V říjnu 2018 představila Fio banka skrze vlastní investiční společnost dva nové podílové fondy. Fio fond domácího trhu ani Fio globální akciový fond však investory o svých kvalitách prozatím vůbec nepřesvědčil, za rok a čtvrt totiž oba fondy dohromady akumulovaly kapitál ve výši pouhých 140 milionů korun. Co stojí za tak vlažným zájmem investorů?
Fio banka je dlouhodobě významným hráčem na poli on-line brokerských služeb na českém trhu, zejména pro potřebu obchodování akcií na pražské burze bývá u domácích individuálních investorů volbou číslo jedna, a to především díky více než 25leté tradici a příznivým poplatkům. S vlastními podílovými fondy však banka alespoň prozatím tápe.
Fio fond domácího trhu
Přitom myšlenka založení podílového fondu orientovaného výhradně na domácí akciový trh rozhodně dává smysl, zejména v kontextu ostatních aktivit Fio banky. Konkurence je na tomto bitevním poli jako šafránu a investoři by mohli na známé firmy jako Kofola, Komerční banka, O2 nebo ČEZ slyšet.
Prozatím se však fond domácího trhu setkává s investorským nezájmem a od založení v říjnu 2018 dokázal akumulovat kapitál ve výši pouhých 52 milionů korun. Za rok 2019 fond od klientů pro představu získal kapitál (po očištění o zpětné odkupy podílových listů) přibližně 23 milionů korun. To je skutečně žalostný výsledek na fond distribuovaný bankou s 85 pobočkami a téměř milionem klientů.
Složením a strategií přitom může být Fio fond domácího trhu poměrně zajímavý. Orientuje se, jak již bylo řečeno, výhradně na pražský akciový parket, který se tradičně vyznačuje nižší kolísavostí obchodovaných titulů a zároveň bohatými dividendami. Na druhou stranu vzhledem k jen velmi nízkému počtu společností na domácí burze je logické, že portfolio je hodně koncentrované, což rizikovost zvyšuje. Vždyť první tři největší pozice fondu představují bezmála polovinu jeho majetku.

Zdroj: fiofondy.cz, největší pozice k 13.1.2020
A to nesmíme zapomínat na to, že téměř pětina majetku ke konci loňského roku byla tvořena nezainvestovanými finančními prostředky. Podobně tomu bylo i v průběhu celého roku 2019, kdy se podíl nezainvestovaného majetku pohyboval v průměru okolo 25 %. To logicky vedlo k relativně nízké výkonnosti fondu, neboť akcie na pražské burze za sebou mají velmi slušný rok.
V průběhu roku 2019 Fio fond domácího trhu zhodnotil o 9,4 %, nicméně za stejné období posílil benchmark pražské burzy zahrnující vyplácené dividendy očištěný o daňové náklady (PX – TRnet) o téměř 18 %. Konkurenční fond ČSOB Akciový český (PX) připsal za rok 2019 téměř 17 %. V tomto kontextu se jeví výkonnost Fio fondu domácího trhu jako velmi slabá.
Vývoj hodnoty PL fondu od založení

Zdroj: fiofondy.cz, k 13.1.2020
Fio globální akciový fond
Druhý fond z dílny Fio banky již svou strategií tak výjimečný není, zaměřuje se totiž na investice do akcií převážně na vyspělých trzích. Fond spravuje majetek ve výši 87 milionů korun, přičemž za rok 2019 zhodnotil o slušných 22 %. I tento fond držel v průběhu roku nemalou část aktiv v hotovosti, průměrně okolo 20 %. Jeho investoři si na slabou výkonnost rozhodně stěžovat nemůžou, nicméně výrazné zisky připisovaly akcie napříč vyspělými akciovými trhy, tudíž dosažená výnosnost není nijak neobvyklým počinem.
Vývoj hodnoty PL fondu od založení

Zdroj: fiofondy.cz, k 13.1.2020
V hlavní roli nákladovost
Vlažný zájem investorů o oba fondy Fio investiční společnosti souvisí s jejich relativně vysokými náklady. Fio bylo historicky vždy převážně nízkonákladovou bankou a pro její klienty jsou tak evidentně příznivé poplatky jedním z nejdůležitějších faktorů při rozhodování o financích. Do tohoto konceptu však zmíněné dva fondy příliš nezapadají.
Fio si sice neúčtuje žádné vstupní poplatky, nicméně zatížilo oba fondy poměrně vysokým 2,2% pravidelným ročním poplatkem za obhospodařování a administraci. Když se k tomu připočtou náklady na depozitáře a další činnosti fondu, může se ukazatel TER vyšplhat na výši okolo 2,5 % (jde o odhad, hodnota za loňský rok ještě nebyla zveřejněna).
Zejména v kontextu fondu zaměřeného na domácí trh, jehož správa vzhledem k omezeným investičním příležitostem výrazně analyticky náročná nebude, se jedná o zbytečně vysoké číslo. Vždyť konkurenční ČSOB Akciový český (PX) dosahuje nákladovosti TER 1,4 %. Není se tak čemu divit, že většina klientů Fio dává nadále přednost individuálním nákupům akcií na pražské burze.
Kdyby přitom Fio zvolilo jinou strategii a znatelně snížilo svou odměnu za obhospodařování fondu a administraci, mohl by být fond poměrně zajímavou alternativou k individuálnímu obchodování na domácím parketu, zejména pro menší pravidelné investice. A to i vhledem k příznivějšímu zdanění fondu v případě inkasovaných dividend.
Nadprůměrné průběžné náklady jsou patrné i u Fio globálního fondu, o který je za současných podmínek mezi zkušenými investory rovněž minimální zájem. A k těm méně zkušeným se fond skrze slabou distribuci jen obtížně dostane.
Fio fondy ve slepé uličce?
Za současných parametrů se není čemu divit, že o nové podílové fondy Fio je tak mizivý zájem. Vzhledem k nízkonákladové politice banky a její poměrně edukované investorské klientele je rozhodně škoda, že se nová investiční společnost nevydala cestou nízkých poplatků. Někdo totiž pěšinu na v tomto ohledu poměrně zkostnatělém tuzemském trhu prošlapat musí.
Ve finále by s takovou strategií Fio fondy mohly akumulovat výrazně více kapitálu, což by se propsalo i ve vyšší absolutní částce inkasovaných poplatků. Za současných parametrů jsou nové Fio fondy bohužel jen šedým průměrem fondového trhu. Celý projekt je navíc jen stěží rentabilní, to by musela v kolonce hodnoty fondového kapitálu svítit částka alespoň o jeden řád vyšší.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy