Na konci minulého roku největší evropský správce aktiv Amundi pořádal online tiskovou konferenci, kde zástupci společnosti prezentovali výhled společnosti do roku 2022. Akce se zúčastnil šéf investic Pascal Bertier, jeho zástupce Vincent Mortier a ředitelka výzkumu Monica Defend.
Ve svém úvodním vyjádření Pascal Bertier vyjádřil přesvědčení, že se světová ekonomika přibližuje ke stavu podobnému v 70. letech minulého století, kdy světové HDP rostlo velmi pomalu a inflace na druhou stranu byla na vysoké úrovni. Bertier mluvil o nové éře ekonomiky, kde budou investoři konfrontování s dvěma pozůstatky minulého ekonomického režimu nízkých úrokových sazeb, a to jsou za prvé podhodnocené firmy tradičních průmyslů, což vede ke zvyšování inflace a za druhé přehodnocené firmy v nových technologických odvětvích, což vede ke vzniku investičních bublin. Šéf investic nepochybuje o tom, že se inflace udrží na vysoké úrovni během celého roku, a především centrální banky v západní Evropě se budou bránit zvyšování úrokových sazeb, ale podle Bertiera by tato strategie v dlouhodobém hledisku vedla ke ztrátě kontroly.
Investoři musí změnit nastavení a začít uvažovat v reálné hodnotě namísto nominální hodnoty, právě kvůli vysoké inflaci, která s námi na dlouho zůstane. Bertier dále doporučil investorům, aby zapomněli na pravidlo poměru akcií k dluhopisům 60/40 a aby místo dluhopisů hledali další možnosti diverzifikace, jako příklad nabídl komoditní měny. Směrem k akciím Bertier doporučil širší diverzifikaci, aby se investoři vyhnuli ztrátám z prasknutí technologické bubliny, která pro šéfa investic Amundi je pouze otázkou času. Jeho osobní předpověď je, že bublina praskne, až centrální banky velkých ekonomik zvednou jejich úrokové sazby. Zajímavou destinací je podle Bertiera Čína, jejíž měnu přirovnal k německé Marce v 70. letech spojenou se silným hospodářským růstem a řekl, že čínský juan bude spolehlivým uchovávatelem hodnoty.
Bertier se vyjádřil i k ESG, kdy transformace ekonomiky a aplikace ESG principů povede ke změně mnoha tříd investičních aktiv a většímu veřejnému dluhu, což bude mít za následek vliv na makroekonomické ukazatele. Bertier dále vyhodnotil, že investoři by měli začít vnímat ESG faktory na stejné úrovní jako vnímají risk a výnosnost, tedy posunout se ve svém vnímání a zařadit ESG do první řady. ESG budou jsou a budou vymáhány fondy, veřejností i regulátory. Pro Bertiera je klíčem k úspěchu firem sběr a přístup ke kvalitním datům, které budou vyžadovány od všech stakeholderů firem.
Monica Defend, šéfka výzkumu Amundi, začala její výhled představením 3 hlavních pilířů, které budou ovlivňovat ekonomiku a investiční prostředí v roce 2022. První je už zmíněný pokles růstu HDP a vysoká inflace, podle Amundi globální růst HDP v roce 2021 přesáhne 5 %, v roce 2022 klesne na 4 % a v roce 2023 na 3 %. Inflace by se pak v roce 2022 měla udržet kolem 4 %. Druhým pilířem bude zvyšování sazeb, kde je jen otázkou času, kdy se všechny hlavní centrální banky přidají ke zvyšování. Třetím milníkem bude spolupráce fiskálních a monetárních autorit, které povedou transformaci ekonomiky a ESG sektor se stane majoritním sektorem v investicích. Znepokojivá je podle Defendové situace v Německu, jehož hospodářství je velmi senzitivní na vysokou inflaci, a díky tomu by se v příštích letech mohlo ocitnout v takzvané stagflaci, tedy v kombinaci nulového nebo nízkého růstu HDP a vysoké inflace. Riskem pro budoucí růst ekonomiky je podle Defendové zvládnutí realitní krize v Číně, kontrola dalších vln pandemie nebo klimatická změna, kde šéfka výzkumu připomněla následky hurikánu Ida nebo záplav v Itálii. Defendová dále připomněla, že riskem je i možné pochybení centrálních bank, které musí po letech nulových úrokových sazeb jednat a nyní je v sázce jejich akceschopnost a důvěryhodnost.
Konec ultra levných peněz byl hlavním tématem výstupu zástupce šéfa investic Vincenta Mortiera. Ty se podle Mortiera jen tak neztratí, protože svět si nemůže dovolit žít na vysokých úrocích. Světový trh je podle něj příliš předlužený a musí hledat cestu zpět k nízkým úrokovým sazbám. Podle Mortiera dále není moudré aktuálně držet dluhopisy s dlouhou dobou splatností, které velmi pravděpodobně budou dále ztrácet na výnosnosti. Co se týče akcií Mortier přirovnal aktuální situace na trhu k internetové bublině na konci milénia. Valuace jsou na hodnotách podobných hodnotách jako v roce 1999 a technologický trh nejen že přežívá špatné zprávy z ekonomiky, ale je jimi dále živen a roste. Podle Mortiera je to hlavně kvůli tomu, že není jiná výnosnější alternativa než akcie, ale některé segmenty akciového trhu jsou velmi přehodnocené a postavené na dlouhodobých slibech budoucích zisků v horizontu desítek let. Takovýmto firmám je lepší se podle zástupce šéfa investic vyhnout. Výhodnější bude alokovat zdroje do firem, které nejsou tak náchylné na zvyšování úrokových sazeb, do firem, které nesou stabilní dividendy a do některých rozvíjejících se trhů, do kterých se řadí i Čína nebo Indie. Investoři by se tak neměli bát reorganizovat jejich portfolia v perspektivě aktuálních tržních podmínek.
Celkově se podle Amundi rok 2022 ponese ve jménu pomalejšího růstu světového HDP, který bude zpomalovat pomalejší čínská ekonomika. Dále uvidíme širší vládní regulaci trhu, kdy se témata spojené s klimatickou změnou dostanou do popředí a některé sektory začnou být diskriminovány. V kurzu bude taky zkracování dodavatelských řetězců, které byly během pandemie narušeny a regiony se budou snažit o větší ekonomickou nezávislost. Inflace zůstane dlouhodobě vysoká kvůli rostoucím cenám energií, růstu platů a daní.
K výhledu se vyjádřil i šéf investic Amundi pro Českou Republic Petr Šimčák: „V inflačním prostředí je vhodné hledat v sektoru financí, energie a materiálů. A také v sektorech s nejvyšší ziskovou marží, protože tyto firmy nejlépe přesunou inflaci i do svých cen. Kombinace kvalitních růstových a pečlivě vybraných hodnotových titulů pravidelně nakupovaných skrze podílové fondy s cílem mnohaleté držby, je pro většinu neprofesionálních investorů nejlepším řešením.“
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy