Norsko je díky jedinečné přírodě považováno za jednu z nejkrásnějších zemí na světě. Ve finančních kruzích však vyčnívá zásluhou svého státního investičního fondu, který je největší svého druhu na světě. Spravuje více než jeden bilion dolarů, díky čemuž patří mezi významné hráče na akciových a dluhopisových trzích.
Norský státní fond vznikl v roce 1990 za účelem investic výnosů z ropného bohatství země. Tamní politici si uvědomují, že zásoby černého zlata nejsou bezedné. Podle odhadů byla již přibližně polovina norských ropných rezerv vyčerpána a pokud by těžba probíhala současným tempem, zásoby vystačí jen do roku 2060.
Místo okamžité spotřeby jsou daně inkasované od ropných firem, platby za licence umožňující těžbu a dividendy ze státních ropných společností investovány. Za uplynulých bezmála 25 let bylo touto cestou nashromážděno neuvěřitelných 1 080 miliard dolarů.
Objem majetku norského státního fondu, mld. USD, zdroj: nbim.no

Každoročně norská vláda zpravidla utrácí jen zlomek hodnoty majetku ve fondu. V průměru je to okolo 3 %, což je také přibližný ekvivalent reálného dosahovaného výnosu. První kapitál do fondu přitekl v roce 1996, přičemž výraznějších investic se fondu začalo dostávat o dva roky později. Od té doby zhodnotil o úctyhodných 5,8 % ročně.
Roční výnosy norského státního fondu, %, zdroj: nbim.no

Zaměření zejména na akciové investice
Takových výnosů správci fondu logicky nedosáhli prostřednictvím konzervativních investic, naopak vzhledem ke svému velmi dlouhodobému zaměření se nebojí alokovat významnou část prostředků do akcií. Konkrétně majetkové cenné papíry tvoří téměř 70 % celkových aktiv fondu. V dluhopisech je poté umístěno téměř 28 % aktiv, přičemž zbývající část tvoří reality.
Majetkové rozložení norského státního fondu, zdroj: nbim.no

Akciové portfolio je velmi široce diverzifikované, obsahuje přibližně 9 000 veřejně obchodovaných společností, mezi největší pozice však logicky patří světové large cap akcie jako je Apple, Microsoft nebo Alphabet. Zajímavou informací je fakt, že fond vzhledem ke své obrovské velikosti vlastní přibližně 1,5 % světových veřejně obchodovaných akcií. Na evropském trhu je to dokonce 2,6 %.
V rámci fondu nalezneme dokonce i českou stopu, drží například 2,2% podíl v Moneta Money Bank, kromě toho se v jeho portfoliu nachází i akcie Komerční banky a Kofoly. Historicky vlastnil mimo jiné i akcie ČEZ nebo Philip Morris ČR, ty však v minulosti odprodal kvůli své postupně sílící preferenci držet převážně sociálně odpovědné společnosti vyznávající kritéria ESG. Největší část akciového portfolia však fond logicky investuje na vyspělých trzích.
Regionální rozložení akciového portfolia fondu, zdroj: výroční zpráva 2019

Co se dluhopisového portfolia týče je fond výrazně zdrženlivější. Navzdory současným nízkým úrokovým sazbám totiž mezi jeho největší pozice patří státní dluhopisy Spojených států, Japonska, Německa či Francie. Celkem tvoří nejrůznější druhy státních dluhopisů 66 %, zbytek připadá zejména na korporátní emise. I na dluhopisovém trhu je fond významným hráčem, drží totiž 0,7 % veškerých veřejně obchodovaných dluhových cenných papírů.
Co Nor to milionář
Norové se díky svému fondu s majetkem 1 080 miliard dolarů řadí mezi nejbohatší národy na světě. Suma odpovídající přibližně 2,5násobku tamního HDP vychází po přepočtu na obyvatele na přibližně 200 tisíc dolarů, tedy 4,6 milionu českých korun. To už je poměrně slušná částka na financování v severských zemích tolik oblíbených sociálních politik.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy