
Informaci, že hodnota (zlata) něčeho je vysoká v korunách. by jste vůbec neměl veřejně vypustit. Peníze se jak známo “tisknou” a o porovnávat hodnotu v penězích je dost nepřesné. Právě pro to máme indexy, abychom porovnávali porovnatelné, třeba už zmiňovaný Dow/Gold. Stejnou logikou bych mohl operovat, že akcie jsou v penězích na vrcholu a proto nemohou stoupat. A speciálně u akcií by to bylo více pravda než u zlata, protože velká část nových peněz končí právě v akciích.
Nic vám nebrání nakupovat slitky v gramáži s minimálním spreadem. Je to možné, postupně. Pokud takového partnera ve Fitcentru nemáte, neshazujte ten problém na celý trh.
Zlato v korunách za minulý rok zhodnotilo o 20%, za první čtvrtletní 2020 zhodnotilo o 15%. Uvádíte že nedává smysl ho držet… Není to ale přesné, zlato nedává smysl v době konjunktury, kdy je doba právě akcií, ale skutečně ne teď. Nyní má zlato před sebou zajímavé zhodnocení v poměrně krátké době, než se krize přežene. Pak bude čas jej prodat a nakupovat akcie, které budou mít před sebou potenciál dlouhého a obrovského růstu.
Úschova zlata v hodnotě milionů stojí cca 3000 ročně!
Likvidita je okamžitá, pokud nekupujete mince ale investiční slitky k tomu určené.
Zákaz zlata v USA jak uvádíte nebyl “zákaz” ale vyvlastnění kdy vlastníci zlatých dolarů dostali odpovídající sumu v papírových dolarech. Účelem bylo opouštění zlatého standardu dolaru a ne legislativní omezení vlastnictví jak to udáváte.
Emoce na burzu nepatří to máte pravdu, ale krize jsou právě o emocích a strachu a proto se burza bude znovu jako v minulosti řídit emocemi a nic s tím nenaděláme. kromě toho že v této době velkou část portfolia zajistíme právě zlatem. Nebo čímkoliv jiným reálným.
Spekuluji, zda ti co vám předávají znalosti, které prezentujete, jednají spíše s ohledem na třetinovou provizi za sjednání investice do zlata oproti akciím.
Nic proti akciím, delší číst ekonomického cyklu paří právě akciím.
Na vašem místě bych se k autorství k článků plném polopravd raději nehlásil.
Strucny a pekny clanek. Ocividne vyskakuji lide, kteri si chteji prihrat polivcicku, to se deje casto u techto clanku. Samozrejme i obchodnicci se zlatem, kterym se tento clanek asi moc nehodi a nikdy hodit nebude. Mam spis otazku? Neni tedy nahodou dneska doba na prodej zlata, kdyz se tady hazou takove vynosy za kratkou dobu? Kde dneska mohu zlato prodat a za jaky poplatek prosim? Existuje na to nejake srovnani, abych znovu nenaletel jako pri nakupu? Dekuji. F.N.
Dobrý den,
děkuji za Váš komentář. Ano, tento “boj” mezi PRODEJCI zlata a PORADCI trvá už dlouho a s rostoucí cenou zlata jich a jejich komentářů vždy přibývá. Pokud jste dlouhodobý investor a máte dobře diverzifikované portfolio, nespekuloval bych s prodejem a snažil bych se dodržet investiční horizont. V případě, že aktuálně zvažujete nákup, tak tam bych byl opatrný. Z mého pohledu je riziko pádu vyšší než potenciální výnos. Bohužel o žádném veřejném porovnání výhodnosti prodeje zlata nevím. Záleží na mnoha faktorech. Většina prodejců zlata ale nabízí i výkup. Proto by bylo v případě prodeje nejlepší oslovit více obchodníků a porovnat, kde Vám zlato vykoupí pro Vás za nejvýhodnějších podmínek. Popřípadě se obrátit na nějakého nezávislého poradce, který má přehled a s porovnáním Vám pomůže.
S pozdravem,
David Krůta
Pane Soumare,
opravdu nevím, kam touto konverzací směřujete? Nikde jsem Vás bandou d… jak to píšete nenazval a v konverzaci s Vámi komunikuji velmi slušně. Proto nerozumím Vašemu vyhrožování, že někam umístíte ňejaké fotky. V článku je jediný stejný graf, u kterého jsem řekl, že jsem se jím inspiroval ve Vašem článku, jelikož ale nebyl z Vaší dílny, ozdrojovat jsem ho originální stránkou. Ostatní obrázky opravdu nejsou stejné. Článek jsem od nikud nestáhl, na mých sítích je stále viditelný. Nevím, jak si můžete dovolit mě nazvat jakýmsi individuem z internetu. Moji práci a mě neznáte a dělat si o lidech obrázek na základě pár informací ze sociální sítě je velmi omezené a zkreslené. Osobnímu kontaktu se nebráním. Klidně mi napište.
S pozdravem,
David Krůta