Z říjnových celoněmeckých sněmovních voleb vyšel jako vítěz středolevicový kandidát sociálně demokratické strany (SPD) Olaf Scholz, který tak ukončil 16letou éru vládnutí CDU/CSU v německé Poslanecké sněmovně. Scholz, který musel sestavit koalici, aby dostal většinu v dolní komoře německého parlamentu, našel partnery u Zelených a u ekonomických liberálů z FDP. Semaforová koalice, jak se jí přezdívá podle barev zastoupených stran, je tak ze středního politického bodu nakloněna spíše doleva. Zástupci stran Olaf Scholz (SPD), Christian Lindner (FDP) a Robert Habeck s Annelenou Baerbock (oba Zelení) podepsali koaliční smlouvu o 177 stránkách v úterý. Smlouva mluví o modernizaci ekonomiky, snižování emisí, rozšíření imigračních programů, snížení volebního věku na 16 let i o legalizaci marihuany.
Karty se zdají být už rozdány, kdo tedy usedne na klíčových ministerských křeslech?
Premiér – Olaf Scholz (SPD)
63letý bývalý primátor přístavního Hamburku v letech 2011 a 2018 sloužil jako ministr financí v poslední vládě Angely Merkelové od roku 2018. Stojí za finančními injekcemi od německé ekonomiky během pandemické krize, i když do svého jmenování byl odpůrcem zadlužování a veřejného utrácení. Určitě je kandidátem pro širší integraci v rámci eurozóny, kdy například navrhoval vytvoření jednotného evropského systému pro pojištění v nezaměstnanosti. Některá média mu přezdívají Scholzomat, kvůli jeho strnulému a uniformnímu vystupování před veřejností.
Vicepremiér, ministr ekonomiky a technologií – Robert Habeck (Zelení)
52letý spolupředseda strany Zelených má těžký úkol. Ministerstvo ekonomiky rozšířilo agendu o klimatickou agendu a zároveň i digitalizaci. Habeck vystudoval filozofii a před vstupem do politiky se živil jako spisovatel, jeho výřečnost a citáty intelektuálů jsou v médiích dobře známé. Do strany se přihlásil v roce 2002 a jeho politická kariéra naplno odstartovala v roce 2012, kdy byl ve svém domácím regionu a nejsevernějším státu Německa Šlesvicko-Holštýnsku jmenován ministrem pro životní prostředí a proslavil se prosazováním větrné energie. V letech 2012 až 2016 se kapacita výroby větrné energie v regiónu téměř zdvojnásobila. Habeck má image přístupného a pragmatického politika, který dokáže upozadit své ego, aby dosáhl dohody s jeho politickými partnery.
Ministr financí – Christian Lindner (FDP)
42letý dlouhodobý člen FDP, který se do strany přihlásil už v 16 letech, měl od začátku za cíl stát se ministrem financí a veřejně to proklamoval během kampaně. Jeho cesta do čela FDP vedla po volebním fiasku v roce 2013, kdy FDP poprvé od svého založení v 50. letech ztratila zastoupení ve sněmovně. Od té doby si získal hlasy mladých voličů energickým vystupováním, stylem, nádechem úspěchů a třeba i prosazováním technologických startupů. Lindner je ovšem konzervativec, co se týče fiskální politiky. V koaliční smlouvě prosadil znovu zavedení dluhové brzdy, která byla během pandemie zrušena a bude prosazovat politiku malého zadlužení.
Ministryně zahraničí – Annalena Baerbock (Zelení)
Očekává se, že tato 40letá politička bude první německou ministryní zahraničí v historii. Hlavní agendou strany je především klimatická krize, a proto se zdá volba zelené ministryně zahraničí jako překvapivá. Strana byla kritizována za podstoupení ministerstev financí a dopravy, kde by měla větší vliv na ovlivnění klimatické změny, ale na to Baerbock odpověděla, že klimatická krize může být odvrácena jen pomocí koordinované globální akce. Je jasné, že Baerbock zaujme tvrdší postavení vůči Rusku a Číně. Na adresu Nord Stream 2 už popřela výroky Merkelové a řekla, že projekt je „zrádným plánem“ prezidenta Putina. Určitě se dostane do konfliktu s premiérem Scholzem, který bude chtít zachovat Merkelovský klid a problémy s východními mocnostmi spíše řídit, než je řešit.
Ministryně obrany – Christine Lambercht (SPD)
56letá politička aktuálně sloužící na postu ministryně spravedlnosti by měla být třetí za sebou jdoucí ministryní obrany. Post, který mimochodem měla i současná prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen. Lambrecht je hlasitou kritičkou pravicového extrémismu a bude mít na starosti německou armádu, kde se v posledních měsících množí zprávy o radikálních elementech.
Ministr zdravotnictví – Karl Lauterbach (SPD)
56letý vystudovaný lékař je zastáncem tvrdších opatření proti pandemii covid-19. Lauterbach vystudoval epidemiologii na Harvardu se přimlouvá za povinné očkování a zavedení restrikcí pro neočkované obyvatelstvo.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy