Proslulý dluhopisový hochštapler Ondrej Spodniak, který je zastáncem toho, že by firmy neměly zveřejňovat finanční výkazy, se rozhodl přidat grády svému marketingu. Tentokrát se svou skupinou Premiot Group vsadil na spolupráci s hercem Petrem Štěpánkem (jasný klaďas Zlatovláska, Bajaja). Spodniak si jen letos vyrazil pro prospekt na 500 milionů korun. Závadný je však jeho způsob nabízení dluhopisů, který je hanebný a zcela odporný. K propagaci svého finančního junku zneužívá i velká média typu E15, Hospodářské noviny, MF DNES, Lidové noviny nebo Deník.cz.


Emaily s tímto obsahem Premiot masově rozesílá finančním zprostředkovatelům. Jen za poslední týden nám je přeposlali tři poradci. Všimněte si zejména důrazu na AAA skóring od programu Gnosus od společnosti Bisnode.
Jak dosáhla Premiot Group tak vysokého skoringu? Jeden z důležitých faktorů je, že má základní kapitál 52 milionů korun, což má opravdu málokterá firma. Základní kapitál je typ vlastních zdrojů, který se velice obtížně dostává ze společnosti zpět a proto občas u některých finančně nepříliš gramotných osob může vzniknout dojem, že firma s vysokým základním kapitálem je důvěryhodná. Základní kapitál je jen část souboru, kterému říkáme vlastní kapitál. Velikost tohoto ukazatele je mnohem důležitější. Zvláště pak v poměru k celkové hodnotě aktiv. Nicméně podstatná je i jeho struktura a především to, jak tento kapitál vznikl.
To je velice zajímavé právě u Premiotu. V tomto případu došlo k navýšení základního kapitálu z 2 milionů na 52, tedy o 50 milionů korun. Čirou, ale opravdu jen čirou, náhodou poskytl Premiot Group někomu půjčku ve výši 50 milionů korun. Takže dotyčný vlastník sice navýšil vlastní a základní kapitál o 50 milionů, ale obratem si peníze z firmy zase vytáhl zpět přes půjčku. Takto jednoduchý trik tedy způsobil, že firma vypadá na první pohled jako kreditně kvalitní. A především sama firma se touto hodnotou základního kapitálu chlubí na svém webu. U robota Gnosus to firmě pomohlo ke „skóringu“, který masově rozesílá klientům a finančním poradcům. Chová se tedy velmi neseriózně a je tedy potřeba se vůči takto finančně predátorskému chování vymezit.
Další informace, kterou se Premiot chlubí, je vstup jeho dluhopisů na pražskou burzu. Dovolte nám v tomto článku vysvětlit, jak náročné je dostat se s dluhopisy na pražskou burzu. Musíte zaplatit poplatek v řádu desítek tisíc korun. Musíte mít dluhopis s prospektem schváleným ČNB, což má dneska kdejaký třetiřadý šejdíř. Musíte mít minimální objem dluhopisové emise 5 milionů korun. A musíte účtovat v IFRS. Takže sečteno podtrženo, je to velice snadné a nejedná se o žádnou velkou hitparádu. Tím nijak nechceme devalvovat prestiž BCPP, ale je to instituce, která plní spíše administrativní roli. Tato instituce nedělá kreditní analýzy ani filtry, pomocí kterých by si vybírala nějak zásadně, koho přijme. V minulosti na burze bylo registrováno mnoho firem, které se ocitly v zásadních finančních potížích. To není chyba burzy pochopitelně. Burza pouze, zejména u akciových emisí, přináší jisté informační povinnosti vůči emitentovi, čímž ho činí o něco důvěryhodnějším. A to je správně a je třeba jí za to ocenit. Pokud jste však finanční predátor, tak přijetí k obchodování na organizovaném trhu, servírujete jako úplně jinou informaci, než ve skutečnosti je. To je případ i Spodniaka a jeho dluhového impéria ovládaného spletí britských účelových prázdných schránek.
Premiot Group se prezentuje jako nadnárodní skupina. Její mateřská společnost PREMIOT GROUP LTD z Velké Británie byla založena v létě 2015 a podle britského obchodního rejstříku má statut tzv. „dormant“ neboli „spící společnosti“. Firma zvláštním způsobem vede účetnictví, protože podle britského obchodního rejstříku má majetek 1 tisíc liber. To vzhledem k tomu, že má v ČR vlastnit firmu s vlastním kapitálem přes 50 milionů korun, působí dost úsměvně:-) Tím ovšem nekončíme. V dluhopisovém prospektu se dočteme, že firma uzavřela smlouvu s generálním dodavatelem WILSON Service s.r.o. Čirou náhodou jednatelem této společnosti je opět pan Ondrej Spodniak. A firma má vlastníka zase v UK jistou společnost WILSON CONSTRUCTION GROUP LTD. A v té sedí jako Director… Hádejte kdo? Správně, Spodniak. Ten mimochodem figuruje v celkem 14 britských společnostech aktuálně.
Co je ale největší prasárna, které se Premiot dopouští, je, že firma, jejíž dluhopisy skupina aktivně nabízí a prodává nejdéle (Europa Investment Property CZ a.s.), má poslední veřejně dostupnou účetní uzávěrku v dluhopisovém prospektu k 31.12.2017, kdy byla pouhou prázdnou schránkou s 2 milionovou pohledávkou za společníkem za upsaný základní kapitál. Navíc je opět s matkou v UK EUROPA PROPERTY INVESTMENT Co. LTD. A opět majetek společnosti 1000 liber. U české Europa Investment Property CZ rovněž došlo k navýšení základního kapitálu o 20 milionů korun. Tady nevíme jakým způsobem bez finančních výkazů, ale vzhledem k tomu, že Spodniak si jako finanční predátor již vytvořil jistý rukopis, tak máme jisté tušení…Good luck.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
29 Komentáře
Je moc dobre, ze dělate takovou osvětu.
Když děláte recenze na objednávku, nechcete zakázku i na DRFG?
Dobrý den pane doktore. Definujte prosím recenzi na objednávku. Jistě pro takové tvrzení máte právní oporu, důkazy atd. Mohu Vás propojit s naším právním zástupcem, pokud máte zájem.
Tento článek obsahuje nějaká fakta. Pokud jsou podle Vás nepravdivá, tak je budete muset asi reklamovat na českém obchodním rejstříku a na britském rejstříku. Zbytek informací v článku (emaily od obchodních zástupců) máme od několika na sobě nezávislých zdrojů.
Článek pak obsahuje ještě můj názor, že pan Spodniak je finanční predator a že je vůči nvestorům neseriózní. Mám opravdu mnoho důvodů takový názor zastávat. Může nás přesvědčit pomocí finančních výkazů a rádi názor veřejně změníme. Do té doby před jeho aktivitami budeme varovat.
Pokud máte něco k DRFG, co my nevíme, sem s tím.
Vážený pane Zárubo, já osobně se o finanční trh celkem zajímám, vyslechnul jsem názor minimálně tří uznávaných ekonomů na společnost DRFG a dle veřejných výkazů 98% zadluženosti mi to tedy příjde, jako mnohem větší past na investory, co třeba další emise 2mld. Kč, kterou teď vydali aby mohli splatit ty staré? Proti tomuto fonzího schéma varovat nebudete pane Zárubo? Jaký je na to váš názor na životnost této společnosti? jak dlouho myslíte že toto letadlo poletí k zemi?
Děkuji za vaší odpověď, s úctou ing. Rachota.
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=58726260&subjektId=634839&spis=686798
Vážený pane Zárubo, jakožto pravidelný investor a váš čtenář a bývalí dá se říct fanda jsem čekal obsáhlejší odpověd. Odkaz který přikládáte mi k ničemu nepomohl, stále je veřejně známo že společnost DRFG má 98% zadluženost tedy 98% záporný kapitál. To nemění nic na tom že jsem se ptal na váš názor.
S pozdravem a úctou Ing. Rachota.
