Máme za sebou první tři kvartály letošního roku a mnoho investorů tak rekapituluje své portfolio. Při pohledu na domácí akciový trh jsou pocity smíšené. Akciím se sice od začátku roku dařilo růst, po dvou větších korekcích v květnu a srpnu však nyní index pražské burzy hlásí od začátku roku výnos 6,5 %. Na první pohled se nejedná o nijak špatný výsledek, který umazal ztráty ze závěru loňského roku. Ve srovnání se svými americkými a západoevropskými protějšky však zaostává.
Hlavní americký akciový index S&P 500 posílil od začátku roku o téměř 20 %. Podobného výsledku dosáhl také index EURO STOXX 50, který obsahuje akcie 50 společností s největší tržní kapitalizací ze zemí eurozóny. Širší akciový index Stoxx Europe 600 pak připsal zhruba 15 %. Ve srovnání se zahraniční „konkurencí“ tak pražská burza značně pokulhává. Pražskému indexu se dařilo alespoň částečně držet krok s největším německým indexem DAX.

Burzovní šampioni
Nejvíce táhly nahoru pražskou burzu akcie mediální skupiny Central European Media Enterprise (na burze jako CETV). Ty od konce loňského roku posílily o více než 71 %. Investory potěšily zejména zprávy o zlepšující se kondici společnosti a v první polovině roku se také objevily zprávy o možném prodeji některých televizních stanic, které společnost provozuje v pěti zemích střední Evropy, včetně Česka. Případná transakce měla umožnit akcionářům CETV lépe zhodnotit jejich majetek.
Investory také potěšily akcie antivirového giganta Avastu. Ty posílily letos o více než 30 %. Zajímavou zprávou z posledních doby byl však odchod významného investora z Avastu. Svůj 12,4% podíl ve firmě prodala Sybil Holdings, což je dceřiná společnost britského fondu CVC Capital. Tato zpráva sice vedla k mírnému poklesu akcií Avastu, přesto jde o velmi vydařené IPO z května loňského roku.
Výrazné posílení akcií vylepšilo postavení jednoho ze zakladatelů Pavla Baudiše v desítce nejbohatších Čechů, který stále vlastní zhruba 26 % akcií firmy. Podle Forbesu je s majetkem odhadovaným na 27 miliard korun sedmým nejbohatším Čechem. Druhý spoluzakladatel firmy Eduard Kučera je s majetkem 19 miliard korun na deváté příčce. Jejich příběh dokazuje, že i z České republiky lze vybudovat úspěšnou globální firmu. Avast je totiž s více než 435 miliony uživatelů nejpoužívanějším antivirem světa.
Největší zklamání
Naopak dolů táhly pražský index akcie společnosti PFNonwovens a.s., které letos ztrácí přes 16 %. V minulosti se společnosti dařilo poměrně dobře růst a přinášela investorům slušný výnos. Letošní pokles však nesouvisí se zhoršením hospodaření či problémy společnosti, ale s neschopností R2G k převzetí zbytku volně obchodovaných akcií. Investiční společnost R2G Rohan Czech, kterou založil Oldřich Šlemr a která kromě jeho peněz investuje také peníze Pavla Baudiše a Eduarda Kučery, nyní drží téměř 89 % akcií společnosti. Podle všeho ale stále není schopná zbývající akcie vykoupit. Letos se nedařilo ani akciím O2, které zatím ztrácí téměř 12 %. To pochopitelně souvisí s tlakem na snižování cen operátorů a rostoucí konkurencí na českém trhu.
Nejvíce nás zaujal vývoj akcií Komerční banky, které se v podstatě propadly na tříletá minima. Letošních maxim dosáhly akcie v průběhu března, kdy se obchodovaly na úrovni 950 CZK. V současnosti akcie spadly až k hladině 750 CZK. Směrem dolů se vyvíjela také cena akcí Monety. Její akcie letos ztrácí 2,55 %, od loňského října však již 12,5 %. Hybatelem trhu je v tomto případě podle všeho pokračující diskuse o bankovní dani, respektive fondu pro banky. A ačkoliv se zatím bankám hospodářsky daří, negativně by akcie ovlivnilo zpomalení tuzemské ekonomiky spojené s nižší úvěrovou aktivitou a větším objemem selhání dlužníků. Dalším potenciálním faktorem je možnost snižování úrokových sazeb ze strany ČNB.
Obavy ze zpomalení ekonomiky pochopitelně doléhají na všechny sektory, nejen ten bankovní. Současné nastavení politiky vlády je navíc spíše levicové. S rostoucími vládními výdaji roste také potřeba zvyšovat příjmy rozpočtu. Existuje tak možnost, že bude vláda uvažovat o dalších sektorových daních podobných právě té bankovní. Vláda by tím mohla cílit na obory, kde existuje několik velkých hráčů (oligopolní) s vysokou ziskovostí. To se týká v podstatě všech velkých titulů na pražské burze. Současný výhled tak není příliš pozitivní a postrádá impulzy k dalšímu růstu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy