Vzhledem k současné situaci na finančních trzích se není čemu divit, že obliba alternativních investic roste. Bezpečné dluhopisy nenesou prakticky žádné (mnohdy dokonce záporné) výnosy a ani do akcií se mnohým investorům po více než desetiletém prakticky nepřetržitém růstu příliš naskakovat nechce. Právě v nynějším prostředí všudypřítomné likvidity uvolněné centrálními bankami je logické, že se investoři přiklánějí k nemovitostem, zlatu či nejrůznějším investicím skrze fintechové platformy. Největší z nich v ČR nedávno investorům představila produkt Zonky Rentiér, který je v mnohých ohledech konkurencí pro fondy zaměřené na korporátní dluhopisy. Stojí za pozornost retailových investorů?
Podíl Zonky na trhu roste
Zonky je díky nákladné marketingové kampani v tuzemsku poměrně známou značkou na poli nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Firma dosahuje tržního podílu okolo pěti procent, přičemž do dvou let chce poskytnout dokonce každou desátou půjčku na českém trhu. Celkem Zonky poskytlo od svého spuštění v roce 2016 spotřebitelské úvěry za více než 10 miliard korun, z čehož retailoví investoři zafinancovali přibližně třetinu. Zbývající část profinancoval institucionální investor ze skupiny PPF, která Zonky rovněž vlastní.
Platforma tak těží z velmi silného zázemí, které jí skupina Petra Kellnera poskytuje. Nejde jen o zázemí finanční, ale i o know-how. Díky majetkovému napojení na Home Credit či AirBank může Zonky využívat například interního scoringového modelu pro řízení kreditního rizika. Stabilita a důvěryhodnost platformy je přitom společně s řízením rizika ve světě P2P investic naprosto zásadní.
Zonky se orientuje zejména na poměrně kreditně kvalitní zájemce o spotřebitelský úvěr. Klientela rámcově odpovídá dlužníkům klasických bankovních domů. Na platformě lze nalézt půjčky s úroky v řádu 3-20 % s tím, že průměrný hrubý realizovaný výnos investorů po započítání poplatků a nákladů na riziko se pohybuje v současnosti nejčastěji okolo 4-6 %. Nejde o nijak závratné výnosy, nicméně rámcově to odpovídá možnému výnosu investora na trhu nadprůměrně rizikových korporátních dluhopisů (po zohlednění rizikových nákladů).
Vlažný zájem investorů
Investoři v klasickém režimu musí na platformě vynakládat poměrně velké úsilí na správu svých úvěrových portfolií. V praxi totiž nakupují participace v jednotlivých půjčkách manuálně, případně využívají externích robotů. Práce s externími programy na automatické investování však rozhodně není úplně triviální a vyžaduje určitou pravidelnou pozornost investora. Vytvořit na Zonky široké diverzifikované portfolio není úplně jednoduché.
Není se tak čemu divit, že počet prostředků od retailových investorů neroste zdaleka tak rychle jako objem půjček, který je platforma schopna poskytnout. Kvůli snaze o snížení tohoto převisu, kdy musí institucionální investor z rodiny PPF zafinancovat přibližně dvě třetiny objemu všech půjček, přišla platforma se službou Zonky Rentiér. Ta je již skutečně ze strany investora bezúdržbová, má však oproti individuálnímu pracnějšímu investování na Zonky poměrně zásadní nevýhody.
Zonky Rentiér v praxi
Služba Zonky Rentiér slibuje investorům očekávaný výnos na úrovni 4,4 %. Platforma vychází z průměrné úrokové sazby poskytovaných úvěrů ve výši 7,36 % očištěné o poplatky (1,51 %) a rizikové náklady (1,41 %). To je poměrně realistický odhad dlouhodobé výnosnosti průměrného investora na Zonky v průběhu celého ekonomického cyklu. V současnosti, kdy je vzhledem k výborným ekonomickým podmínkám v ČR schopnost dlužníků splácet nadprůměrně dobrá, jsou výnosy investorů vyšší. V budoucnu však lze velmi pravděpodobně očekávat nárůst rizikových nákladů.

*očekávaný čistý výnos v diagramu nezahrnuje daňové náklady, zdroj: zonky.cz
Očekávané výnosy klasických investorů
Klasické manuální investování na Zonky funguje na bázi nákupu participací, zdanění tedy probíhá v rámci §10. V tomto režimu si může investor očistit výnos ke zdanění o poplatky a nesplacené části participací. Je totiž možné uplatňovat výnosy a ztráty z jednotlivých participací proti sobě. Tudíž zdaněn je skutečně jen reálný výnos, jedná se tedy o příznivější režim, než platí při individuálním nákupu korporátních dluhopisů.
Navíc pokud soustavně probíhá reinvestice výnosů, k žádnému zdanění prozatím nedojde, neboť proti příjmům z jednotlivých participací lze uplatnit výdaje na nákup nových participací. Ke zdanění dojde tedy až tehdy, když bude investor stahovat prostředky z platformy. Dlouhodobá čistá výnosnost se tak může pohybovat okolo 3,8 %. Pro větší investory existuje sleva z poplatků, díky které lze dosáhnout v rámci ekonomického cyklu průměrné očekávané čisté výnosnosti po zdanění zhruba 4,1 % (při investici nad 1 mil. CZK).
Poplatky a daně sráží Rentiéra na kolena
Oproti režimu klasického investování je však Rentiér zatížen vstupním poplatkem 1,9 % z investované částky. To by však pro investora zvyklého na vstupní poplatky u fondových produktů nemělo být překážkou, horší je to už se zdaněním.
Zonky Rentiér funguje v režimu postoupení pohledávky, kdy existuje přímý vztah investor-dlužník. Tím pádem spadá zdanění pod §8 a hrubý úrokový příjem je zdaněn v plné výši, například jako při individuálním nákupu korporátních dluhopisů. Tím pádem je nutné v modelovém případu očekávaný výnos 4,44 % očistit ještě daň 15 % z hrubého úrokového výnosu 7,36 %. Skutečný očekávaný čistý výnos se tedy pohybuje na úrovni 3,3 %. A to musíme zároveň počítat se zmíněným 1,9% vstupním poplatkem, který srazí na střednědobém horizontu očekávaný čistý výnos po zdanění na hladinu okolo 3 %.
Oproti tomu je tak investice skrze podílové fondy orientované na korporátní dluhopisy daňově daleko efektivnější. Při domicilu například v Lucembursku fondy platí jen zanedbatelnou daň z inkasovaných kupónů a na úrovni investora jsou výnosy osvobozeny úplně při splnění 3letého časového testu. Při tuzemském domicilu jsou pak podílové fondy zatíženy 5% sazbou.
Smysluplná investice?
Přes svou daňovou nevýhodnost zůstává Zonky Rentiér stále poměrně smysluplnou alternativou pro investory orientované na fixně úročené cenné papíry. Výnosový potenciál bezpečných dluhopisových fondů je totiž velmi nízký až nulový. Rizikovější korporátní dluhopisy sice v mnohých případech dokážou zajistit zajímavé výnosy, i zde je však nutné zohlednit nemalé očekávané náklady rizika. Zároveň v případě individuálního nákupu dluhopisů nelze zapomenout na 15% daň z příjmu, která ukousne další část výnosového potenciálu.
V rámci diverzifikace portfolia tak investice s největší českou P2P platformou může dávat smysl, především skrze manuální daňově i poplatkově výhodnější režim. Vzhledem ke kvalitnímu scoringovému modelu bych se ani v případě černého krizového scénáře příliš neobával, že by portfolio v rámci produktu Zonky Rentiér mělo skončit hlouběji v červených číslech. Nicméně určitou ztrátu v případě příchodu závažnější krize vyloučit nejde, obdobně jako u investice do fondu orientovaného na korporátní dluhopisy. Ostatně jak praví citát Miltona Friedmana – žádný oběd není zadarmo. A ve světě investic to platí dvojnásob.
Pokud vás téma P2P půjček zajímá, nenechte si ujít ani náš článek z loňského září, kde srovnáváme platformy Zonky a Mintos.
Disclaimer: Informace uvedené v tomto textu mají pouze informativní charakter a jsou subjektivním stanoviskem autora. Nejedná se o analýzu investičních příležitostí ani o investiční doporučení či daňové poradenství.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
3 komentáře
Dobrý den,
dotaz k Zonky Rentier – při posledním měsíčním přehledu od Zonky jsem byl nemile překvapen propadem korunového výnosu inevestice který byl v řádu 25% proti minulému výpisu. Po mém dotazu sděleno ze Zonky, že bylo přistoupeno ke slevám pohledávek v portfoliu z důvodů zákonného odkladu splátek díky covidu. Mají na to Zonky právo, slevu se mnou nekonzultovali ani nevím, jak byla tato určena? Navíc, platil jsem 1,41% jako rizikovou přirážku ze vstupní investice?
Dobrý den,
tady zřejmě došlo k přecenění hodnoty portfolia směrem níže, předpokládám, že v souvislosti s ukončením úvěrových moratorií. Po dobu trvání odkladu splátek byly zřejmě úvěry v tomto režimu oceňovány 100 % nominální hodnoty (stejně s nimi nešlo obchodovat), nyní jsou přeceněny níže a čeká se, jak budou dlužníci chovat. Ta sleva se bude vztahovat na případný prodej na sekundárním trhu.
Děkuji. Toto je jejich vysvětlení (doslovná citace) :
“Propad hodnoty je způsoben slevami aplikovanými na pohledávky, které měly zákonný odklad splátek. Na odklad je nahlíženo jako na zvýšení rizika možné delikvence, a proto byly tyto pohledávky zlevněny. V případě, že daní klienti budou řádně splácet, slevy v průběhu 3 měsíců zmizí. Toto opatření bylo zavedeno kvůli ochraně investorů, kteří by mohly tyto půjčky koupit na sekundárním trhu.” Tz. , že je na dlužnících, jak se budou chovat a já jako investor s tím nic neudělám, jelikož jsme podstoupil správu portoflia Zonky. Aktuálně je Zonky Rentier daleko od proklamovaných 7,6% průměrného hrubého ročního výnosu a radost rozhodně nedělá…