Poslal jsem Vám odkaz na konsolidovaný finanční výkaz, který uvádí něco diametrálně jiného, než tvrdíte. Prosím naučte se orientovat v základních účetních pojmech. Nevím, co je o kom veřejně známo, nicméně finanční výkazy visící na justice.cz lze brát jako odrazový můstek pro jakoukoliv odbornou diskusi o finanční pozici firmy. Zadluženost je ukazatel obvykle chápaný jako poměr cizích zdrojů vůči celkové bilanční sumě. Neboli cizí zdroje/aktiva. Článek se zabývá Premiotem, který konsolidovaný výkaz vůbec nezveřejňuje. To samé EIP. Zveřejňování těchto dokumentů je zákonná povinnost. U firmy, která si jde půjčovat peníze ve velkém, je to elementární projev důvěryhodnosti to zveřejnit. Pokud tak nečiní, tak si zaslouží být tvrdě kritizována.
Vycházím z účetní závěrky 2017, cizí zdroje vyžší než 92%, to už je velmi odstrašujicí. Pane Zárubo mě jen zajímalo zda budete bránit a zastávat se společnosti DRFG, moje teorie o vašem propojení se jen potvrdila. Přeji hezký den. 🙂 Ing. Rachota
Teorie o propojení:-) Každej, kdo má do … díru a přístup k internetu, zjistí nejpozději za 30 sekund, že jsem tam pracoval. No akorát jsem tam mezi stávajícím managementem populární asi jako exmanželka před manželkou:-)
Jinak Detektive, nastudujte nejdřív, co je to konsolidovaný účetní výkaz. Mohl byste totiž na finančním trhu napáchat hodně škod sobě i ostatním. Pak si otevřete třeba poslední konsolidovanou účetní uzávěrku firmy za 2018, do které jste se tak zamiloval, na straně 26 (ne straně 15), a spočítejte si to znova detektive. Máte tam i tu 2017.
Dobrý den pane Zárubo, taktéž děkuji za to, že veřejně sdílíte tato svoje poznání a dáváte je do souvislostí. Z čeho je mi smutno, je absolutní nereagování dohledového orgánu nad finančním trhem, totiž ČNB. Nechápu, k čemu ji pak máme, když s nezájmem přehlíží a nechá plavat podobné tristní případy. Čte vůbec někdo z ČNB tyto Vaše příspěvky? Vždyť je to do nebe volající! Co se musí stát, aby začala ČNB razantně konat?
Dobrý den, já osobně mám se společností Premiot kladnou zkušenost. O drfg co já vím tak má 98% záporneho kapitálu. To bych viděl jako větší problém a ne žraloka ale velrybu. Souhlasím s panem doktorem Orlem.
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=58726260&subjektId=634839&spis=686798
Dobrý den, prověřovací systém gnosus od bisnode používám den co den a vím že základní kapitál společnosti rozhodně v ratingu nehraje hlavní roli, prosím tedy o vysvětlení. Rád bych se tedy dozvěděl proč má společnost s vlastním kapitálem 200 000kč či 10 000kč taktéž AAA? Tento článek se mi jeví pouze jako pomluva.
Dobrý den, proč zveřejňujete jen komentáře které se vám hodí?
Dobrý den, komentáře zveřejňujeme všechny. Pokud jste měl na mysli časové zpoždění některých komentářů, tak to vzniká z důvodu kontroly spamu. Každý komentář podléhá manuálnímu schválení, proto se komentář občas objeví s krátkým zpožděním. Nicméně zveřejňujeme, jak vidíte, všechny komentáře, které nejsou SPAM.
Co já mám vlastní zkušenost, tak společnost DRFG jsou zloději co nevyplácí emise, a pak tady napíše článek, který není podložen žádnými důkazy a zdroji (pokud tedy pominu údajný výpis z obchodního rejstříku z CZ a UK)Společnost DRFG bych přirovnal ke lhářům a když už se v tom koupou (což teď evidentně ano, tak kopou kolem sebe a vytvářejí tyto negativní články, připomíná mi to anti reklamu (či anti marketing) jako dělala společnost Hyundai na Škodovku a jaký byl výsledek? Hyundai byl totálně k smíchu a právě touto reklamou ztratil nemalý počet zákazníků. Absolutní nesmysl je to, že tento článek napsal zaměstnanec společnosti (viz. odkaz: https://www.drfg.cz/news/analytik-ondrej-zaruba-jak-vybiram-korporatni-dluhopisy/) pánové z DRFG, ja nevím jak vy, ale přijde mi to, jako by tento článek psal člověk se základním vzděláním a to ani možná ne… Opravdu byste se nad sebou měli zamyslet, tedy respektive zamést si před vlastním prahem. Ing. Ulrich
Vážený pane,na počátku roku 2017 jsem ukončil své působení v této společnosti. Nejsem zamestnanec ani nic jiného. Vaše tvrzení odmítám. Žádná objednávka proti Premiotu ze strany této firmy ani žádné jiné nebyla. Jsem pripraven to do doložit v právním sporu.
Pane zárubo, proč píšete ve článku lživé informace k produktům společnosti Bisnode? přesně k ratingu společností? To co jste uvedl je s prominutím holý nesmysl. Jak můžete zvěřejňovat takto negativně zaměřený článek založený na lživých a milných informacích?
Prosím o vaše vyjádření a podložení fakty to co jste napsal.
To není rating v žádném případě. Mezi ratingem a skoringem je zásadní rozdíl.
Mám tím na mysli ten váš skóring, píšete tam totální nesmysli, nejdřív si důkladně zjistěte fakta a pak zveřejňujte články vy inteligente. Ani bych se nedivil kdyby vás bisnode začal řešit.
Ať začne řešit. Vy zase začněte řešit kvalitnější překladač zahraniční trolle:-)
Článek se týká Premiot Group, nerozumim trolleni pana chytreho, at si každy udělá obrazek sam.
Ctete si vubec po sobe co pisete? Na oficialnim rejstriku Companies House je statut „Active“ pro takove experty jako vy „Aktivni“…. O oficialni statut dormantni spolecnosti se zada a uskutecnuje v anglii pouze s HMRC, (financni urad). Rejstrik firem nema presne oficialni urceni spolecnosti, ale potvrzuje spolecnost jako aktivni a bezdluznou na podlozenych informacich v ramci prislusnych uradu a nezavislych spolecnosti vcetne bank. Jsem vzdy fascinovan ceskym expertem zijicim v dojmu, ze zna anglicke zakony tim ze si otevre anglicky rejstrik a plete si dojmy s pojmy. Nezkousejte ani argumentovat o vykazech protoze nejste ani anglicky ucetni.
Mate svuj nazor, na to ma kazdy pravo, nicmene verejne krivdy a nepodlozene tvrzeni je trestni cin dle podlozenych zakonu. V Anglii by jste uz za svy vyroky sedel.
Anglická kapitálová společnost vlastnící českou neúčtuje do svých aktiv v dlouhodobém finančním majetku kontrolní podíly v hodně ekvity, tak jako je tomu všude jinde na světě v zemích, kde se používá podvojné účetnictví?
A že pán neprodává takhle dluhopisy v Londýně? 🙂 🙂 🙂 Tam by mu dali
Díky za takove články, nechápu jakou to má spojitost s DRFG, kam směřuje Většina komentu. Článek se týká pouze Premiotu, přesto duskuteri zmiňují DRFG?! Že by trolling?
Díky Ondřeji za článek, jde vidět že jste píchl do vosího hnízda, nikde v článku není ani zmínka o DRFG, nechápu ty směšné komentáře, které chtějí odvést pozornost jiným směrem…Jen tak dál, za mě (obyčejného investora – laika), palec nahoru.
Pěkné Vánoce 😉
Redakce by si měla ověřit, jestli pánové Orel, Rachota a Lesák náhodou nepíšou ze stejné IP adresy
Pan Spondiak zacinal v Prerove jako majitel firmy dodavajici vzduchoteniku. Firmu zadluzil a prchl nekam do Indie. To se odehralo nekdy pred 15 lety.
Jak vidno, pokracuje v zapocatem podnikani 😀